Co daje nam pomaganie?

lis 5, 2020 | Blog, Lifestyle

Bezinteresowna pomoc to nadal niezbyt częste zjawisko. Większość osób nie uznaje czegoś takiego, jak wyciąganie pomocnej dłoni do kogoś, tym bardziej, kiedy nie otrzymują za to nagrody. Jednak jak się okazuje, bezinteresowne pomaganie przynosi wiele korzyści, także dla Twojego samopoczucia. Dowiedz się, co tak naprawdę daje nam pomaganie.

Każdy z nas lubi czuć się potrzebny. Dopiero wtedy tak naprawdę mamy wrażenie, że robimy właśnie to, co powinnyśmy. Wtedy też czujemy się znacznie pozytywniej, a każdy dobry uczynek dodaje nam skrzydeł. Wbrew pozorom nie jest to jakaś wyolbrzymiona sprawa. Dlatego właśnie z takim entuzjazmem wiele osób decyduje się zostać wolontariuszem i pomagać obcym osobom.

Poznaj 5 korzyści z pomagania

Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś wolontariusz lub nie pomagałeś komuś, kogo nie znasz, a przy tym nie czerpałeś z tego żadnych korzyści, to możemy Ci szczerze doradzić, że naprawdę warto to zmienić. Dlaczego? Bo pomaganie Ci się naprawdę opłaca, przede wszystkim Twojemu wnętrzu, które zyska taką ilość pozytywnych emocji, jak nigdy wcześniej. Poznaj 5 najważniejszych korzyści, które poczujesz, gdy zaczniesz pomagać.

wolontariat pomaganie

Pomaganie, a lepsze samopoczucie

Kiedy robisz coś dobrego i realnie wpływasz na to, że ktoś polepsza swoje życie, automatycznie czujesz się lepiej. Masz wtedy też wrażenie, że jesteś potrzeby i masz moc być może nawet zmieniania czyjegoś życia. W dodatku Twoje starania mogą zostać docenione, a dzięki temu czujesz się naprawdę wyjątkowo.

Kiedy chcesz być szczęśliwym, to koniecznie musisz zadbać o swój nastrój. Sfera psychiczna pełni kluczową funkcję w tym, aby być zdrowym i pełnym ochoty do życia. Kiedy pomagasz komuś, czujesz nie tylko przypływ endorfin, ale też po prostu z uśmiechem możesz spojrzeć na swoje odbicie w lustrze.

Zaczynasz wierzyć w siebie

Zresztą samo pomaganie może mieć też moc terapeutyczną. Oznacza to, że kiedy robisz coś dobrego, lepiej czujesz się sam ze sobą i wierzysz, że Twoje życie ma jeszcze więcej sensu. Podnosi się zatem Twoja samoocena. Odkrywasz też w sobie pasję do tego, aby coś zmienić, nawet jeśli tylko w swoim otoczeniu. Taka moc sprawcza daje ogromne pokłady pozytywnej siły i wiary w siebie.

Dzięki temu masz też wrażenie, że Twoje życie ma sens. Bo przecież pomagasz osobom, które miały trudniejszą drogę niż Ty, mają problemy ze zdrowiem lub też są już w podeszłym wieku i bez Ciebie sobie nie poradzą. Taka świadomość staje się znakomitym motorem napędowym, aby zmienić też swój światopogląd. Zacząć dostrzegać, co tak naprawdę w życiu się liczy, a co często tylko z pozoru ma znaczenie. Tego typu przewartościowanie powoduje, że inaczej patrzysz także na swoje prywatne życie. Podejmujesz bardziej racjonalne decyzje, chętniej spędzasz czas z rodziną, doceniasz wszystko to, czego nie da się kupić. Tym samym pomaganie może wpłynąć nie tylko na zmianę czyjegoś losu, ale również Twojego własnego.

wspólnota pomaganie

Zostaniesz doceniony

W codziennym życiu coraz rzadziej słyszymy „dziękuję”, a znacznie częściej raczej nieprzyjemne komentarze czy krytykę. To zdecydowanie nie działa motywująco i odbiera Ci ochotę, aby dalej się starać. Z pomaganiem jest znacznie inaczej. Dlaczego? Otóż, kiedy zdecydujesz się pomagać, od samego początku będziesz miał wrażenie, że robisz coś dobrego. Kiedy usłyszysz pierwsze „dziękuję” czy zobaczysz łzy wzruszenia w oczach osoby, której pomogłeś, będziesz wiedział, że było warto. Świadomość, że można odmienić czyjś los jest niesamowita, a skoro inne osoby także to doceniają, tym lepiej, gdyż daje Ci to jeszcze więcej siły do dalszego pomagania.

Poczujesz się częścią wspólnoty

Pomaganie to także znakomity sposób, żeby poznać nowe, inspirujące i pełne dobra osoby. Chodzi tutaj zarówno o tych, którzy potrzebują Twojej pomocy, jak i o osoby, takie jak Ty, angażujące się w pomaganie innym. Jeśli na co dzień czujesz się samotny i brakuje Ci kontaktów międzyludzkich, to połącz przyjemne z pożytecznym. Poznawaj i spędzaj wolny czas z osobami, które mają szeroko otwarte oczy i serce na problemy innych.

Możesz zmienić czyjeś życie

Ten powód podajemy na końcu, jednak w rzeczywistości jest on najważniejszy. Dzięki poświęceniu swojego czasu wolnego, przekazaniu komuś pewnej kwoty pieniędzy czy choćby oddaniu krwi, można naprawdę realnie pomóc. W wielu przypadkach nawet prowadzi to do odmienienia czyjegoś życia czy nawet uratowania go. Pomagać można na tak wiele różnych, ale za każdym razem ma to duże znaczenie dla tej konkretnej osoby.

pomaganie starszej osobie

Brakuje Ci pomysłu, w jaki sposób możesz pomóc? Już spieszymy z podpowiedziami!

Oto kilka pomysłów, z których możesz skorzystać:

  • zostanie wolontariuszem,
  • wyprowadzanie psów ze schroniska (lub adopcja psa ze schroniska),
  • oddanie krwi,
  • dołożenie się w trakcie zbiórki pieniężnej,
  • współorganizowanie zbiórek pieniężnych czy materialnych,
  • wyprowadzanie psa schorowanej sąsiadki,
  • robienie zakupów osobom starszym,
  • pomaganie w codziennych obowiązkach rodzicom czy dziadkom.

Opcji jest naprawdę bardzo dużo, więc nie musisz daleko szukać. Rozejrzyj się najpierw w swoim najbliższym otoczeniu, a na pewno dostrzeżesz sporo różnych osób, które potrzebują Twojej pomocy.

Sam szukasz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?