Hipoterapia, czyli jak konie pomagają w rehabilitacji

wrz 27, 2021 | Blog

Hipoterapia to metoda rehabilitacji wieloprofilowej przy której wykorzystywane są konie. Wieloprofilowość terapii obejmuje ćwiczenia sensoryczne, psychiczne, ruchowe i społeczne. Jej celem jest poprawa funkcji neurologicznych, czuciowych oraz fizycznych.

Dla kogo hipoterapia?

Ta forma rehabilitacji najczęściej wybierana jest przez dzieci oraz młodzież, lecz coraz częściej jej korzyści zostają także docenione przez osoby dorosłe.

Hipoterapia jest chętnie wybieraną formą terapii przez osoby bądź rodziców osób cierpiących m.in. na zespół Downa, porażenie dziecięce, nerwicę, depresję, PTSD, ADHD, a także problemy ortopedyczne.

Jak działa hipoterapia?

Choć jeżdżenie na koniu może z pozoru wydawać się proste, to według badań każda minuta dosiadania konia stymuluje mózg do około 1000 impulsów nerwowych.

Hipoterapia może być potężnym narzędziem, które pomoże usprawnić procesy neuromotoryczne. Sprawne operowanie na koniu wymaga pobudzenia nie tylko różnych grup mięśniowych, lecz także wytęża percepcję, wzrok oraz słuch.

Jakie są korzyści hipoterapii?

Wiele zwierząt jest wykorzystywanych w procesie psychoterapeutycznym, jednak konie są wyjątkowe. Eksperci uważają, że hipoterapia może wpływać m.in. na:

  • Zwiększenie empatii – bardzo często ludzie ukrywają swoje emocje, gdyż czują się niezrozumiani przez otoczenie. W sytuacji, w której ich emocje chowają się za mglistą kurtyną, tracą również zdolność współodczuwania innym. Konie są świetnymi terapeutami z zakresu poprawy funkcji społecznych. Są to zwierzęta stadne, które są bardzo wyczulone na wszelkie skurcze mięśniowe jeźdźca. Konie reagują jak lustro na nasze emocje i poddają się im razem z nami, przekazując zrozumienie, co pozwala czuć się pacjentowi bezpiecznie podczas terapii.
  • Korekta wad postawy – podczas jazdy na koniu ćwiczymy ważne dla naszego ciała mięśnie, które pełnią funkcję ochronną naszego szkieletu. Hipoterapia może odnieść fenomenalne efekty w dzieciństwie, gdyż wówczas wiele wad postawy jest do wyleczenia poprzez odpowiednią stymulację grup mięśniowych.
  • Zwiększenie sprawności ruchowej – wzmocnienie mięśni bioder, grzbietu, rąk oraz nóg poprawia także ogólną sprawność ruchową pacjenta.
  • Relaksacja i redukcja stresu – jazda na koniu to nie tylko wysiłek, to także świetny odpoczynek. Koń ma bardzo rytmiczne i miarowe ruchy i gdy tylko pozwolimy sobie na odczuwanie jego chodu i zsynchronizujemy z nim swoje ciało, to jazda będzie także świetną formą relaksu i uwolnienia się od codziennego stresu.

Co należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem hipoterapii?

Hipoterapia jest niewątpliwie jedną z bardziej efektywnych form terapii, jednak przed jej rozpoczęciem należy wziąć pod uwagę kilka czynników, gdyż praca ze zwierzęciem ma wiele plusów, lecz są także minusy takiej sytuacji.

Czas terapii z koniem

W zależności od stopnia problemu pacjenta terapia z koniem będzie trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Jest to proces długotrwały, gdyż największe efekty pacjent odnosi po nawiązaniu odpowiedniej więzi z koniem.

W przypadku leczenia uzależnień najczęściej hipoterapia zalecana jest po rozpoczęciu lub zakończeniu odwyku, jako dodatkowa forma terapii pacjenta.

Cena hipoterapii

Ze względu na rosnącą popularność oraz ogromną efektywność hipoterapia z roku na rok jest coraz droższa. Warto wziąć pod uwagę, że koszt 1 godziny hipoterapii to koszt około 80 zł. W przypadku cotygodniowej sesji jest to koszt około 320 zł miesięcznie.

Strach przed koniem

Choć hipoterapia jest skuteczną metodą leczenia zaburzeń lękowych to w przypadku niektórych klientów może uaktywnić się duża niechęć do zwierzęcia spowodowana np. traumatycznymi wspomnieniami.

Istotnym jest, by przed rozpoczęciem hipoterapii, dowiedzieć się, czy pacjent jest chętny na taką formę leczenia.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?