Syndrom FOMO – niebezpieczna choroba cywilizacyjna?

sty 7, 2022 | Blog, Uzależnienia

Współczesny świat jest zdominowany przez zdobycze innowacyjnych technologii. Niemal każdy człowiek z nich korzysta i nie wyobraża sobie dnia bez telefonu, komputera czy dostępu do mediów społecznościowych. I choć obecnie wydaje się to normą, istnieje granica, po przekroczeniu której można mówić o uzależnieniu. Określa się ją mianem syndromu FOMO. Poznaj jego objawy i sprawdź, gdzie szukać pomocy dla siebie lub bliskich!

 

Czym jest FOMO?

Syndrom FOMO z języka angielskiego oznacza „fear of missing out”, a więc strach przed tym, że ominie Cię istotna informacja, wiadomość czy wydarzenie. Takie zjawisko jest charakterystyczne dla osób, które nie pamiętają czasów, gdy Internet nie był powszechnie dostępny, a posiadanie telefonu czy komputera uznawane było za luksus. Dorastając w świecie, w którym social media i gadżety elektroniczne są na porządku dziennym, trudno wyobrazić sobie ich brak – odcięcie od nich wywołuje lęk, a w skrajnych przypadkach inne objawy utrudniające codzienne życie. Nie bez powodu FOMO jest uznawane za chorobę cywilizacyjną i stanowi spore wyzwanie dla psychologów i terapeutów. Jako stosunkowo nowa jednostka chorobowa wymaga innowacyjnego podejścia. W Ośrodku Terapii Nefo wiemy, jak Ci pomóc, abyś na nowo cieszył się życiem bez uzależnienia.

Uzależnienie od dostępu do informacji

Czy chęć bycia na bieżąco i potrzeba stałego dostępu do informacji może być czymś destrukcyjnym? Jeśli zaczyna wpływać na jakość codziennego funkcjonowania i zaburza wykonywanie obowiązków domowych czy zawodowych, można uznać, że jest problemem. Uzależnienie od social media oznacza, że w Twoim życiu dominuje wewnętrzny przymus śledzenia tego, co dzieje się w mediach społecznościowych – odczuwanie konieczności ciągłego sprawdzania, co udostępniają znajomi sprawia, że bezustannie zaglądasz do internetu i nie rozstajesz się z telefonem. Jakie jeszcze objawy powinny Cię zaniepokoić?

Objawy FOMO

Poza lękiem wywołanym brakiem dostępu do informacji zamieszczanych w social mediach wśród objawów syndromu FOMO wymienia się też:

  • silną potrzebę dzielenia się z innymi wydarzeniami ze swojego życia – w skrajnych przypadkach dochodzi do sytuacji, że dane doświadczenie nie ma znaczenia, dopóki nie zostanie udostępnione w sieci. Uzależnienie od telefonu i komputera wynika wtedy z chęci rozpowszechniania zdjęć z życia codziennego i zbierania polubień czy komentarzy,
  • ciągłe odświeżanie mediów społecznościowych, sprawdzanie poczty elektronicznej, czytanie newsów, aby wychwycić taki, którym można się podzielić i zabłysnąć na forum,
  • poczucie niepokoju i paraliżującego strachu, że jakieś wydarzenie może Cię ominąć, a Twoi znajomi będą bawić się bez Ciebie lub nie zostaniesz uwzględniony w ich poście,
  • chęć kontrolowania planów swoich znajomych, aby nie stracić okazji do wzięcia w nich udziału.

Jak widać, FOMO ma specyficzne symptomy, jednak uważny obserwator potrafi szybko je dostrzec i zareagować na czas. Jeśli zauważysz te objawy u siebie lub kogoś z otoczenia, pamiętaj, że tylko wcześnie rozpoczęta walka z uzależnieniem może pomóc.

uzaleznienie-od-elektroniki

Przyczyny powstania FOMO

Zastanawiasz się, jakie są przyczyny FOMO? Odpowiedź wydaje się prosta – w dobie rozwijających się technologii i cyfryzacji, życie przeniosło się do sieci. Nic więc dziwnego, że uzależnienie od elektroniki stało się tak powszechne. Początkowe zachłyśnięcie się możliwościami, jakie daje internet poskutkowało tym, że wiele osób to właśnie w nim poszukuje rozrywki, kontaktu z ludźmi, rozwiązania problemów. Zachowanie równowagi jest trudne zwłaszcza dla tych osób, które od dziecka obcują z telefonami i komputerami, a korzystanie z nich jest na porządku dziennym. Zwyczajnie bez nich nie wyobrażają sobie życia.

Nie jesteś sam!

Chcąc przerwać błędne koło i wyrwać się z nałogu, warto jak najszybciej zgłosić się po pomoc do specjalistów. W Nefo oferujemy bogate zaplecze terapeutyczne – zarówno grupowe, jak i indywidualne oraz zapewniamy kompleksowe wsparcie osobie chorej i jej bliskim. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy FOMO, zgłoś się do nas. Pomożemy Ci zwalczyć uzależnienie od telefonu i komputera, social mediów i elektroniki.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?