W dobie ciągle rozwijającego się internetu, w którym królują social media, a w nich wyidealizowany kanon pięknego życia, coraz więcej osób popada w różnego rodzaju zaburzenia. Życie w ciągłym stresie, lub pędzie po lepsze jutro, skutkować może tragicznymi następstwami. Należy dbać o własne zdrowie, zarówno psychiczne i fizyczne, warto więc przystanąć na chwilę i spróbować docenić, to co ma się wokół siebie. Sekretem do spokojnego i szczęśliwego życia jest praktyka wdzięczności. Jak doceniać to, co mamy? Można nauczyć się tego w prosty dla każdego sposób.
Czym jest praktyka wdzięczności?
Wiele osób zadaje sobie to samo pytanie: jak być szczęśliwym? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy spróbować zacząć doceniać to, co się ma, a nie skupiać się wiecznie na tym, czego brakuje. W ostatnim czasie bardzo modne stało się narzekanie, co nie pomaga w osiągnięciu spokoju ducha, wręcz przeciwnie, skutek jest odwrotny.
Nakręcanie spirali negatywnych uczuć, zwiększa ich intensywność i częstość występowania. Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono, iż wdzięczność jest niezwykle związana z poczuciem szczęścia. Bycie wdzięcznym wyzwala pozytywne emocje, wpływa odpowiednio na psychikę, a także poprawia zdrowie fizyczne. Praktyka wdzięczności nie oznacza tylko doceniania rzeczy, które się posiada, pozwala ono także na zrozumienie czego tak naprawdę potrzebujemy i pragniemy.
Jak być wdzięcznym?
W życiu każdego człowieka są takie momenty, w których powinien na chwilę stanąć i pomyśleć nad tym, co sprawia mu radość, a następnie zastanowić się, co dobrego ma w swoim otoczeniu. Jest to pierwszy krok do praktykowania wdzięczności na co dzień, bowiem od pierwszej myśli zaczyna kiełkować nurt, który stał się swoistą terapią dla wielu osób. Jak doceniać to, co mamy? Sposobów jest kilka!
Weź kartkę i napisz list
Odważnym krokiem, aby zacząć praktykować wdzięczność na co dzień, jest napisanie listu do bliskiej osoby. Powinny się tam znaleźć rzeczy, za które jest się wdzięcznym tej osobie. Może to być partner, ktoś z rodziny, przyjaciół, czy też nawet współpracowników. Wyrażanie wdzięczności innym może stać się swoistym rytuałem, który można powtarzać przynajmniej raz w miesiącu.
Dziennik wdzięczności jest zawsze dobrym rozwiązaniem
Docenianie drobnych rzeczy, czy też chwil, które uznaje się za szczęśliwe, jest podstawową czynnością, którą powinno się wykonywać na co dzień. Aby nie umknęły te momenty i można było do nich wrócić w każdym trudnym momencie, warto je spisać. Świetnym pomysłem jest prowadzenie dziennika, w którym zanotuje się kilka rzeczy, które zachwycają, a także można być za nie wdzięcznym. Wydaje się to banalnym rozwiązaniem, jednak przynosi spektakularne efekty. Zaznaczenie chwil, które powinno się docenić, to nie tylko możliwość powrotu do nich w trudnych momentach. Ćwiczenie to wpływa pozytywnie na pracę mózgu. Człowiek, który codziennie praktykuje wdzięczność, zaczyna się skupiać na pozytywnych rzeczach, aby zapamiętać ich jak najwięcej.
Siła wdzięczności potrafi być wielka
Nie każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, jak pozytywne skutki niesie ze sobą wdzięczność. Doceniając małe rzeczy oraz chwile, które są warte zapamiętania, uczymy się zwracać uwagę na drobne szczegóły, które potrafiły umknąć nam dotychczas. O tym, jak siła wdzięczności potrafi być ogromna, można się także przekonać podczas codziennych czynności. Przykładem tego może być wizyta w sklepie i rozmowa z ekspedientką. Będąc dla niej miłym, spodziewać się można, że odwdzięczy się tym samym. Jeśli okazujesz wdzięczność całemu światu, on także odpłaca się tym samym na co dzień.
Nie zapominaj o sobie
W dzisiejszych czasach niezwykle istotna jest pamięć o samym sobie. Warto przystanąć na chwilę i zadbać o własne potrzeby. Okaż wdzięczność też sobie i podziękuj za dotychczasowe starania. Możesz sprawić sobie przyjemność i kupić drobny upominek, który przypominać Ci będzie o tym, że starasz się być dla siebie dobrym i wyrozumiałym człowiekiem. Bycie wdzięcznym, to także umiejętność wybaczania małych błędów, które zdarza się popełniać każdemu, dlatego niezwykle ważne jest to, aby umieć zapomnieć i ruszyć dalej, z wdzięcznością, że zrozumiało się ten błąd. Można zatem spróbować go naprawić. Wdzięczność dla samego siebie to podstawa zdrowej relacji z własnym umysłem, a także z innymi ludźmi. Okazując sobie dobro, jesteś w stanie przekazać innym uczucia, które mogą być dla nich niezbędne do przetrwania.
Pielęgnuj relacje z bliskimi
Wdzięczność warto okazywać swoim bliskim jak najczęściej. Jest to niezwykle budujące uczucie dla każdego człowieka. Świadomość, że Twoi bliscy czują się szczęśliwi, potrafi być silnym motywatorem do działania. Okazywanie wdzięczności drugiej osobie, w szczególności, jeśli mowa o drobnych gestach, jest dbaniem o jej emocje i poczucie bezpieczeństwa.
Wszyscy wiemy, jak dotkliwe potrafi być życie każdego człowieka, dlatego konieczne jest bycie wdzięcznym za wszystko, co jest w naszym posiadaniu. Docenienie tego potrafi być bardzo pomocne, w szczególności, jeśli czujesz się samotny lub niezrozumiany. Warto dbać o swoich bliskich i im także okazywać wdzięczność. Pamiętaj, bycie wdzięcznym dla świata sprawi, że on odpłaci się tym samym!