Dlaczego inteligencja emocjonalna jest tak ważna?

kwi 13, 2021 | Lifestyle

Czemu niektórzy ludzie, mimo mniejszej wiedzy, umiejętności czy doświadczenia, ale za to towarzyscy (często określani mianem „wygadani”) potrafią odnosić większe sukcesy niż ci merytorycznie bez zarzutu, ale bez polotu towarzyskiego? Odpowiedź jest dosyć prosta – mają oni coś, co jest ogromnie ważne w kontaktach z innymi ludźmi czyli wysoki poziom inteligencji emocjonalnej. Czym właściwie jest inteligencja emocjonalna i dlaczego jest tak ważna?

Czym jest EQ?

Według Daniela Golemana, autora książki “Inteligencja emocjonalna” i guru dla wielu zainteresowanych emocjami, na EQ (akronim od angielskiego wyrażenia emotional intelligence) składa się samoświadomość, umiejętność rozpoznawania i kierowania emocjami oraz wczuwania się w uczucia i potrzeby innych, zdolność podporządkowania emocji obranym celom, a także łatwość nawiązywania i podtrzymywania związków ze światem. Są to 4 komponenty tej inteligencji a ich wypadkową jest poziom inteligencji emocjonalnej.

Każdy człowiek doświadcza emocji, przy czym jedni są ich bardziej świadomi, a inni mniej. Natomiast w trosce o swoje szczęśliwe życie nie sposób zignorować roli emocji i ich wpływu na wszystkie sfery. To one bardzo często są głównym czynnikiem, stojącym za podejmowanymi decyzjami. Te zaś, nie są bez znaczenia dla całego dalszego życia, rozwoju, kariery i relacji.

Bardzo ważne jest, aby uświadomić sobie, że to właśnie emocje stoją u podstawy twoich działań, zachowań oraz interakcji z innymi.

Emocje wyznaczają przebieg naszego dnia. Od pierwszych chwil po przebudzeniu, to właśnie nasze myśli stają się azymutem i aktywują odpowiednie emocje. Zawsze jednak należy pamiętać, że mamy dwie możliwości: albo od rana się poddajemy i pozwalamy, by negatywne emocje decydowały za nas o naszych dalszych krokach i wyborach, albo staramy się zareagować pozytywnie. Kluczem jest zrozumienie, że każdego ranka to my wybieramy jak się czujemy i jak chcemy się czuć przez resztę dnia. I właśnie do tego przydaje się inteligencja emocjonalna. Pomaga ona przejść od reagowania na bodźce zewnętrzne, do świadomego wybierania, jak będziemy je postrzegać, a co więcej, co z nimi zrobimy.

Wpływ emocji na jakość naszego życia

Im szybciej pojmiemy, że nasze emocje za każdym razem, gdy się odzywają to chcą nam coś powiedzieć, tym szybciej nauczymy się traktować je z atencją. Niezależnie, czy chodzi o konkretną sytuację czy o osobę – gdy jesteśmy świadomi tych emocji, to możemy nabrać trochę dystansu do ich ładunku i przekazu. Np. zamiast wyrazić gniew, czy frustrację, po chwili zastanowienia, wybierzemy zrozumienie.

Im wyższy poziom inteligencji emocjonalnej, tym większy mamy wpływ na swoje życie. Tym skuteczniej też, możemy tworzyć je takim, jakim naprawdę chcemy.

Umiejętność adekwatnego przeżywania i konstruktywnego radzenia sobie z emocjami ma dużo większy wpływ na jakość naszego życia niż wysoki iloraz inteligencji mentalnej. Badania pokazują, że dzieci, które nie nabyły inteligencji emocjonalnej i dlatego słabo radzą sobie z własnymi emocjami, maja większe tendencje w przyszłości do popadania w uzależnienia, impulsywnych, nieadekwatnych relacji, popadania w zaburzenia odżywiania, przejawianie różnorakich zachowań ryzykownych.

Dorośli, którzy nie wykształcili odpowiedniego poziomu inteligencji emocjonalnej, ale nie cierpią na powyższe trudności, bardzo często doświadczają skomplikowanych, negatywnych sytuacji życiowych, takich jak trudności małżeńskie, rozwody, konflikty z dziećmi, częste utraty pracy lub trwanie w sytuacjach niszczących daną osobę: np. przemocowe związki, nieadekwatne stanowisko pracy itd.

Korzyści płynące z wykształcenia inteligencji emocjonalnej

Biorąc pod uwagę powyższe można powiedzieć, że inteligencja emocjonalna niesie z sobą szereg korzyści. Wśród nich są: optymistyczne podejście do życia, większa motywacja do działania, bardziej adaptacyjne radzenie sobie ze stresem, sprawniejsza komunikacja. To wszystko powoduje, że wzrasta poczucie naszej wartości i po prostu lepiej nam się żyje.

Podsumowując, inteligencja emocjonalna jest niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na jakość naszego życia.  Inteligencja emocjonalna to nie tylko adekwatne, zdrowe radzenie sobie z emocjami. Jest to również zdolność danej osoby do rozumienia, identyfikowania emocji, ich oceny oraz ekspresji lub odpowiedniej kontroli odczuwanych emocji. Jeśli potrafimy rozpoznawać, nazywać oraz radzić sobie z emocjami, których doświadczamy, ale jednocześnie mamy w sobie umiejętność współodczuwania z innymi to można powiedzieć, że posiadamy wysoki poziom inteligencji emocjonalnej. Im większa jest świadomość emocji, tym wyższy poziom inteligencji emocjonalnej.

 

Dołącz do nas na Facebook’u. 

Przeczytaj również:

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Dla osoby uzależnionej, decyzja o podjęciu leczenia często bywa bardzo trudna. Jest to po części związane z utrwalaniem się w procesie uzależnienia mechanizmów obronnych. Według teorii psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy, wraz z postępem...

Terapia gniewu – jak skutecznie radzić sobie ze złością?

Terapia gniewu – jak skutecznie radzić sobie ze złością?

Wszyscy doświadczamy w naszym życiu gniewu z różnych przyczyn – sytuacji poza naszą kontrolą, problemów osobistych, zmęczenia, stresu, złych wspomnień czy czynników psychologicznych. Niekontrolowana złość i agresja mogą mieć poważne konsekwencje i negatywnie wpływać...

Czy stres zawsze jest szkodliwy dla zdrowia?

Czy stres zawsze jest szkodliwy dla zdrowia?

Bezstresowe życie – marzenie większości osób w XXI wieku. Jednak czy życie bez stresu byłoby możliwe? Czy stres jest dla nas wyłącznie szkodliwy? Mimo powszechnej dość krzywdzącej opinii, stres ma także bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. To on motywuje do...