Co stanie się z Twoim organizmem, gdy przestaniesz pić?

cze 7, 2021 | Blog

Całkowite wykluczenie alkoholu z życia wiąże się z wieloma następstwami, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Wpływ ma na to ogrom czynników, a najważniejszym z nich jest ilość spożywanego alkoholu, jak i częstotliwość jego konsumpcji. Co stanie się z Twoim organizmem, gdy przestaniesz pić? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

Pierwszy krok to początek!

Choć wydawać mogłoby się, że sporadyczne spożywanie alkoholu nie jest niczym złym, niesie to ze sobą ogrom następstw, jakie zachodzą w organizmie po jego spożyciu. Już po kilku tygodniach od odstawienia można zauważyć ogromną różnicę w samopoczuciu. W przypadku uzależnienia te różnice można odczuć dużo wcześniej, ponieważ nałóg alkoholowy jest niesamowicie niebezpieczny zarówno dla zdrowia, jak i psychiki człowieka. Początek może być trudny, szczególnie jeśli mowa jest o uzależnieniu, bowiem zaprzestanie spożywania alkoholu wiąże się z wystąpieniem zespołu abstynencyjnego.

Czym jest zespół abstynencyjny?

Zespołem abstynencyjnym nazywa się szereg symptomów, które występują w organizmie w wyniku całkowitego odstawienia alkoholu. Do objawów, jakie mogą wystąpić, należą:

  • nadmierna potliwość ciała;
  • rozdrażnienie, agresja;
  • podwyższenie temperatury ciała;
  • dreszcze;
  • drgawki.

Zespół abstynencyjny potrafi utrzymywać się od kilku do kilkunastu dni i jest niezwykle trudny do wytrwania dla uzależnionych. Dlatego warto skorzystać w tym czasie ze wsparcia specjalistów.

Co stanie się z Twoim organizmem, gdy przestaniesz pić?

Regularne spożywanie alkoholu, nawet jeśli są to małe ilości, ma ogromny wpływ na zdrowie. Pozorne korzyści, jakie ze sobą niesie, mogą mieć ogrom negatywnych następstw w przyszłości. Już po pierwszym miesiącu od odstawienia alkoholu można zauważyć spore różnice w ogólnym samopoczuciu.

Lepsza jakość snu

Choć wydawać by się mogło, że wypicie drinka przed snem sprawi, że będzie on trwalszy, jest to mylne stwierdzenie. Choć alkohol ułatwia zaśnięcie, nie wpływa on dobrze na jakość naszego snu. Odstawienie używki wiąże się z poprawą samopoczucia, a co za tym idzie – także komfortu snu. Zaobserwowano, że osoby, które nie spożywają alkoholu, wstają bardziej wypoczęci, a także czują się lepiej w sferze psychicznej.

Puste kalorie do kosza!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak alkohol potrafi wpływać na sylwetkę. Pozornie dietetyczny, bowiem to przecież napój. Jest to jednak bomba kaloryczna, którą warto odstawić dla własnego zdrowia. Regularne spożywanie alkoholu to tysiące pustych kalorii dostarczanych do organizmu, które nie wpłyną korzystnie na sylwetkę. Nie tylko przestaniesz tyć, lecz także możesz liczyć na spadek wagi i lepszą kondycję. Jako że alkohol zatrzymuje wodę w organizmie, pozbędziesz się także uczucia wzdęcia i cellulitu! Poprawia się także trawienie, dzięki czemu pozbędziesz się dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Po odstawieniu alkoholu nie dochodzi do utraty niezbędnych do funkcjonowania składników mineralnych, dzięki czemu można uniknąć niespodziewanych napadów głodu, a także chęci na niezdrowe jedzenie. Regularne stosowanie używek nie wpływa korzystnie także na uprawianą aktywność fizyczną. Alkohol obniża kondycję, a także pogarsza pracę mięśni. Nie zaleca się przyjmowania używek, jeśli trenujesz jakąkolwiek dziedzinę sportu.

Alkohol, a Twój wygląd

Korzyści, jakie płyną z odstawienia alkoholu, nie dotyczą tylko ogólnego samopoczucia. Wiąże się to także z poprawą wyglądu całego ciała. Twoja cera będzie zdrowsza i poprawi się jej koloryt. Jak wiadomo, alkohol zawiera ogromne ilości cukru, a ten nie wpływa dobrze na skórę. Już po kilku tygodniach Twoja buzia będzie bardziej promienna, a także znikną niechciane wypryski. Regularne spożywanie alkoholu wpływa także na produkcję kolagenu. Decyzja o odstawieniu alkoholu, to nic innego jak mniejsza ilość pojawiających się zmarszczek. Detoks wpłynie także korzystnie na skórę wokół oczu, ponieważ znikną sińce, przebarwienia, jak również opuchlizna powiek.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne!

Sięgamy po alkohol, gdy znajdujemy się w trudnych sytuacjach, bowiem przynosi on chwilową radość, jednakże jest to niesamowicie złudne uczucie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zalicza się on do depresantów wpływających negatywnie na zdrowie psychiczne człowieka. Używki, a w tym alkohol, potrafią wyrządzić ogromną szkodę w psychice każdego człowieka. Nie powinien nikogo zatem dziwić fakt, że po jego odstawieniu można zauważyć różnice także na tym podłożu. Poprawia się nie tylko jakość snu, lecz ogólne samopoczucie na co dzień. Znika ogólne rozdrażnienie, które pojawia się zazwyczaj kolejnego dnia po spożyciu.

Rezygnacja ze spożywania alkoholu to same korzyści. Odstawienie używki wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie, wygląd, a także ogólne samopoczucie. Warto pamiętać także o tym, jak bardzo niebezpieczny potrafi być dla Twojego zdrowia. Szczególnie ważne powinno być to dla osób, które borykają się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Alkohol jest depresantem, który na chwilę poprawia nastrój, jednakże jego regularne spożywanie może skutkować ogromnymi problemami na podłożu psychicznym, a także powodować różnego rodzaju choroby. Zadbaj więc o własne zdrowie i zrezygnuj z alkoholu!

Zajrzyj też do naszej grupy wsparcia!

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?