Dlaczego FOMO, skoro można być JOMO?

wrz 14, 2021 | Blog, Lifestyle

Czym jest irracjonalny strach zwany FOMO? Postęp cywilizacyjny popchnął nas do czasów, w których każdego, kto nie ma konta na mediach społecznościowych uznaje się za osobę wycofaną bądź nawet dziwną. Posiadanie Facebooka, Twittera czy Instagrama stało się częścią naszej tożsamości internetowej, naszego wizerunku online o który często dbamy bardziej niż o życie offline.

Zamiast zadzwonić do znajomego i zapytać co u niego, włączamy jego Facebooka i skrolujemy tablicę, by dowiedzieć się, gdzie ostatnio był i co robi. Aż 40% internautów odczuwa strach, gdy nie wiedzą, gdzie jest ich telefon.[1] Boją się, że coś przegapią. Tym irracjonalnym strachem jest właśnie FOMO – Fear of Missing Out, JOMO jest natomiast opozycją. Jednak w celu jak najlepszego omówienia tematu, omówmy te definicje w odpowiedniej kolejności.

FOMO– co to właściwie jest?

Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, FOMO jest irracjonalnym lękiem, który towarzyszy nam, gdy nie wiemy, co się dzieje w świecie Internetu. Powiązany jest z nieustanną chęcią sprawdzania newsów informacyjnych czy skrolowania tablicy znajomych, by mieć pewność, że wszystko jest „pod kontrolą”. Gdy nie jesteśmy na bieżąco ze wszystkim, co się dzieje w świecie online, czujemy się wówczas wykluczeni. Boimy się pominięcia, jeśli nie będziemy aktywni w sieci.

Znakiem rozpoznawczym dla FOMO jest chęć robienia wszystkiego i przebywanie wszędzie, co widzimy w świecie online, by być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. Taka postawa może na dłuższą metę powodować problemy ze snem oraz chroniczne zmęczenie.

Jakie są zagrożenia FOMO?

W perspektywie krótkotrwałej FOMO może być przydatne dla naszego życia, gdyż Internet prócz wiele zagrożeń oferuje także wiele możliwości. Dzięki byciu na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami w okolicy możemy poznawać nowe ścieżki rozwoju, a także spotykać nowych i ciekawych ludzi.

W perspektywie długoterminowej FOMO jednak staje się niebezpieczne dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Chęć nieopuszczenia żadnego wydarzenia, a także bycia na bieżąco ze wszystkim co się dzieje w intrenecie, może powodować zaburzenia snu. Może także być powodem zaburzeń lękowych, które będą wyzwalały w naszym mózgu irracjonalny lęk spowodowany opuszczeniem pozornie interesującego nas wydarzenia.

Lęk przed wykluczeniem towarzyszący FOMO będzie także pogłębiał problemy osób z niską samooceną oraz brakiem samoakceptacji.

Czym jest JOMO?

To pozytywna odpowiedź na zaburzenia związane z FOMO. Co oznacza to tajemnicze słowo? Jego geneza również pochodzi z języka angielskiego, gdyż JOMO oznacza Joy of Missing Out, czyli radość z odpuszczenia/pominięcia imprez czy wydarzeń.

Osoba JOMO nie ma uporczywej chęci sprawdzania i odwiedzania wszystkich wydarzeń, które są aktualnie w okolicy. Jest gotowa odmówić, jeśli ma inne, bardziej produktywne bądź po prostu przyjemniejsze plany. Jej wybory są ukierunkowane jej chęciami, a nie obawami przed byciem pominiętym.

Radość z pominięcia to właśnie JOMO. Umiejętność odczuwania satysfakcji z chwili obecnej, która jest nieograniczana niekontrolowaną chęcią sprawdzenia tego, co się dzieje w świecie online.

JOMO to zdolność bycia tu i teraz i wyłączenia zbędnych technologii, gdy jest taka potrzeba.

FOMO do JOMO – jak zły nawyk zmienić w dobry?

Czy można zmienić FOMO w JOMO? Na szczęście tak. Najważniejszą rzeczą, której musisz się nauczyć, by zacząć odczuwać JOMO, jest uważność. To uważność bycia tu i teraz. Uważność słuchania innych i nierozpraszania się telefonem. Uważność obserwowania otoczenia i koncentrowania się na jednej czynności.

Wydaje się proste, jednak to tylko tyle i aż tyle. Skupienie się na jednej rzeczy jest znacznie trudniejsze niż multitasking, jednak jest to droga do prawdziwego szczęścia, dzięki której nauczysz czerpać radość z chwili obecnej.

[1] Justyna Bakalarska-Stankiewicz, Content Marketing. Od strategii do efektów, wydawnictwo Onepress, 2020, Warszawa

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?