Czy nałóg jest avatarem na twoje słabości?

gru 1, 2020 | Blog, Uzależnienia

Obecnie szczególnie łatwo popaść w nałóg. Żyjemy w czasach, kiedy wymagane jest od nas bycie doskonałym, zanurzeni w wirtualnej przestrzeni, podglądamy „idealne” życie znajomych, a przy tym jesteśmy wyjątkowo samotni. Wtedy najczęściej sięgamy po alkohol, używki czy szukamy chwili szczęścia w trakcie robienia zakupów bądź gier hazardowych. Przekonaj się, co należy do najczęstszych przyczyn popadania w nałóg. Razem zajrzyjmy w głąb duszy osoby uzależnionej.

Nałóg niejedno ma imię

Nie ma złotej zasady, która powie, że osoby z pewnymi cechami są bardziej narażone na nałogi niż drugie. W końcu dziś o wpadnięcie w sidła uzależnienia jest łatwiej, niż się wydaje i może dotyczyć to naprawdę różnych aspektów. Niektóre nałogi są niebezpieczne dla Twojego zdrowia – alkohol, używki, leki, inne mogą pozbawić Cię stabilnej sytuacji finansowej – hazard, zakupy, oraz całkowicie oderwać od rzeczywistości – np. uzależnienie od gier komputerowych, Internetu itd. Bez wyjątku każde uzależnienie wpływa na Twoją psychikę, przejmuje nad nią kontrolę i osłabia Twoje relacje z rodziną i przyjaciółmi, przez co stajesz się samotny, a Twoim jedynym kompanem staje się coraz potężniejszy nałóg.

Łatwo postawić pierwszy krok w stronę nałogu – sięgnąć po pierwszy kieliszek czy zażyć narkotyk, ale zdecydowanie trudniej jest z niego wyjść. Dlatego tak ważna jest świadomość tego, że w żaden sposób nie pomoże nam to w pokonaniu własnych słabości.

Kluczowe jest jednak zastanowienie się, dlaczego tak właściwie tak kurczowo trzymasz się tego nałogu? Dlaczego pomimo starań, prób i próśb Twoich najbliższych nie chcesz dojrzeć problemu i negatywnych konsekwencji, jakie niesie ze sobą Twoje uzależnienie? Co powoduje, że nie chcesz walczyć o samego siebie, swoje zdrowie, wolność i o swoją rodzinę?

Dlaczego większość osób popada w nałóg?

Samotność

Kolejny związek skończył się jeszcze większym fiaskiem niż poprzedni. Nie utrzymujesz kontaktów z rodziną lub wiesz, że nie jesteś w stanie spełnić ich oczekiwań i wolisz usunąć się w cień. W zaciszu swojego mieszkania czujesz się tak, jakby na świecie nie było nikogo poza Tobą, a już na pewno nikogo, kto by Cię zrozumiał. Samotność jest niebezpieczna, bo nie tylko pcha nas w ramiona nałogu, ale też sprawia, że nie czujesz potrzeby, żeby z niego wyjść. Zamiast przyznać się do tego, wolisz tracić coraz bardziej grunt pod nogami.

samotność nałóg

Kompleksy

Nie możesz zaakceptować tego, że nie jesteś piękny, wybitnie inteligentny czy uzdolniony? Może nawet nadal nie potrafisz odkryć, co tak naprawdę sprawia Ci przyjemność, a przez to właśnie masz wrażenie, że jesteś przeciętny i bezużyteczny. Ciągle potęgujące się kompleksy sprawiają, że wolisz przykryć je lub po prostu na moment o nich zapomnieć, a w tym pomaga Ci alkohol czy używki. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że kiedy te substancje przestaną oddziaływać w takim stopniu na Twój organizm, poczujesz się znacznie gorzej – dopadnie Cię wstyd, a wszystkie kompleksy uderzą ze zdwojoną mocą.

Złe decyzje

Nałóg to nie odpowiedź na nieodpowiednie decyzje, które podjąłeś na przestrzeni swojego życia. Jednak wyjście z niego może być potwierdzeniem tego, że wreszcie przejmujesz kontrolę nad swoim losem i dowodem na to, że jesteś w stanie podejmować też dobre decyzje. Wygrana walka z nałogiem doda Ci siły i motywacji do tego, aby stanąć wreszcie twarzą w twarz z kolejnymi słabościami czy wyborami. Poza tym często te najgorsze decyzje, jakie podjąłeś po drodze, były takie właśnie przez to, że to uzależnienie miało na nie zbyt duży wpływ. Kiedy odzyskasz kontrolę nad swoim życiem, każda Twoja decyzja będzie bardziej świadoma.

Sytuacja finansowa

Utrata pracy, ogromne zadłużenie czy też zbyt duże potrzeby finansowe, którym nie jesteś w stanie sprostać, sprawiają, że zamiast się z tym wszystkim zmierzyć – poddajesz się albo szukasz rozwiązań tam, gdzie nie powinieneś. Najczęściej w hazardzie. Przez co długi rosną jeszcze bardziej, a Ty, zamiast spróbować wyjść z tej trudnej sytuacji, sięgasz po alkohol czy inne leki, co przysparza Ci jeszcze większej liczby problemów.

problemy finansowe nałóg

Zaburzenia psychiczne

Osoby, które z różnych powodów borykają się ze stanami depresyjnymi, lękowymi czy też z myślami samobójczymi, znacznie częściej wpadają w sidła nałogów. Najczęściej dlatego, że szukają w ten sposób sposobu na rozwiązanie własnych problemów. Chwila zapomnienia, oderwanie się od rzeczywistości czy nawet potrzeba odczucia satysfakcji, to główne powody. Jednak to tylko przykrycie problemów, z którymi może pomóc jedynie psychoterapeuta i odpowiednio podjęte leczenie.

Czy zatem można uznać, że dla coraz większej liczby osób nałóg staje się sposobem na przykrycie własnych wad, kompleksów i słabości? Tak, zdecydowanie taki syndrom jest bardzo często spotykany. Dlatego tak kluczową rolą podczas terapii jest akceptacja siebie, nabranie pewności siebie i zyskanie motywacji, która pomaga podnieść się z kolan. W końcu nałóg w żaden sposób nie jest rozwiązaniem Twoich problemów. Wręcz przeciwnie! Tworzy kolejne i sprawia, że stajesz się bardziej autodestrukcyjny oraz całkowicie tracisz kontrolę nad sobą, a także nad swoim życiem.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?