Jak zakończyć toksyczną relację?

cze 7, 2021 | Lifestyle

Toksyczne relacje to nie tylko związki, w których dochodzi do przemocy fizycznej. To także relacje, w których pojawia się manipulacja, kłamstwa, czy też podkopywanie poczucia własnej wartości. Toksycznym partnerem może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna, a w niektórych przypadkach oboje mogą być dla siebie wzajemnie toksyczni. Jeśli przebywasz w przemocowym lub dysfunkcyjnym związku i podjąłeś decyzję o jego zakończeniu, ten poradnik jest dla Ciebie! Jak zakończyć toksyczną relację? Odpowiedź można znaleźć poniżej!

 

Czym jest toksyczny związek?

 

Toksyczny związek to relacja, w której dochodzi do zachowań, które uważane są za niezdrowe. Może dochodzić w nim zarówno do przemocy fizycznej, jak i psychicznej, lecz nie jest to wyznacznik, bowiem lista niezdrowych zachowań jest długa. Jeśli w relacji jedna ze stron daje z siebie wszystko i całkowicie się poświęca, aby uszczęśliwić drugą osobę, a nie otrzymuje za to nic w zamian, ciężko mówić o zdrowym i stabilnym związku. Osoby będące w takich relacjach dość często nie mają świadomości, że jest to niszczące. Wpływ ma na to ogrom rzeczy, a jednym z nich jest brak dobrych wzorców w młodzieńczych latach. Nie oznacza to jednak, że tylko osoby, które mają trudną przeszłość lub nie znają innego modelu związku, kończą w takich relacjach, bowiem może to spotkać każdego. Manipulanci, czy też narcyzi są w stanie zniszczyć nie tylko słabsze osoby, lecz także te równe sobie. Umiejętność zrzucenia winy na drugą osobę to tylko początek, ponieważ wieloletnie podkopywanie własnej wartości przez najbliższą osobę może zniszczyć każdego.

Toksyczne relacje nie wpływają dobrze na zdrowie psychiczne, ponieważ są wyniszczające. Dochodzi w nich do burzliwych kłótni, rozstań, czy też emocjonalnych przejść. Takie zachowania to emocjonalny rollercoaster, z którego bardzo ciężko zejść. Jest to jednak możliwe.

Kiedy zakończyć toksyczny związek?

Jakiekolwiek sygnały sugerujące niezdrowe zachowania w związku powinny być czynnikiem, który sprawi, że dojdzie do rozstania. Zakończenie relacji to konieczność, szczególnie wtedy, gdy dominującym uczuciem jest cierpienie. Tkwienie w tego typu związkach jest możliwe tylko wtedy, kiedy obie strony dostrzegają problem i chcą to zmienić. Wieloletnia terapia dla obojga, jak i każdego z nich osobna, jest konieczna. Pomoże pozbyć się toksycznych zachowań ze swojego związku.

 

Jak zakończyć toksyczną relację?

 

Zakończenie toksycznego związku jest niezwykle trudne. Nie oznacza to jednak, że jest to całkowicie niemożliwe. Za trudność skończenia tego typu relacji odpowiada wiele czynników . Wśród nich są brak poczucia własnej wartości, wysoka wrażliwość, ogrom emocji, a także strach przed samotnością i nieumiejętnością poradzenia sobie samemu, bez partnera.

Zadbaj o siebie!

Aby zakończyć toksyczną relację, konieczne jest zrozumienie, że świat się nie skończy, jeśli związek się rozpadnie. Osoby tkwiące w tego typu relacjach mają poczucie, iż nic dobrego już ich nie czeka, że nie poradzą sobie bez obecności drugiej osoby, a co za tym idzie – nie poradzą sobie w życiu. Jest to błędne myślenie, bowiem wiele osób zapomina, iż przed wejściem w związek byli sami i dawali sobie radę. Zadbanie o swoje potrzeby i poczucie własnej wartości to pierwszy krok do skończenia toksycznej relacji.

Wsparcie potrzebne od zaraz!

Zakończenie toksycznej relacji to jedno, lecz wytrwanie w swoim postanowieniu to kolejna kwestia, która może okazać się dla niektórych trudna. Tęsknota jest normalnym uczuciem i może dopaść każdego, nawet jeśli związek nie należał do najłatwiejszych. Nie chcemy rozpamiętywać tych najgorszych chwil, dlatego szukamy usprawiedliwienia i wymówek dla innych, a co za tym idzie – wspominamy te najlepsze chwile. Mimo że są to całkowicie normalne emocje, nie można pozwolić, aby były głównym priorytetem. Konieczne jest wsparcie innych osób, które w chwilach słabości przypomną, że rozstanie było potrzebne. Szczególnej pomocy po zakończeniu związku z toksycznym partnerem potrzebują osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości.

Pozwól sobie na odrobinę przyjemności!

Choć powiedzenie, że czas na nowe hobby może brzmieć banalnie, wcale takie nie jest. Znalezienie zajęcia, które będzie sprawiało przyjemność, może okazać się kluczowe w zerwaniu z toksyczną relacją. Szukanie nowych możliwości to także inwestycja w samego siebie, bowiem przynosi to nie tylko miłe wspomnienia, lecz ogrom satysfakcji. Odcięcie się od zajęć, które przypominają o partnerze to początek nowej drogi, na którą zasługuje każdy, kto tej pomocy potrzebuje.

Wyjście z toksycznego związku może być dla niektórych ciężkie. Jest ono jednak możliwe i to w każdym jego momencie. Podstawa zdrowej relacji to dbanie o własne potrzeby, jak i poczucie wartości. Są to nadrzędne fundamenty, których o zburzenie nie jest trudno. Jeśli nie czujesz się dobrze w swoim związku, bądź dostrzegasz w nim sygnały, które mogą świadczyć, że jest toksyczny – nie zwlekaj i wykonaj pierwszy krok. Zadbaj o swoją przyszłość i zdrowie psychiczne, bowiem szkoda tracić życie na osoby, które swoją obecnością przynoszą jedynie cierpienie.

 

Odwiedź stronę Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO na Facebooku.

Przeczytaj również:

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Dla osoby uzależnionej, decyzja o podjęciu leczenia często bywa bardzo trudna. Jest to po części związane z utrwalaniem się w procesie uzależnienia mechanizmów obronnych. Według teorii psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy, wraz z postępem...

Terapia gniewu – jak skutecznie radzić sobie ze złością?

Terapia gniewu – jak skutecznie radzić sobie ze złością?

Wszyscy doświadczamy w naszym życiu gniewu z różnych przyczyn – sytuacji poza naszą kontrolą, problemów osobistych, zmęczenia, stresu, złych wspomnień czy czynników psychologicznych. Niekontrolowana złość i agresja mogą mieć poważne konsekwencje i negatywnie wpływać...

Czy stres zawsze jest szkodliwy dla zdrowia?

Czy stres zawsze jest szkodliwy dla zdrowia?

Bezstresowe życie – marzenie większości osób w XXI wieku. Jednak czy życie bez stresu byłoby możliwe? Czy stres jest dla nas wyłącznie szkodliwy? Mimo powszechnej dość krzywdzącej opinii, stres ma także bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. To on motywuje do...