Czym jest dysmorfofobia i jak sobie z nią radzić?

lut 25, 2022 | Blog, Uzależnienia

Czy wiesz, że dysmorfofobia dotyka prawie 3% populacji ludzkiej? Zastanawiasz się, na czym polega to zaburzenie? Psychoterapeuci z ośrodka terapii uzależnień NEFO opisują charakterystyczne zmiany w psychice i zachowaniu osoby zmagającej się ze schorzeniem. Wskazujemy także czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia i rozwoju nałogu. Sprawdź, jak można pomóc choremu w powrocie do życia w zgodzie ze sobą i odnalezieniu własnego przepisu na szczęście.

 

Dysmorfofobia – co to takiego?

W dosłownym tłumaczeniu termin dysmorfofobia oznacza lęk przed brzydotą. Słowo to pochodzi z języka greckiego, w którym dysmorphia oznacza brzydotę. W języku angielskim używane jest określenie BDD – Body Dysmorphic Disorder, czyli cielesne zaburzenie dysmorficzne. Tego rodzaju problemy zdrowotne mieszczą się w tym samym spektrum, co nerwica natręctw. Zniekształcone postrzeganie obrazu własnego ciała dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Najczęstsze miejsca, w których chora osoba dostrzega wadę to: włosy, skóra, brzuch, nos lub klatka piersiowa. Schorzenie to nie zostało niestety tak dobrze poznane jak zaburzenia odżywiania i inne dysfunkcje psychiczne. Dlatego też nie jest łatwe do zdiagnozowania. Pomoc w walce z uzależnieniem jest trudna i wymaga doświadczenia i fachowej wiedzy. Podejmowane działania terapeutyczne mają na celu powrót do życia w zgodzie ze sobą i odnalezienie własnego przepisu na szczęście.

Objawy dysmorfofobii

Znaczny stres lub upośledzenie w ważnych obszarach funkcjonowania osoby zmagającej się z dysmorfofobią daje charakterystyczne objawy.

  1. Bezustanne myślenie i obsesja na punkcie wyimaginowanej lub niewielkiej wady w wyglądzie.
  2. Spędzanie wiele czasu przed lustrem lub wręcz przeciwnie – unikanie luster ze strachu przed przypomnieniem o skazie w wyglądzie.
  3. Tuszowanie wady za pomocą makijażu lub garderoby.
  4. Ukrywanie zaburzenia przed innymi z obawy przed wykluczeniem społecznym.
  5. Liczne wizyty u specjalistów z dziedziny kosmetologii, dermatologii lub chirurgii plastycznej w nadziei na poprawienie, lub wyeliminowanie problemu.

Osoby borykające się z uzależnieniem stale potrzebują od otoczenia pozytywnych zapewnień dotyczących swojego wyglądu. Nie wierzą jednak nigdy w zasłyszane komplementy. Zaabsorbowanie swoim obrazem, uporczywe myśli i powtarzające się zachowania stają się trudne do kontrolowania i czasochłonne. Pojawiają się: poważny niepokój lub problemy w życiu społecznym, pracy oraz w szkole.

walka-z-uzaleznieniem-dysmorfofobia

Dlaczego człowiek może postrzegać siebie w negatywny sposób?

Przyczyny powodujące dysmorfofobię nie zostały dokładnie poznane. Uzależnienie to może wynikać z kombinacji różnych czynników. Ryzyko rozwoju zaburzenia może być większe, jeśli:

  • zdarzały się w rodzinie przypadki chorób o podłożu obsesyjno-kompulsywnym,
  • wystąpiły negatywne doświadczenia życiowe, takie jak np. dokuczanie w dzieciństwie, zaniedbania w opiece, znęcanie się,
  • jedną z dominujących cech osobowości jest perfekcjonizm,
  • obecna jest presja społeczna dotycząca fizycznego piękna,
  • osoba zmaga się z lękami lub innymi problemami psychicznymi.

Możliwe formy terapii

Liczne zaburzenia towarzyszące dysmorfofobii zazwyczaj nie ustępują samoistnie. Nieleczone mogą prowadzić do poważnej depresji, a nawet myśli i zachowań samobójczych. Ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i podjęcie walki z uzależnieniem. Najczęściej diagnozę stawia psycholog lub psychiatra po przeprowadzeniu wywiadu oraz testów. Opracowywany jest indywidualny plan leczenia. Często z powodzeniem stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna. Chory dostrzega przyczyny swojego zachowania i zaczyna lepiej rozumieć siebie. Jest świadom swoich problemów i uczy się, jak walczyć z uzależnieniem i żyć w zgodzie ze sobą. Istotne jest również wsparcie okazywane przez rodzinę i bliskich pacjenta. Czasem w leczeniu dysmorfofobii niezbędne są także leki np. przeciwdepresyjne.

Skorzystaj z usług profesjonalistów!

Zauważyłeś u siebie lub bliskiej osoby niepokojące objawy dysmorfofobii? Skontaktuj się z nami i sprawdź jakie formy leczenia oferujemy. Ośrodek terapii uzależnień NEFO proponuje kompleksowe działania terapeutyczne pod okiem doświadczonych specjalistów. Naszą misją jest wsparcie pacjentów w walce z zaburzeniem i pomoc w odnalezieniu przepisu na szczęście.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?