Detoks to trudny moment w życiu, ale obowiązkowy, żeby móc wyjść na prostą i zacząć prawdziwie cieszyć się wolnością od nałogu. Prawda jest taka, że nawet najlepsze grono specjalistów, pomagających podczas detoksu nie są w stanie tyle wskórać, co szczere wsparcie bliskich osób. Przekonaj się, jak można wspomóc bliską osobę w czasie detoksu.

Dlaczego detoks jest tak trudnym momentem?

Detoks to sposób, aby wreszcie pozbyć się ze swojego organizmu szkodliwych i niebezpiecznych substancji, od których chory jest uzależniony. To konieczność, aby móc zacząć docelową terapię. Jednak detoks wymaga sporo silnej woli, a czasem nawet ona może nie wystarczyć. W szczególności dlatego, że później pojawiają się objawy abstynencyjne, takie jak nudności, wymioty, kołatanie serca, nerwowość, drażliwość, a nawet agresja, zaburzenia psychiczne czy symptomy kojarzone zazwyczaj z chorobami układu krążenia itd. Każdy organizm może inaczej zareagować na odstawienie substancji uzależniającej. Dlatego obecność specjalistów w trakcie detoksykacji staje się kluczowa.

Wsparcie bliskiej osoby także pełni ważną rolę, kiedy próbujesz uwolnić się z sideł nałogu. Czujesz, że jesteś bezradny i nie potrafisz pomóc? W dalszej części tego artykułu przedstawimy kilka sposobów, jak możesz skutecznie pomóc uzależnionej osobie w trakcie detoksykacji.

6 sposobów, jak wspomóc bliską osobę w czasie detoksu

Po prostu bądź

Często obecność bliskiej osoby i jej wsparcie znaczą więcej, niż Ci się wydaje. W momencie, kiedy wydaje Ci się, że nic nie zrobiłeś i po prostu byłeś, zrobiłeś naprawdę sporo. Świadomość, że uzależniony jest sam podczas tej walki, bywa niezwykle trudna i może nawet zaważyć na tym, czy uda się wyjść z nałogu, czy też chory nie znajdzie w sobie tyle siły. Dlatego koniecznie nie umniejszaj swojej roli i jeśli masz wystarczająco dużo siły – po prostu bądź.

Mobilizuj, ale nie zmuszaj

Chory koniecznie musi znaleźć w sobie odpowiednią ilość motywacji, aby móc wygrać walkę z uzależnieniem – teraz i w przyszłości. W końcu detoks to dopiero pierwsza bitwa, a każdą kolejną trzeba będzie toczyć, być może nawet do końca życia. Jednak to nie oznacza, że osoba uzależniona jest skazana na niepowodzenie. Wręcz przeciwnie, gdyż dla wielu sporą trudność stanowi właśnie sam pierwszy krok. Później motywacja, chęć do zmiany swojego życia, pomoc specjalistów i oparcie w bliskich osobach mogą stać się tajną bronią, dzięki której uzależniony wygra walkę z nałogiem. Dlatego postaraj się zmobilizować chorego do leczenia, ale niech to będzie jego decyzja, a nie Twoja. Wtedy powodzenie terapii stanie się znacznie większe.

Znajdź dobry ośrodek

W większości przypadków detoksykacja w domu nie przynosi zbyt pozytywnych efektów. W dodatku pozbywanie się np. narkotyków z organizmu bez kontroli lekarskiej może stanowić też spore zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Dlatego, kiedy zależy Ci na tym, żeby uzależniony skutecznie wygrał tę walkę i zyskał prawdziwą szansę na nowy początek, to koniecznie musisz zdecydować się na detoksykację w ośrodku. Tam przez cały czas chory będzie pod czujną opieką, ale też kontrolą specjalistów, którzy będą wiedzieli, jak zareagować w razie wystąpienia bardzo niebezpiecznych skutków ubocznych i odstawienia narkotyków. Zresztą detoks w ośrodku charakteryzuje się też znacznie większą skutecznością. Przez cały czas chory może pozostać w kontakcie z psychoterapeutą, a do tego w razie potrzeby zastosowane zostaje leczenie farmakologiczne, które ma na celu złagodzić objawy abstynencyjne.

Bądź cierpliwy

Nie oczekuj efektów od razu. Detoks musi trwać. Samo nieprzyjmowanie substancji uzależniającej, to nie koniec drogi. Następnie pojawią się przecież objawy związane z odstawieniem. Wiele będzie zależało od tego, jak długo będą one trwały, jak będzie je znosić chory i w ogóle jaką formę one przybiorą. Z góry przygotuj się, że to odrobinę potrwa. Trudno podawać tutaj jakieś ramy czasowe. Bo wiele zależy od człowieka, jego mobilizacji, ale też od tego, jak długo trwało przyjmowanie szkodliwych substancji. Nie wywieraj presji i nie próbuj iść na skróty. To kluczowy etap i koniecznie musi przebiec on w prawidłowy sposób.

Postaw na empatię

Spróbuj zrozumieć, jakie emocje odczuwa chory. Pokaż, że rozumiesz jego walkę. Jeśli przychodzi Ci to z większą trudnością, to być może dobrym rozwiązaniem będzie lektura jakichś książek o walce z uzależnieniem. W ten sposób możesz zwiększyć swoją wiedzę, która być może okaże się kluczowa podczas walki z nałogiem. Uzależniony na pewno doceni to, że próbujesz zrozumieć to, co on czuje.

Daj sobie pomóc

Każdy z nas ma emocje, które potrzebują się uwolnić. Nie da się być opoką, kiedy nie potrafimy sami sobie pomóc. Bardzo ważne jest, aby znaleźć osobę, z którą można porozmawiać o tym, co się dzieje, jak detoks czy terapia bliskiej osoby wpływa na Ciebie, co czujesz, czego się boisz i ile wysiłku Cię to kosztuje. Taką osobą może być członek rodziny, przyjaciel lub psychoterapeuta. Nie bój się prosić o pomoc. Skoro chcesz pomóc komuś wyjść z nałogu, również będziesz potrzebować sporo wsparcia, wytrwałości i samozaparcia.

Dołącz do nas na Facebooku