Alkoholizm jest jednym z najgroźniejszych nałogów, ponieważ potrafi zniszczyć nie tylko zdrowie, ale i całe życie. Niestety większość osób długo nie dostrzega u siebie choroby, a gdy już to następuje, nie potrafi samodzielnie jej zwalczyć. Jedynym ratunkiem jest terapia alkoholowa, przeprowadzona pod okiem specjalistów. Sprawdź, jaką pomoc w tym zakresie zapewnia profesjonalny ośrodek terapii uzależnień i dlaczego warto z niej skorzystać.
Spis treści
- Alkoholizm – choroba wyniszczająca organizm
- Diagnoza przede wszystkim
- Skuteczne metody leczenia uzależnienia
- Psychoterapia i terapia indywidualna i grupowa – możesz liczyć na wsparcie
- Specjaliści służą pomocą
Alkoholizm – choroba wyniszczająca organizm
W naszej kulturze wypicie kilku drinków podczas spotkań rodzinnych lub w gronie znajomych uznawane jest za coś normalnego. Niestety u niektórych osób niewinne sięganie po trunki z czasem przeradza się w uzależnienie. Dochodzi do tego najczęściej w sytuacji, gdy alkohol okazuje się idealnym lekarstwem na codzienne problemy, staje się regulatorem uczuć i emocji – wystarczy go wypić, by się znieczulić, poprawić sobie nastrój i zapomnieć o kłopotach. Przeważnie jest to droga na skróty, która kończy się psychicznym i fizycznym uzależnieniem od alkoholu.
Psychologicznych prób zrozumienia zachowań nałogowych jest prawdopodobnie niezliczenie wiele. I z pewnością większość z nich wnosi wartościowy wkład w zrozumienie tego skomplikowanego problemu.
Jednak teoretyczną podstawę dla specjalistycznych programów leczenia uzależnień w naszym kraju, stanowi teoria psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy. Opiera się ona na psycho-bio-społecznej koncepcji uzależnienia.
Według tej teorii można wyróżnić trzy mechanizmy uzależnienia od alkoholu:
Pierwszym opisanym przez Mellbirudę i współpracowników mechanizmem uzależnienia jest wspomniany już wyżej mechanizm nałogowej regulacji emocji – wypicie trunku pozwala na chwilowe pozbycie się negatywnych emocji, jednak po wytrzeźwieniu one wracają i to ze zdwojoną siłą. Osoba uzależniona zaczyna funkcjonować w spirali bliżej niezidentyfikowanego cierpienia oraz krótkotrwałej ulgi.
Alkoholizm stopniowo niszczy zdrowie, życie osobiste i zawodowe. Generuje zatem coraz większe problemy. Jednak alkoholik tego nie dostrzega, ponieważ determinuje to kolejny mechanizm uzależnienia – iluzji i zaprzeczenia. Dla osoby uzależnionej źródło problemów jest gdzie indziej, np. nieszczęśliwe małżeństwo lub niepowodzenia w pracy. Nie dopuszcza do siebie myśli, że za ich istnienie może odpowiadać nałóg. Za zaburzony sposób postrzegania rzeczywistości odpowiedzialny jest właśnie ten mechanizm.
Trzecim i ostatnim psychologicznym mechanizmem opisanym przez Jerzego Mellibrudę jest mechanizm rozpraszania i rozdwajania Ja. Stanowi on próbę odpowiedzi na pytanie dlaczego osobie uzależnionej tak trudno jest trzymać się podjętych decyzji oraz świadomie i spójnie kierować swoim życiem. Zdaje się także tłumaczyć obserwowane często u osób uzależnionych „rozdwojenie”, sprowadzające się do skrajnie różnych postaw prezentowanych w stanie trzeźwości i po wypiciu alkoholu. Osoba przed wypiciem pierwszego kieliszka alkoholu nie jest tą samą, która zamawia drugi.
Jak wyrwać się z tego błędnego koła? Jedynym sposobem jest terapia alkoholowa.
Diagnoza przede wszystkim
Nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno na rozpoczęcie walki z nałogiem. W zależności od stopnia zaawansowania problemu należy jednak zastosować inne metody leczenia. Osobom pijącym nadmiernie, którym dopiero grozi uzależnienie, proponuje się terapię indywidualną, która wymaga regularnych spotkań z terapeutą. W naszym ośrodku można je odbywać również online. Pacjenci w ostatnich fazach nałogu zazwyczaj wymagają leczenia stacjonarnego.
Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę alkoholową, warto jak najszybciej udać się do specjalisty, który postawi właściwą diagnozę i zaproponuje Ci najlepszą formę terapii.
Skuteczne metody leczenia uzależnienia
Za najbardziej skuteczną metodę leczenia alkoholizmu uznawana jest terapia stacjonarna, która wymaga kilkutygodniowego pobytu w ośrodku. Składa się ona z kilku etapów – pierwszym jest zazwyczaj detoksykacja alkoholowa, a kolejnymi psychoterapia indywidualna oraz zajęcia grupowe.
Kluczowe znaczenie ma detoks alkoholowy – na czym on polega? Jest to pierwsza faza abstynencji, której efektem powinno być fizjologiczne oczyszczenie organizmu z toksyn. Proces ten powinien odbywać się pod opieką lekarza. Dopiero po jego zakończeniu pacjent jest gotowy na wejście w proces terapeutyczny by pracować ze swoim uzależnieniem pod kierunkiem psychoterapeutów na gruncie psychologicznym.
Psychoterapia i terapia indywidualna i grupowa – możesz liczyć na wsparcie
Leczeniem alkoholizmu zajmują się specjalistyczne placówki, takie jak nasz ośrodek terapii uzależnień Nefo. Proponujemy autorski program terapeutyczny oparty na sprawdzonych metodach. W jego skład wchodzi:
- terapia indywidualna – dzięki niej chory może zrozumieć przyczyny swojego nałogu oraz nauczyć się radzenia sobie z negatywnymi emocjami w inny sposób niż poprzez sięganie po alkohol,
- zajęcia grupowe – poprzez poznawanie innych osób uzależnionych i ich sytuacji życiowych pacjent łatwiej pojmuje mechanizmy nałogu oraz zyskuje siłę do walki z chorobą, ponieważ nie czuje się w niej osamotniony.
W Nefo proponujemy pacjentom dodatkowo różne treningi zachowań, psychoedukację oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne, które wzmacniają efekt terapeutyczny.
Specjaliści służą pomocą
Jeśli zdajesz sobie sprawę, że masz problem z nałogiem alkoholowym, pamiętaj, że nie musisz z nim walczyć samotnie. W naszym ośrodku terapii uzależnień czekają na Ciebie najlepsi specjaliści, którzy zrobią wszystko, by pomóc Ci przezwyciężyć chorobę. Skontaktuj się z nami już teraz i umów na konsultację online, podczas której zaproponujemy Ci najlepszą formę terapii uzależnień dopasowaną do Twojej sytuacji.