Autofobia – jak radzić sobie z lękiem przed samotnością?

lis 9, 2020 | Blog, Uzależnienia

Czujesz czasem lęk przed tym, że będziesz sam? Zapewne każdego nachodzą takie myśli. Jednak w niektórych przypadkach pojawia się ogromny lęk przed samotnością. Wtedy masz już do czynienia z autofobią. Sprawdź, czym się objawia ta fobia.

Co to jest autofobia?

Paraliżujący strach przed samotnością — właśnie tym jest autofobia. Ta fobia nie ogranicza się jedynie do rozmyślań o tym, jak trudno mogłoby Ci się żyć bez drugiej osoby u boku. W tym przypadku brak kogoś, kto siedzi blisko budzi wręcz prawdziwy strach. Poza tym dochodzi też do wielu problemów psychicznych czy zdrowotnych.

Autofobia to nie jedynie lęku przed samotnością fizyczną. Do silnych stanów lękowych może też dojść wtedy, gdy masz poczucie, że w swoim kręgu nie masz zaufanej osoby. Poza tym osoby borykające się z tą fobią, często nawet wtedy, gdy mogą na kogoś liczyć, to i tak wydaje im się, że są niekochani, pomijani czy ignorowani. Sprawia to, że funkcjonowanie z autofobią jest jeszcze trudniejsze. Często wymagana jest wtedy stała obecność opiekuna.

Jak przebiega autofobia?

Tak naprawdę przebieg autofobii to dość indywidualna sprawa, ale zazwyczaj osoby z tą fobią działają według dwóch schematów. W pierwszym przypadku czują ogromną potrzebę przebywania w towarzystwie kogoś bliskiego i zaufanego. Ich brak lub nawet pójście na zakupy czy do innego pomieszczenia przyczynia się do powstania ataków paniki. To właśnie w takim przypadku osoby z autofobią muszą przebywać pod stałą kontrolą opiekuna. Jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy, przeczytaj nasz tekst o tym jak radzić sobie z samotnością.

Istnieje także drugi schemat działania. Wtedy dochodzi do stopniowego bądź nagłego odizolowania się od świata — wówczas pojawia się przekonanie, że i tak nie ma się na świecie żadnych bliskich osób.

Zachowania autofobiczne mogą wynikać z trudnych doświadczeń w okresie dojrzewania np. z powodu rozwodu rodziców czy też śmierci bliskiej osoby. Czasem ta fobia pojawia się także w wyniku depresji bądź trudnych rozstań.

autofobia samotność

Jakie są objawy autofobii?

Objawy psychiczne

Wśród pierwszych objawów autofobii możesz dostrzec przede wszystkim silny lęk czy niepokój przed samotnością. Jeżeli zauważasz u siebie coraz częstsze pojawianie się takich myśli, to być może narasta u Ciebie autofobia. Oprócz tego możesz dostrzec także inne objawy psychiczne. Wśród najczęstszym z nich jest strach przed omdleniem czy też obawa przed utratą zmysłów. Osoby cierpiące na autofobię zauważają również pojawiające się problemy z myśleniem o innych sprawach. Po prostu fobia staje się dla nich tak przytłaczająca, że zaczyna sterować ich życiem. W trakcie ataku fobii widoczny jest także brak umiejętności jasnego myślenia.

Objawy emocjonalne

W przypadku objawów emocjonalnych najczęściej pojawia się strach przed tym, że zostaniesz pozostawiony sam sobie. Taki lęk często jest widoczny nie tylko w obcym miejscu, gdzie np. nie znasz nikogo z obecnych osób, ale również we własnym pokoju czy domu. Autofobia wywołuje także lęk przed niedostosowaniem się do grupy, co doprowadza do wykluczenia z otoczenia. Szczególnie nastolatki w wieku dojrzewania mają z tym problem, a jego nasilenie czasami przeradza się w tę fobię.

Objawy fizyczne

Autofobia bardzo mocno oddziałuje na psychikę człowieka. W konsekwencji prowadzi do pojawienia się objawów fizycznych. Bardzo często to dopiero one stają się dla Ciebie alarmujące, dlatego tak ważne jest to, abyś zaczął reagować, gdy zaczniesz odczuwać zawroty głowy. Poza tym często występują drgawki, nudności, suchość w ustach, przyspieszone bicie serca, a nawet uderzenia zimna czy ciepła. W niektórych przypadkach autofobia przyczynia się również do uczucia drętwienia lub mrowienia — gdy fobia jest już naprawdę mocno rozwinięta, to czasem trudno jest poruszać swoim ciałem.

autofobia ból głowy

Jak leczyć autofobię?

Autofobia, jak każda fobia wymaga leczenia. Dzięki temu nareszcie wrócisz do zdrowia, a samotność przestanie budzić w Tobie wszechogarniający lęk. Pamiętaj także o tym, że przewlekły stres ma bardzo negatywny wpływ na Twoją psychikę oraz na sferę fizyczną. Dlatego, gdy tylko zaczniesz u siebie dostrzegać nawet niewielkie objawy autofobii, to zgłoś się do specjalisty. W tym przypadku możesz zdecydować się na psychologa bądź psychoterapeutę. Zazwyczaj w trakcie spotkań wykorzystywane są odpowiednie techniki terapeutyczne — poznawczo-behawioralne lub CBT. Przy ich pomocy nie tylko poznasz prawdziwą przyczynę swojej fobii, ale również rozpoczniesz walkę o powrót do zdrowia.

Co jest najważniejsze w trakcie leczenia autofobii?

W większości przypadków autofobia wynika z traumatycznych przeżyć z przeszłości np. śmierci bardzo bliskiej osoby. Poza tym ze względu na lęk przed samotnością bardzo ważne jest to, abyś mógł liczyć na wsparcie przyjaciół, rodziny czy po prostu kogoś, komu naprawdę ufasz. Wtedy leczenie będzie dla Ciebie nie tylko łatwiejsze, ale przede wszystkim skuteczniejsze.

Pamiętaj także o tym, że leczenie fobii wymaga czasu, więc bądź cierpliwy. Po pewnym czasie na pewno zaczniesz dostrzegać postęp, ale najważniejsze jest to, abyś się nie zniechęcał. Wówczas już wkrótce zaczniesz czuć się bardziej wolnym i szczęśliwszym, bo znajdziesz sposób na swoją fobię. Jeśli jesteś ciekawy jak wygląda pierwsza wizyta u terapeuty, zajrzyj tutaj.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?