DETOKS ALKOHOLOWY.

mar 19, 2020 | Blog

Detoks alkoholowy polega na odtruciu organizmu z toksyn pochodzących z alkoholu etylowego. Detoks pozwala również uzupełnić niedobory elektrolitów, soli mineralnych i witamin. Cały proces detoksykacji łagodzi objawy fizyczne związane z zespołem abstynencyjnym.

Wszystko, co musisz wiedzieć o odtruciu od alkoholu.

Alkohol składa się z szeregu toksyn, które po jego wypiciu zatruwają Twój organizm. Osoby wpadające w ciąg alkoholowy, mogą pić kilka dni lub tygodni, u taki osób można stwierdzić uzależnienie. Ciąg prowadzi do zaburzeń gospodarki jonowo-elektrolitowej, niedoborów witamin i minerałów oraz niedoboru płynów. Gwałtowne odstawienie substancji odurzających powoduje nieprzyjemne fizyczne objawy zespołu abstynencyjnego, ponieważ związki zawarte w alkoholu biorą udział w metabolizmie. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest odtrucie organizmu, która trwa od 7 do 10 dni (według kryterium przyjętego przez NFZ). Najważniejszymi celami odtrucia jest przerwanie ciągu alkoholowego, złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków abstynencji, usunięcie toksyn z organizmu oraz uzupełnienie płynów i minerałów. Podczas detoksykacji Pacjentowi podaje się dożylnie elektrolity, sole mineralne i witaminy (przede wszystkim B). Takie działania pozwalają powoli przywrócić równowagę metaboliczną w organizmie. Gdy stan pacjenta znacznie się poprawi, przygotowuje się go do dalszej terapii.

Detoks często jest mylony z odwykiem. Nie mylny tych pojęć. Odwyk odbywa się pod okiem specjalisty. Traktowany jest jako wstępny etap, który umożliwia podjęcie terapii.


Detoks – na czym to dokładnie polega?

Prowadzony jest po to, aby przygotować pacjenta do właściwej terapii. Przerywa się ciąg alkoholowy, poprawia się stan fizyczny i psychiczny po gwałtownym odstawieniu alkoholu, uzupełnia się poziom płynów w organizmie. Detoksykacja polega również na podawaniu środków przeciwbólowych, nasennych oraz uspokajających. Trzeba pamiętać, że odstawienie alkoholu w momencie, gdy gospodarka jonowo-elektrolitowa została już zaburzona, może okazać się bardzo bolesne. Detoks alkoholowy często wiąże się z nieprzyjemnymi objawami fizycznymi, w których mają pomóc odpowiednio dobrane środki. Pacjent poddawany detoksykacji otrzymuje również witaminy z grupy B, magnez oraz potas. Lekarze przeprowadzają również badania krwi, a także testy na obecność szkodliwych substancji w organizmie pacjenta.

Czy szybki detoks jest bezpieczny? Co dzieje się z pacjentem podczas detoksu?

Wiele osób borykających się z bardzo nieprzyjemnymi objawami towarzyszącymi odstawieniu alkoholu bardzo by chciało, aby detoks przeprowadzony został błyskawicznie. Niestety cały proces może trwać do 7-10 dni, samo podanie kroplówek nie jest tożsame z detoksykacją organizmu. Dokładny czas odtrucia organizmu po ciągu alkoholowym należy ustalić indywidualnie na podstawie stopnia zaawansowania choroby alkoholowej, ogólny stan fizyczny, poziom toksyn we krwi, stan psychiczny uzależnionego. Bardzo ważne jest, aby cały proces przebiegał pod ścisłą kontrolą lekarską.

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, cały proces wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami dla pacjenta. Lekarze i pielęgniarki przeprowadzający cały proces pomogą przejść te trudne chwile. Detoksykacja polega przede  wszystkim na złagodzeniu fizycznych objawów zespołu abstynencyjnego, do których należą:

  •  I faza – ból mięśni, bóle głowy, nadmierne pocenie się, nudności, wymioty, biegunki,
  •  II faza – rozdrażnienie, zaburzenia snu, napady lęku lub agresji, omamy (tzw. majaki alkoholowe).

Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, na czym polega detoksykacja alkoholowa i jak bardzo skomplikowany jest to proces. Z tego też powodu część osób decyduje się na detoks alkoholowy w domu, nie do końca będąc świadomym, jak wiele objawów fizycznych i psychicznych się z tym wiąże.

Kto powinien przejść odtrucie alkoholowe? Co po odtruciu?

Detoks stosowany jest przede wszystkim u osób, u których pojawił się zespół abstynencyjny będący reakcją organizmu na ciągi alkoholowe. W przypadku tych pacjentów samodzielne odstawienie substancji odurzającej może być niemożliwe. Odtruwanie pozwala przywrócić właściwą gospodarkę metaboliczną i nabrać sił do dalszej terapii. Sama detoksykacja nie wyleczy z nałogu alkoholowego. Pozwala za to wzmocnić organizm, złagodzić skutki odstawienia napojów wysokoprocentowych i przygotować pacjenta do dalszego leczenia. Po odtruwaniu chory powinien podjąć dalszą terapię, która pozwoli mu nauczyć się życia bez sięgania po alkohol.

W naszym prywatnym ośrodku terapii uzależnień NEFO przeprowadzamy detoks w warunkach klinicznych. Nad bezpieczeństwem pacjenta całodobowo czuwają doświadczeni lekarze i personel pielęgniarski. Mamy wieloletnie doświadczenie na ten temat. Na podstawie szczegółowego wywiadu opracowujemy plan odtruwania. Podczas detoksykacji upewniamy poziom elektrolitów, brakujących witamin i minerałów. Detoks wspomagamy terapią farmakologiczną – leki są dobierane w taki sposób, aby maksymalnie zniwelować nieprzyjemne skutki zespołu abstynencyjnego.
Nasz ośrodek nie tylko pomaga pacjentowi przerwać ciąg alkoholowy, ale zapewniamy wsparcie psychologiczne, umacniamy go w podjętej decyzji i motywujemy do dalszej terapii.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?