Alkoholizm wysokofunkcjonujący – ukryta forma nałogu

sty 17, 2022 | Blog, Uzależnienia

Stereotypowe spojrzenie na alkoholizm sprawia, że społeczeństwo nie ma świadomości istnienia wysokofunkcjonującej odmiany tej choroby. I choć niesie ona za sobą podobne, destrukcyjne skutki nadużywania alkoholu, często jest bagatelizowana i negowana, ponieważ nie wpisuje się w powszechnie przyjęty obraz osoby uzależnionej – bezrobotnej, biednej czy zaniedbanej. Warto zatem dowiedzieć się, jak rozpoznać problem alkoholowy w jego mniej znanym wariancie nazywanym HFA. Poznaj objawy i sprawdź, gdzie szukać pomocy!

 

Dlaczego HFA jest tak niebezpieczny?

Zagrożenie płynące z HFA wynika głównie z tego, że osoba uzależniona tworzy wokół siebie otoczkę pozorowanej normalności. Bywa ona określona jako manipulacja alkoholika – na początku trudno jest zrozumieć, że ktoś, kto cieszy się udanym życiem rodzinnym, towarzyskim i zawodowym, może mieć problem z nałogiem. Społeczeństwo przyzwyczaiło się do innego stereotypu, w którym alkoholizm oznacza agresywne zachowania, zaniedbania w pracy prowadzące do jej utraty, kłopoty finansowe czy zauważalne sięganie finansowego dna. Osoby z HFA są zupełnym przeciwieństwem tego obrazu, dlatego ten wariant choroby jest tak zgubny i niebezpieczny. Opóźnia dostrzeżenie problemu, a co za tym idzie – uniemożliwia szybką reakcję i udzielenie pomocy. Zastanawiasz się, czy Ty lub ktoś z Twojego otoczenia nie zmaga się z uzależnieniem? Zgłoś się do naszego Ośrodka Terapii Nefo – z chęcią Ci pomożemy. Wśród naszych usług znajduje się detoksykacja alkoholowa, terapia online i kompleksowe wsparcie psychologiczne.

Profil alkoholika wysokofunkcjonującego

Czym zatem różni się alkoholik wysokofunkcjonujący od stereotypowego obrazu osoby uzależnionej? To człowiek prowadzący udane życie, osiągający sukcesy finansowe i rozwijający się zawodowo. Bardzo często na HFA cierpią przedstawiciele wysokich stanowisk, na których ciąży duża odpowiedzialność. To pracownicy korporacji, osoby pełniące prestiżowe funkcje, a nawet politycy czy lekarze. Warto jednak podkreślić, że mechanizmy uzależnień od alkoholu są takie same w każdym wariancie tej choroby. Do głównych objawów należy zaliczyć:

  • zaprzeczanie – oznacza trudność w przyznaniu się przed samym sobą do problemu i negowanie jego istnienia,
  • manipulację – alkoholik potrafi stwarzać pozory, których celem jest wykreowanie swojego wizerunku jako kogoś odpowiedzialnego i pijącego z umiarem,
  • robienie kontrolowanych przerw w piciu – aby przekonać samego siebie, że problem nie istnieje, osoba uzależniona odmawia spożywania alkoholu przez kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy,
  • stawianie pracy na pierwszym miejscu – to również element stwarzania pozorów. Osiągając sukcesy zawodowe i utrzymując dom, nie wzbudza się żadnych podejrzeń,
  • usprawiedliwianie picia – inaczej mówiąc – szukanie wymówek. Alkohol stanowi nagrodę za ciężką pracę, sposób na relaks czy nieodłączną część spotkania towarzyskiego.

detoksykacja-alkoholowa-terapia-online

Przepracowanie i negacja – główne przyczyny?

Należy zaznaczyć, że mechanizmy uzależnień od alkoholu – niezależnie od jego wariantu – są takie same. W pewnym momencie po prostu tracisz kontrolę i choć wydaje Ci się, że nadal ją masz, to nałóg zaczyna Tobą kierować. W przypadku HFA można uznać, że przyczyną takiego stanu jest przepracowanie. Zbyt duże zaangażowanie w pracę, odpowiedzialność ciążąca na przedstawicielach wysokich stanowisk czy presja otoczenia sprawiają, że zaglądanie do kieliszka przynosi ulgę i stanowi swego rodzaju odskocznię od przytłaczającej codzienności. Towarzysząca temu negacja opóźnia dostrzeżenie problemu i poproszenie o pomoc.

Trudności w postawieniu diagnozy

Dlaczego diagnoza HFA jest tak trudna? Często wykorzystywanym argumentem jest porównywanie się do stereotypowych pijaków z nizin społecznych. Osiągane sukcesy zawodowe, stabilna sytuacja materialna, udane życie rodzinne – to wszystko sprawia, że zarówno alkoholik, jak i jego bliscy negują istnienie problemu.

Profesjonalny ośrodek terapii uzależnień

Ktoś z Twojego otoczenia nie zmaga się uzależnieniem? W Nefo postawimy diagnozę i wdrożymy leczenie. Wśród naszych usług znajduje się terapia alkoholowa online, detoksykacja i pomoc psychologiczna. Mamy doświadczenie w pracy z osobami z HFA – zaufaj nam i odzyskaj kontrolę nad swoim życiem.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?