Uzależnienie od Internetu – pierwsze symptomy i sposoby zapobiegania

sty 27, 2022 | Blog, Uzależnienia

Współczesny świat nieodłącznie wiąże się z internetem i zaglądaniem do sieci – z tych możliwości korzystają coraz młodsi użytkownicy i choć powszechnie uznaje się, że rozwój technologiczny niesie ze sobą wiele zalet, warto pamiętać także o wynikających z niego zagrożeniach. Jednym z nich jest uzależnienie od telefonu i komputera, portali społecznościowych i gadżetów elektronicznych. Sprawdź, jak je rozpoznać i gdzie szukać pomocy!

 

Siecioholizm – znak XXI wieku

Obecnie trudno sobie wyobrazić choćby dzień bez dostępu do sieci. Do niej przecież przeniosła się spora część codziennego życia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Nie powinno zatem dziwić, że jest to doceniany sposób załatwiania wielu spraw, robienia zakupów, kontaktowania się z przyjaciółmi czy poszukiwania rozwiązań różnych problemów. Kiedy jednak można mówić o siecioholizmie? Czy istnieje wiarygodny test na uzależnienie od internetu, dzięki któremu dowiesz się, czy powinieneś szukać pomocy? Specjaliści wyróżnili szereg objawów mogących świadczyć o tym, że u danej osoby rozwija się nałóg. Zanim do nich przejdziemy, warto poznać przyczyny tego zjawiska.

Dlaczego uzależniamy się od Internetu?

Jak już wspomniano, dostęp do sieci jest powszechny i korzysta z niego niemal każdy. Współczesny świat zmusza do podążania za rozwojem technologicznym i dostosowywania do pojawiających się zmian. Z jakich powodów jednak uzależnienie od telefonu i komputera występuje coraz powszechniej? Wynika to z kilku przyczyn:

  • w Internecie można pozostać anonimowym – doceniają to zwłaszcza osoby z niską samooceną, które w sieci nie muszą zdradzać swojej tożsamości i mogą wykreować swój nowy wizerunek,
  • portale społecznościowe ułatwiają nawiązywanie relacji – prościej jest rozpocząć rozmowę czy prowadzić dyskusję, będąc po drugiej stronie ekranu. Ludzie z fobią społeczną, którzy unikają bezpośrednich kontaktów z innymi, o wiele bezpiecznej czują się w znajomościach na odległość,
  • funkcjonowanie w internecie bywa przyjemniejsze niż rzeczywistość – wchodząc do sieci, można zapomnieć o przytłaczających problemach czy obowiązkach. To swego rodzaju odskocznia, która stopniowo pochłania całą uwagę i zaczyna destrukcyjnie wpływać na codzienność.

Internet – wiele korzyści, znacznie więcej zagrożeń

Warto pamiętać o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą internet. Uzależnienie od portali społecznościowych czy gier komputerowych stanowi niebezpieczeństwo zwłaszcza dla młodszych pokoleń – tych, które nie pamiętają czasów, gdy dostęp do sieci był uznawany za luksus. Ważną rolą rodziców jest zatem, aby od najmłodszych lat ustalać zasady korzystania z gadżetów elektronicznych i mieć pełną kontrolę nad ilością czasu, jakie ich pociechy spędzają w internecie. Należy również zadbać o uświadamianie młodzieży i rozpowszechnianie wiedzy na temat tego typu uzależnień.

uzaleznienie-od-portali-spolecznosciowych

Uzależnienie od portali społecznościowych

Czym charakteryzuje się uzależnienie od social media? Wśród objawów można wymienić:

  • odczuwanie silnego przymusu wewnętrznego, aby korzystać z internetu,
  • potrzeba zwiększania czasu i częstotliwości zaglądania na portale społecznościowe,
  • pojawianie się przykrych emocji w przypadku awarii sieci – rozdrażnienia, lęku, niepokoju, obniżenia nastroju (to tak zwany zespół abstynencyjny),
  • rezygnowanie z dotychczasowych pasji i relacji na rzecz przebywania w internecie,
  • silny lęk przed pominięciem ważnych wydarzeń czy byciem nieuwzględnionym w poście w social mediach,
  • chęć dzielenia się z innymi informacjami ze swojego życia i potrzeba kolekcjonowania polubień czy komentarzy pod swoimi postami.

Czy siecioholizm jest uleczalny?

Odpowiedź brzmi: tak. Konieczne jest zdiagnozowanie problemu i wdrożenie stosownej terapii. Przebiega ona podobnie, jak w przypadku innych uzależnień i wymaga współpracy specjalistów oraz czasu. Z uwagi na coraz powszechniejsze występowanie tego zjawiska, wiedza na jego temat stale ewoluuje, a co za tym idzie – sposoby udzielania wsparcia stają się skuteczniejsze.

W Nefo pomożemy każdemu

Szukasz pomocy dla siebie lub bliskiej osoby? W ośrodku Nefo mamy doświadczenie w pracy z uzależnieniami od komputera i telefonu, portali społecznościowych i innych gadżetów elektronicznych. Zgłoś się do nas i odzyskaj równowagę oraz kontrolę nad swoim życiem.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?