Jak posiadanie hobby wpływa na nasze samopoczucie?

mar 8, 2021 | Lifestyle

Gdyby nie ono, każdy dzień byłby podobny do poprzedniego. Wprowadza koloryt w szarą prozę życia, niejednokrotnie sprawiając, że zrzucamy z siebie pracownicze uniformy i wchodzimy w zupełnie inne role- artysty malarza, poety, rzeźbiarza albo sportowca. Hobby przynosi więcej korzyści niż się moglibyśmy się spodziewać.

Hobby jako motor napędowy do działania

Sprawia, że znajdujemy siłę do działania nawet po ciężkim dniu. Dzięki niemu relaksujemy się, podnosi się poczucie naszej własnej wartości i czujemy, że robimy coś ważnego. Hobby, nieważne jak wielkie lub małe, działa dodatnio nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na posiadane kompetencje. Bo gdy nas coś cieszy, o wiele łatwiej przychodzi nam znalezienie w sobie energii by otworzyć się na nowe możliwości. A przez to poznajemy nowych ludzi, nawiązujemy cenne relacje, które czasem towarzyszą nam przez lata. Zwiększamy tym samym poczucie bezpieczeństwa, tak cenne w dzisiejszych czasach. Mając za sobą grupę znajomych, skupionych wokół konkretnej aktywności, nie możesz czuć się samotnie.

Hobby, które pomaga w pracy

Są takie rodzaje aktywności, których pozytywne walory wpływają dodatnio również na naszą wydajność w pracy. Pierwszym z nich jest medytacja. Nie zawsze musi mieć bezpośredni związek z Buddyzmem. Medytacja mindfulness jest popularna właściwie już na całym świecie. Pomaga się zrelaksować, redukuje poziom stresu i jednocześnie uspokaja ciało i umysł. A to, pozwala na skupieniu się na rzeczach najbardziej istotnych. Również w pracy.

Kolejnym jest codzienne czytanie. Chociaż w szarej prozie życia niezwykle rzadko mamy czas na spokojną lekturę, warto wyrobić w sobie nawyk czytania. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie mają twarde wyniki badań pokazujące, że osoby oczytane mają większą szansę na karierę zawodową. Dzięki czytaniu poprawiasz swoją pamięć, rozwijasz wyobraźnię a także niwelujesz stres. Nie rób tego rzecz jasna w pracy.

Codzienna dawka ruchu. Nic tak nie buduje charakteru, jak aktywność fizyczna. I to bez względu na wiek i status społeczny. Wyrabiamy sobie cierpliwość oraz upartość w dążeniu do wyznaczonych celów. Co więcej? Aktywność taka jak bieganie czy taniec, doskonale pozwala na zdystansowanie się do wszystkich problemów. Niejednokrotnie po skończonym treningu, nagle przychodzi długo wypatrywane rozwiązanie. Dotleniony mózg pracuje o wiele wydajniej. A twoja kreatywność razem z nim.

Podróżowanie to ten rodzaj hobby, który póki co przekreśliła pandemia COVID-19. Jednak pojawiła się jego nowa odmiana. Skoro nie można podróżować do dalekich krajów, spójrz na okolicę w której mieszkasz, oczami turysty. Zdziwisz się, jak wiele umyka ci, gdy patrzysz, ale nie dostrzegasz. Pozytywne aspekty podróży to przede wszystkim ciekawość świata i otwartość. To również nauka szybkiego reagowania na zmieniające się sytuacje.

Gdy hobby staje się przekleństwem

Jak w każdej innej dziedzinie, gdy hobby i pasja przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, robi się naprawdę nieprzyjemnie. Nie ma nic złego w bieganiu. Gdy jednak pasja związana z bieganiem stawiana jest wyżej niż codzienne obowiązki, wiedz, że coś jest nie tak. Czytanie lub granie w gry jest dobrym sposobem na odreagowanie stresu. Jeżeli jednak przez to zaniedbujesz rodzinę i codzienne obowiązki, postaw sobie szlaban.

Zastanów się wtedy, dlaczego tak bardzo wchodzisz w daną aktywność. Być może w ten sposób chcesz uciec od problemów z szarej prozy życia? Niestety, one w ten sposób nie znikną, a będą się jeszcze bardziej pogłębiać. W tym przypadku najlepszą decyzją będzie rozmowa z doświadczonym psychologiem. Czasem kilka dobrze zadanych pytań, jakie niewątpliwie padną podczas tej rozmowy, potrafią otworzyć oczy na wiele spraw spychanych przez lata pod dywan.

Generalnie rzecz ujmując, każde hobby wpływa dodatnio na nasze samopoczucie. I chociaż nie jest łatwo je znaleźć, jest na to jedna, prosta metoda. Wystarczy otworzyć się na nowe i próbować. Z pewnością znajdziesz w końcu swoje ulubione zajęcie, które będzie działało dodatnio nie tylko na twoje ciało ale i umysł.

Dołącz do nas na Facebook’u

Przeczytaj również:

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Dla osoby uzależnionej, decyzja o podjęciu leczenia często bywa bardzo trudna. Jest to po części związane z utrwalaniem się w procesie uzależnienia mechanizmów obronnych. Według teorii psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy, wraz z postępem...

Terapia gniewu – jak skutecznie radzić sobie ze złością?

Terapia gniewu – jak skutecznie radzić sobie ze złością?

Wszyscy doświadczamy w naszym życiu gniewu z różnych przyczyn – sytuacji poza naszą kontrolą, problemów osobistych, zmęczenia, stresu, złych wspomnień czy czynników psychologicznych. Niekontrolowana złość i agresja mogą mieć poważne konsekwencje i negatywnie wpływać...

Czy stres zawsze jest szkodliwy dla zdrowia?

Czy stres zawsze jest szkodliwy dla zdrowia?

Bezstresowe życie – marzenie większości osób w XXI wieku. Jednak czy życie bez stresu byłoby możliwe? Czy stres jest dla nas wyłącznie szkodliwy? Mimo powszechnej dość krzywdzącej opinii, stres ma także bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. To on motywuje do...