Na czym polega detoksykacja alkoholowa?

gru 3, 2021 | Blog, Uzależnienia

Jednym z kluczowych etapów leczenia alkoholizmu jest detoksykacja – koniecznie trzeba ją przeprowadzić, aby przygotować organizm do dalszej terapii i oczyścić go z toksyn. Ma ona duże znaczenie dla zniwelowania fizycznych objawów zespołu abstynencyjnego oraz wpływa na uzupełnienie elektrolitów, soli mineralnych i witamin. Dowiedz się, czym jest detoks alkoholowy, na czym polega i dlaczego stanowi pierwszy krok w drodze do trzeźwości!

Odtrucie organizmu – co musisz wiedzieć?

Aby zrozumieć, dlaczego detoksykacja jest tak ważna, warto poznać mechanizmy uzależnień od alkoholu oraz dowiedzieć się, jak reaguje organizm osoby pijącej – zarówno pod wpływem spożywania trunków, jak i po ich odstawieniu. Alkoholizm – jako poważna choroba – ma znaczący wpływ na zdrowie i codzienne funkcjonowanie nie tylko pacjenta, lecz także jego bliskich. Aby móc rozpocząć terapię, trzeba przeprowadzić odtrucie organizmu, którego celem jest zniwelowanie skutków długotrwałego picia – kilkudniowego, kilkutygodniowego, a czasem trwającego nawet miesiącami.

Abstynencja wywołuje u osoby uzależnionej objawy fizyczne, będące odpowiedzią organizmu na głód powstały wskutek niedostarczania dawki alkoholu, która dotychczas była traktowana jako norma. Pojawiają się bóle głowy i mięśni, nudności, wymioty, biegunka, wzmożona potliwość ciała. W kolejnym etapie alkoholik staje się rozdrażniony, może mieć napady agresji bądź lęku, zaburzenia snu, a nawet omamy. Nie da się ukryć, że samodzielne poradzenie sobie z tymi symptomami jest trudne – chcąc zniwelować przykre dolegliwości, najprościej jest sięgnąć po alkohol. Dlatego, aby detoksykacja przebiegła skutecznie, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Co się dzieje z organizmem alkoholika?

Żeby zrozumieć mechanizmy uzależnienia od alkoholu, warto prześledzić zmiany, jakie zachodzą w organizmie człowieka na przestrzeni kolejnych faz trwania nałogu:

  1. Tracisz kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu – gdy zaczynasz pić, nie potrafisz powiedzieć sobie: dość.
  2. Odczuwasz przymus picia – tak zwany głód, który skłania Cię do poszukiwania okazji, aby się napić, a Twoje życie stopniowo zaczyna kręcić się tylko wokół tego – ciągle myślisz o tym, kiedy się napijesz.
  3. Doświadczasz zaników pamięci, a po spożyciu alkoholu tracisz świadomość.
  4. Masz coraz wyższy próg upojenia – musisz pić więcej, aby się upić.
  5. Cierpisz na zespół abstynencyjny – Twój organizm tak bardzo przyzwyczaja się do stanu upojenia, że gdy odstawiasz alkohol, pojawiają się objawy fizyczne.
  6. Zauważasz pogorszenie swojego stanu psychicznego – zaburzenia koncentracji, stany lękowe, napady agresji.

Jak długo może trwać detoks?

Musisz pamiętać, że detoksykacja alkoholowa to nie to samo, co terapia uzależnienia. Leczenie to proces, a samo odtrucie jest dopiero początkiem długiej drogi. Trwa od 7 do 10 dni i ma na celu przerwanie ciągłości picia oraz pomoc w przetrwaniu okresu, w którym pojawiają się objawy abstynencyjne. Alkoholik pozostawiony sam sobie w sytuacji odstawienia nie poradzi sobie z dolegliwościami fizycznymi, jakie spadają na niego podczas detoksu. Co więcej, będąc pod opieką wykwalifikowanych specjalistów, otrzyma wsparcie nie tylko psychiczne, lecz także będzie przyjmował płyny uzupełniające poziom elektrolitów, witamin i substancji mineralnych, aby nie doszło do wyczerpania organizmu.

Mechanizmy uzależnień od alkoholu

Detoksykacja alkoholowa – na czym polega i gdzie można ją przeprowadzić?

Nie da się ukryć, że pierwszym etapem leczenia nałogu jest detoks alkoholowy. Na czym polega ten krok w drodze ku trzeźwości? Poddając się detoksykacji, pozostajesz pod opieką lekarzy, którzy – wykorzystując rozmaite metody – łagodzą objawy zespołu abstynencyjnego. Jeśli piłeś od dłuższego czasu bez przerwy, gospodarka jonowo-elektrolitowa Twojego organizmu została zaburzona i nagłe odstawienie alkoholu może być – dosłownie – bolesne. Dlatego najlepszym miejscem na rozpoczęcie leczenia jest ośrodek terapii uzależnień, w którym otrzymasz magnez, potas i witaminę B1 oraz środki przeciwbólowe, nasenne i uspokajające.

Ośrodek terapii uzależnień zaprasza

Chcąc skorzystać z kompleksowego wsparcia i wziąć udział w skutecznym leczeniu alkoholizmu, zajrzyj na stronę nefo.pl. Znajdziesz tam ofertę proponowaną przez ośrodek terapii uzależnień – skorzystaj z intensywnego programu terapeutycznego i różnorodnych form wsparcia.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?