Praca z małżonkiem — czy to dobry pomysł?

gru 9, 2019 | Blog

Praca jest miejscem, gdzie spędzamy dużą część dnia, dlatego też coraz częściej to właśnie tam poznajemy przyszłych małżonków. Oczywiście nie w każdej firmie jest to akceptowane zjawisko. Dlatego też postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się wadom i zaletom związanym z pracą z małżonkiem.

Zalety pracy z małżonkiem

Praca pracy nie jest równa, zatem naprawdę trudno jest określić, czy zawsze opłaca się pracować z partnerem. Dla wielu osób nie ma problemu w tym, aby być zatrudnionym w tej samej firmie, ale za to te samo stanowisko i ciągły kontakt, jest już pewnym dyskomfortem. Wiele zależy tutaj także od charakteru i wykonywanych obowiązków. W końcu wspólna praca często oznacza też wspólne przeżywanie radości i sukcesów zawodowych. Oprócz tego wiąże się także z różnymi innymi zaletami.

Korzyści finansowe

Warto też zwrócić uwagę na to, że wspólna praca to także możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. W końcu droga do pracy i z pracy jest dla obu osób dokładnie taka sama, więc mniej pieniędzy wydaje się na paliwo. Jeśli małżeństwo posiada dwa samochody, to drugi może pozostać w garażu, dzięki czemu nie zużywa się i nie jest narażone na zniszczenie. Z kolei, gdy para ma tylko jedno auto, to nie ma potrzeby kupować drugie. W skrócie — czysta oszczędność.

Pozytywna atmosfera

Team spirit jest trudny do osiągnięcia pomiędzy osobami, które się nie znają. Jednak dzięki temu, że para zna się na wylot, to uzyskanie tego stanu jest znacznie łatwiejsze. Zatem przyjacielska i miła atmosfera jest właściwie na wyciągnięcie ręki. Wszystko to pozytywnie wpływa na wydajność, ale także na pozostałych pracowników, którzy czują w powietrzu te sympatyczne nastawienie do pracy. W ten sposób zmniejsza się napięcie związane z pracą i po prostu chce się wstawać i wykonywać swoje obowiązki.

Oczywiście warunkiem jest to, aby pomiędzy małżonkami wszystko układało się pozytywnie, gdyż tylko wtedy wspólna praca będzie przyjemnością.

Pełne zaufanie

Jeśli Twój partner jest też Twoim współpracownikiem, to czujesz się bezpieczniejszy w pracy. Zyskujesz wtedy większą pewność siebie, a to na pewno dostrzeże szef, dzięki lepszym wynikom, np. sprzedaży. Ponadto do żadnej innej osoby, z którą pracujesz, nie będziesz mieć tak dużego zaufania, jak właśnie do małżonka, co również ma wiele korzyści zawodowych i prywatnych.

Wady pracy z małżonkiem

Druga strona medalu niestety nie jest już tak różowa. Jednak, aby mieć pełny obraz sytuacji, nie możesz zignorować również negatywów związanych ze wspólną pracą z partnerem.

Brak zgody pracodawcy

W niektórych firmach pracodawcy nie tolerują związków pomiędzy pracownikami. Czasem dotyczy to osób pracujących w tym samym dziale, na tożsamych stanowiskach, a innym razem po prostu w tej samej firmie. Obecnie takie podejście szefostwa nie jest już tak często stosowane, ale jednak warto zdawać sobie sprawę, że nie zawsze jest przychylnie odbierane.

Branie problemów z pracy do domu

Niestety są też mniej korzystne aspekty związane z pracą wraz z małżonkiem. Jednym z najczęściej przytaczanych jest przenoszenie kłopotów związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych do domu. Przez to jeszcze trudniej jest się zrelaksować po pracy i tym samym naprawdę odpocząć. To z kolei negatywnie wpływa na Wasze zdrowie i buduje jeszcze większe napięcie.

Rozmawianie tylko o pracy

Jeśli para ma problemy z tym, aby oddzielić sprawy związane z pracą od życia prywatnego, to zazwyczaj ich rozmowy kręcą się głównie wokół spraw zawodowych. Wspólna droga do pracy, posiłki, a często nawet uroczystości rodzinne, to kolejne okazje do tego, aby dyskutować o pracy. Poza tym często problemy zawodowe wypominane są także w trakcie kłótni. Przez to wszystko nie tylko praca staje się głównym tematem rozmów między małżeństwem, ale też wypiera wszystkie inne.

Notorycznie zwracają się do nas pary, które są w separacji lub dopiero ją planują, a wcześniej pracowały razem. W takich przypadkach zmiana zatrudnienia staje się jedynym ratunkiem dla związku lub też terapia małżeńska.

Własna firma a małżeństwo — czy wspólny biznes ma sens?

Jeśli oboje małżonków mają podobne pasje i zainteresowania oraz takie same bądź uzupełniające się umiejętności, to chętnie decydują się na otwarcie własnej firmy. Warto już na samym początku ustalić zasady — czas pracy, podział obowiązków zawodowych i nie tylko, oraz finanse. Dzięki temu w przyszłości uniknie się niedomówień. Wspólny biznes to nie lada wyzwanie dla pary, ale nie oznacza to, że nie może przynieść pozytywnych efektów. W końcu małżonkowie staną się sobie równie i sami będą decydować o tym, jak rozwijać firmę, zamiast obawiać się o swoją posadę. Wolność związana z działalnością może scementować związek lub wystawić go na poważną próbę. W każdym przypadku wygląda to odrobinę inaczej, więc warto już na samym początku zdawać sobie sprawę z tego, że wiąże się to zarówno z korzyściami — wsparciem, możliwość spędzania ze sobą większej ilości czasu czy też realizacja wspólnych marzeń, jak i z wadami — kłótniami, brakiem klientów i nieregularnymi przychodami.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?