Zazdrość? Czy to też uzależnienie? Jak nie dać się zwariować w miłości?

paź 22, 2019 | Lifestyle

Zazdrość jest czymś naturalnym w związku, gdzie dwie osoby darzą się uczuciem. Niektórzy naukowcy uważają wręcz, że może pomagać w budowaniu poprawnej relacji. Jednak czasem zazdrość staje się wręcz chorobliwa, co może zniszczyć związek oraz zaufanie do drugiej osoby. Jeżeli Twój partner ma problem z zazdrością, to sprawdź, jakie są jej przyczyny i objawy, by wasz związek mógł się dalej rozwijać.

Jakie są przyczyny zazdrości w związku?

Niskie poczucie własnej wartości i lęk przed utratą kogoś bardzo bliskiego to jedne z najczęstszych przyczyn zazdrości. U partnera włącza się również strach, że go zdradzisz. Takie przekonanie potęguje uczucie zazdrości, przez co zaczyna być bardziej chorobliwa. Myślenie i postępowanie w ten sposób prowadzi u drugiej osoby do sporego obciążenia psychicznego oraz wielu negatywnych emocji, np. frustracji, żalu, smutku i pretensji. W konsekwencji pojawia się potrzeba coraz większego kontrolowania Twojego życia, by ustrzec się przed potencjalną zdradą. Istnieją też inne przyczyny chorobliwej zazdrości, czyli:

  • poczucie niższości,
  • brak zaufania,
  • powtarzanie błędów rodziców,
  • poczucie, że nie zasługujesz na miłość,
  • zespół Otella – to choroba, która objawia się patologiczną zazdrością. Zazwyczaj łączy się z uzależnieniem od alkoholu.

Zazdrość? Czy to też uzależnienie? Jak nie dać się zwariować w miłości?

5 oznak chorobliwej zazdrości

Zauważ, że zazdrość może przybierać różne formy. Często to uczucie zdaje się przyćmiewać całe zaufanie do Ciebie. W końcu może się okazać, że tkwisz w toksycznym związku, gdzie zaburzona jest wolność i przestrzeń osobista. Dlatego poznaj najważniejsze oznaki tego, że w Twojej relacji dochodzi do chorobliwej zazdrości.

Sprawdzanie rozmów i SMS-ów

Ciągłe kontrolowanie rozmów, SMS-ów oraz Social Mediów, to jedne z najczęstszych objawów zbyt dużej zazdrości w związku. Musisz jednak rozróżnić zwykłe pytanie typu „Z kim rozmawiałaś/eś?” od próby ograniczania wolności. W końcu może to być po prostu oznaka zaciekawienia. Jedna w przypadku chorobliwej zazdrości często dochodzi w takiej sytuacji do tego, że przy pierwszej lepszej okazji Twój telefon zostaje skontrolowany, a partner czyta wszystkie smsy i sprawdza historię połączeń.

Kontrolowanie wydatków

Najczęściej to mężczyźni mają problem z chorobliwym kontrolowaniem wydatków. Wtedy możesz się spotkać z pytaniami dotyczącymi ceny poszczególnych produktów bądź ubrań. Oczywiście złość na nieprzemyślane wydatki, jeżeli macie wspólny budżet nie jest niczym złym. Jednak jeżeli czujesz, że Twoje pieniądze są całkowicie kontrolowane, to może być oznaka nie tylko chorobliwej zazdrości, ale również przemocy ekonomicznej.

Ograniczanie kontaktów ze znajomymi

Próba ograniczenia kontaktów ze znajomymi dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Być może Twój partner lub partnerka mają przeświadczenie, że każda rozmowa, taniec lub uśmiech skierowany do kogoś znajomego są jednoznaczne ze zdradą. W konsekwencji dochodzi między wami do kłótni i jeszcze większego pogłębienia się problemów z zazdrością.

Częste wizyty w pracy

Nie ma nic złego w tym, że Twój partner raz po raz przyjdzie po Ciebie, gdy kończysz pracę lub umówicie się na wspólny lunch. Jednak w przypadku chorobliwej zazdrości uczucie tęsknoty za drugą osobą jest zastąpione potrzebą sprawdzenia obcego środowiska i potencjalnych rywali, czyli po prostu pozostałych współpracowników.

Ciągłe podejrzenia związane ze zdradą

Pamiętaj o tym, że tak naprawdę w przypadku zazdrość większość zachowań jest związana z podejrzeniem zdrady. Dla takiej osoby nawet bycie miłym i uprzejmym względem kasjera, listonosza lub nieznajomego może być oznaką tego, że masz kochanka. Takie sytuacje są bardzo obciążające dla psychiki obu stron, a przede wszystkim oznaczają brak wzajemnego zaufania.

Jak walczyć z zazdrością?

Jeżeli chcesz zacząć walczyć z zazdrością u Twojego partnera bądź partnerki, to przede wszystkim przeprowadź szczerą rozmowę, gdzie obie strony powiedzą o swoich uczuciach. Dzięki temu zaczniesz lepiej rozumieć powody, dla których postępuje w ten sposób. W takiej sytuacji wykaż się wsparciem, zrozumieniem i zapewnij o swojej miłości oraz innych emocjach, jakie czujesz. Właśnie ta ostatnia kwestia jest najważniejsze. Jeżeli czujesz, że sami nie poradzicie sobie z zazdrością, to dobrym pomysłem jest terapia dla par. W ten sposób razem zaczniecie pracować nad wspólnym zaufaniem.

Wiara w siebie

Pomóż drugiej osobie w dostrzeżeniu swoich mocnych stron. Nie bój się mówić komplementy i chwal umiejętności. Dzięki temu zyska pewność, że zasługuje na Twoją miłość. Poza tym partner dostrzeże, jak bardzo Ci na nim zależy.

Nie zapomnij o samokrytyce

W tym przypadku potrzebna jest krytyka oraz dogłębna analiza względem siebie oraz partnera. Dzięki temu określisz, czy jakieś zachowania mogły być przyczyną wybuchu zazdrości. Jeżeli je dostrzeżesz, to zacznij z nimi walczyć.

Znajdź jakieś zajęcie

Ważne jest także to, by każda osoba w związku miała też swoje życie. Najlepszym rozwiązaniem jest rozwinięcie jakichś pasji i zainteresowań. Dzięki temu Ty i Twój partner zyskacie więcej wolności oraz czasu dla samych siebie.

Przeczytaj również:

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Dla osoby uzależnionej, decyzja o podjęciu leczenia często bywa bardzo trudna. Jest to po części związane z utrwalaniem się w procesie uzależnienia mechanizmów obronnych. Według teorii psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy, wraz z postępem...

Terapia gniewu – jak skutecznie radzić sobie ze złością?

Terapia gniewu – jak skutecznie radzić sobie ze złością?

Wszyscy doświadczamy w naszym życiu gniewu z różnych przyczyn – sytuacji poza naszą kontrolą, problemów osobistych, zmęczenia, stresu, złych wspomnień czy czynników psychologicznych. Niekontrolowana złość i agresja mogą mieć poważne konsekwencje i negatywnie wpływać...

Czy stres zawsze jest szkodliwy dla zdrowia?

Czy stres zawsze jest szkodliwy dla zdrowia?

Bezstresowe życie – marzenie większości osób w XXI wieku. Jednak czy życie bez stresu byłoby możliwe? Czy stres jest dla nas wyłącznie szkodliwy? Mimo powszechnej dość krzywdzącej opinii, stres ma także bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. To on motywuje do...