Duchowość w walce z uzależnieniem – jak może pomóc?

maj 4, 2021 | Uzależnienia

Nie od dziś wiadomo, że wiara jest niezwykle istotnym czynnikiem w walce z uzależnieniem. Wytrwanie w trzeźwości jest ogromnie ciężkie, w szczególności dla kogoś, kto nie ma oparcia w bliskich, lub nie może oczekiwać pomocy z zewnątrz. Jak duchowość może wspierać w walce z uzależnieniem? Odpowiedź można znaleźć poniżej.

Wiara czyni cuda!

Podjęcie leczenia choroby, jaką jest uzależnienie, jest pierwszym krokiem, który wykonuje chory ku trzeźwości. Aby jednak w niej wytrwał, potrzebuje czynników, które będą ogromnym wsparciem. Osoba uzależniona nie zawsze może liczyć na pomoc z zewnątrz. Brak oparcia w bliskich, czy też rodzinie może powodować nawroty do nałogu, dlatego niezwykle istotną kwestią jest znalezienie czynnika, który w najtrudniejszych momentach będzie motywatorem do wytrwania w trzeźwości. Nie bez powodu mówi się, że wiara czyni cuda, bowiem odpowiednie podejście uzależnionego do problemu, z jakim się zmaga, to podstawowy krok, który musi podjąć. Bez niego nie ma mowy o wytrwaniu w postanowieniu bycia trzeźwym.

Terapia z Panem Bogiem

Dla uzależnionej osoby liczy się tylko możliwość dostarczenia do organizmu narkotyku, bez którego nie jest w stanie funkcjonować. Uzależnieni nie widzą innej drogi, prócz tej którą do tej pory kroczyli, nie zwracając uwagi na wszelkie niebezpieczeństwa z tym związane. Aby mogli podjąć walkę z zaburzeniem, jakim jest uzależnienie, muszą zrozumieć istotę problemu, a także znaleźć jego przyczynę. Uzależnieni dość często borykają się z problemami natury psychicznej, których nie potrafią rozwiązać. Osamotnienie, jakie im towarzyszy, dość często prowadzi do nałogów, z których znalezienie wyjścia jest o wiele trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Rozpoczęcie terapii, która bierze pod uwagę także duchowość, to ogromny krok do wytrwania w trzeźwości.

Wsparcie duchowe w walce z uzależnieniem

Walka z uzależnieniem to ciężki, wieloletni proces, o którym stale trzeba pamiętać. Uzależnionym jest się do końca życia. Każdy dzień trzeźwości to walka, którą chory prowadzi sam ze sobą. Wsparcie duchowe jest konieczne, jeśli chodzi o kwestię zaburzeń psychicznych. Jest ono niesamowicie pomocne, ponieważ uzależniony patrzy na siebie przez zupełnie inny pryzmat. Bycie trzeźwym pomaga zrozumieć jakie zniszczenie sieje w organizmie ludzkim uzależnienie, lecz należy wziąć pod uwagę także inne kwestie. Dla niektórych trwanie w postanowieniu trzeźwości jest wystarczającym powodem do dumy, a także odpowiednim motywatorem, aby tego procesu nie przerwać. Nie każdy jednak podchodzi do problemu w ten sam sposób. U niektórych ludzi można zaobserwować krytyczne spojrzenie na własną osobę, jak i życie, dlatego niezbędne jest duchowe wsparcie, którego najbardziej potrzeba w takich momentach. Wiara w Boga i w samego siebie potrafi czynić cuda i przynieść ogrom nadziei uzależnionemu . Dlatego duchowość w walce z uzależnieniem jest tak ważna.

Pomoc kościoła w walce z uzależnieniem

Choć kluczowym czynnikiem w walce z uzależnieniem jest silna wola i ogromne chęci, pomoc można także otrzymać w różnego rodzaju instytucjach. Kościół jest miejscem, gdzie uzależnieni mogą znaleźć odpowiednie wsparcie, które jest im niezbędne do walki z chorobą. Warto więc skorzystać z takiej pomocy – prowadzą oni zajęcia nazywane potocznie kościelnym ruchem trzeźwości. W parafiach prowadzone są różnego rodzaju sesje terapeutyczne, zarówno indywidualne, jak i grupowe. Członkowie kościoła prowadzą także ośrodki terapeutyczne, w których uzależniony może otrzymać pomoc nie tylko duchową, lecz także specjalistyczną i lekarską. Wiele ośrodków terapeutycznych współpracuje w instytucjami kościelnymi, bowiem uzależnieni dość często szukają wsparcia, a tam mogą je otrzymać bez problemu.

Odpowiednia terapia to podstawa!

Osoby zmagające się z uzależnieniami muszą otrzymać niezbędną im do wytrwania w trzeźwości pomoc. Pierwszym krokiem jest detoksykacja organizmu. Następnie podjęcie wieloletniego leczenia, które często jest trudne dla chorego. Zarówno indywidualne, jak i grupowe terapie mogą przynieść ogrom pozytywnych skutków, lecz niezwykle istotna jest także wiara i nadzieja na lepszą przyszłość.

Duchowość może wspierać w walce z uzależnieniem na różne sposoby. Niektórym daje spokój i ukojenie, którego wcześniej nie mieli okazji doświadczać. Dla niektórych jest wsparciem, jakiego wcześniej nie otrzymali od bliskich. Wiara i duchowość to także czynniki, które wpływają na myślenie i osąd całego świata. Uzależnieni mają problem ze zrozumieniem własnych emocji, czy też potrzeb. Dlatego niezbędna im jest specjalistyczna pomoc, dzięki której nauczą się to kontrolować. Przebywanie we wspólnocie kościelnej, a także życie zgodnie z ich przykazaniami uczy człowieka nowego spojrzenia na świat. Uzależniony spotyka się w kościele z miłosierdziem, wsparciem i troską, które są niezwykle pomocne, jeśli chodzi o walkę z nałogami.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?