Wydawać by się mogło, że dbałość o sposób żywienia i zbilansowaną dietę to nic ryzykownego. Okazuje się, że nawet taki styl życia może stać się zaburzeniem. Ma ono nawet swoją nazwę – ortoreksja, bo o niej mowa, to nic innego, jak obsesja na punkcie jedzenia, a dokładniej mówiąc zdrowego odżywiania. Sprawdź, jakie są jej objawy oraz dlaczego ośrodek terapii uzależnień to najlepsze miejsce do leczenia!
Spis treści
- Dlaczego chęć zdrowego odżywiania może przerodzić się w ortoreksję?
- Pierwsze objawy
- Gdy przekraczasz bezpieczną granicę
- Rozpoznanie, możliwe powikłania i leczenie ortoreksji
- Pozwól sobie pomóc
Dlaczego chęć zdrowego odżywiania może przerodzić się w ortoreksję?
Obecnie wiele osób zaczyna bardziej dbać o swoje zdrowie i nic dziwnego, że zmiany wprowadzane w codziennym jadłospisie są tego kluczowym elementem. Wszak to, co jesz, ma znaczący wpływ na kondycję Twojego organizmu – to oczywiste, że chcesz, aby Twoja dieta była zbilansowana, dostarczała Ci witamin i substancji odżywczych oraz bazowała na naturalnych składnikach. Gdzie zatem jest granica i kiedy chęć zachowania zdrowia przeradza się w obsesję? Mało kto wie, że istnieje choroba o nazwie ortoreksja. Co to jest za schorzenie i jakie ma symptomy?
Pierwsze objawy
Zaczyna się całkiem niewinnie – zmieniasz swoje podejście do żywienia, zaczynasz bardziej dbać o to, co trafia na Twój talerz. W praktyce oznacza to, że dokładniej sprawdzasz skład kupowanych produktów, wybierasz warzywa i owoce pochodzące z ekologicznych upraw, unikasz sztucznych dodatków, słodyczy czy niezdrowych przekąsek. Na początku eliminujesz jedynie niektóre artykuły, z czasem ich lista jednak rośnie i z Twojego jadłospisu znika coraz więcej składników. Bardziej dbasz również o swoją kondycję fizyczną – ćwiczysz i stajesz się aktywny, jednak… zbyt często doprowadzasz do przetrenowania, nie masz umiaru i zamiast poprawiać swój stan, stopniowo go pogarszasz. To właśnie odróżnia osoby cierpiące na ortoreksję od tych, które faktycznie żyją i jedzą zdrowo.
Gdy przekraczasz bezpieczną granicę
Wśród symptomów, które powinny Cię zaniepokoić i skłonić do refleksji należy wymienić przede wszystkim:
- coraz dłuższą listę produktów uznawanych za zakazane i niezdrowe,
- zbyt intensywne ćwiczenia prowadzące do wyczerpania,
- zaburzenia w odczuwaniu głodu – przestajesz odróżniać, kiedy jesteś głodny, a kiedy najedzony,
- pojawiają się objawy niedoborów różnych witamin i minerałów w Twoim organizmie, a co za tym idzie – bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, stany depresyjne, anemia,
- bóle brzucha,
- u kobiet zaburzenia miesiączkowania.
Specyfika ortoreksji utrudnia jej zdiagnozowanie – jak bowiem przekonać kogoś, że dbanie o zdrowie i codzienną dietę może być patologiczne? Na szczęście świadomość na temat tego schorzenia jest coraz większa. Istnieje też szereg sposobów, aby zweryfikować, czy przekraczasz bezpieczną granicę.
Rozpoznanie, możliwe powikłania i leczenie ortoreksji
Jak zatem rozpoznać ortoreksję? Możesz samodzielnie przeprowadzić test, odpowiadając sobie na kilka prostych pytań:
- Czy jesteś perfekcjonistą i lubisz mieć wszystko pod kontrolą – w tym także, czy masz skłonności do kontrolowania tego, co ląduje na Twoim talerzu?
- Czy odkąd jesz zdrowo, jakość Twojego życia uległa pogorszeniu – czy zauważyłeś pogorszenie samopoczucia, symptomy niedoborów witamin, osłabienie i zaburzenia koncentracji?
- Czy jeśli zdarzy Ci się zjeść coś niezdrowego, masz wyrzuty sumienia?
- Czy współczujesz ludziom, których dietę oceniasz jako niezdrową?
- Czy z powodu diety unikasz spotkań towarzyskich, stronisz od imprez lub przed wzięciem w nich udziału skrupulatnie weryfikujesz zaplanowane menu?
- Czy odczuwasz przyjemność z jedzenia w samotności?
- Czy masz problem ze spożywaniem potraw, których sam nie przygotowałeś lub nie miałeś kontroli nad procesem ich przyrządzania?
Jeśli na większość z wymienionych pytań odpowiedziałeś twierdząco, Twoim kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie, jakie ośrodki uzależnień mogą Ci pomóc. Pracujący w nich specjaliści ocenią, czy Twoim problemem jest ortoreksja i pokażą, jak uporać się z tą chorobą, stosując terapię indywidualną oraz grupową.
Pozwól sobie pomóc
Zastanawiasz się, czy ortoreksja dotyczy Ciebie? Ośrodek terapii uzależnień to miejsce, w którym dowiesz się, czy potrzebujesz leczenia i uzyskasz potrzebne wsparcie. Zajrzyj na stronę internetową nefo.pl i dowiedz się, jak leczyć to zaburzenie!