Wszyscy doświadczamy w naszym życiu gniewu z różnych przyczyn – sytuacji poza naszą kontrolą, problemów osobistych, zmęczenia, stresu, złych wspomnień czy czynników psychologicznych. Niekontrolowana złość i agresja mogą mieć poważne konsekwencje i negatywnie wpływać na jakość Twojego życia oraz relacje z innymi. Jak więc powinna wyglądać skuteczna terapia gniewu i co warto o niej wiedzieć? Przeczytaj w naszym artykule!
Spis treści
Utrata kontroli nad gniewem
Wszystkie emocje są potrzebne i odgrywają ważną rolę w Twoim życiu. Tak, gniew również bywa pożyteczny, ponieważ pomaga Ci reagować na każdą sytuację, którą postrzegasz jako zagrożenie. Daje Ci również możliwość stawienia czoła trudnościom i poczuciu krzywdy, pełniąc funkcję swego rodzaju mechanizmu obronnego.
Gniew to silna emocja, która staje się problemem, gdy nie jesteś w stanie jej kontrolować. Może zniszczyć człowieka i jego otoczenie, uniemożliwiając mu racjonalne myślenie i skłaniając go do agresywnych i gwałtownych zachowań. Nadmierny gniew sieje spustoszenie zarówno w zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym, niszczy więzi społeczne i znacznie obniża jakość życia.
Rodzaje zachowań agresywnych
Agresja to każde działanie mające na celu obrażanie lub skrzywdzenie innej żywej istoty, która nie chce takiego traktowania. Jest to forma dewiacyjnego destrukcyjnego zachowania o wyraźnym zabarwieniu emocjonalnym. Wyróżnia się wiele rodzajów agresji oraz form w zależności od kryteriów podziału, m.in.:
- ukierunkowania (na siebie, na przedmiot, na żywy obiekt);
- obserwowalności (ukryta lub otwarta);
- miary nasilenia;
- czy przestrzeni manifestacyjnej.
Najczęściej jednak spotykane są takie pojęcia jak agresja fizyczna, psychiczna oraz słowna. Trzeba przy tym pamiętać, że agresywne zachowania mogą być mniej lub bardziej intensywne – to znaczy, że o agresji możemy mówić zarówno w przypadku grubiańskiego zachowania czy nieprzyzwoitych żartów, jak i otwartej niechęci czy nienawiści.
Psychologiczne podłoże agresji
Dlaczego ludzie wykazują agresję? Freud wierzył, że człowiek niszczy wszystko dookoła, aby nie zniszczyć samego siebie. W tym rozumieniu przyczyny agresywnych zachowań mają charakter wewnętrzny. Ogólnie jednak w psychologii istnieje kilka podejść do badania problemu agresji:
- Opiera się ona na naturalnych, wrodzonych instynktach.
- Pojawia się pod wpływem czynników biologicznych (hormonów i zaburzeń psychicznych).
- Wywołują ją zewnętrzne motywy jednostki (czynniki społeczne, wpływy środowiskowe).
- Jest wynikiem uczenia się osoby poprzez cudze i własne doświadczenia.
- Jej podstawą jest złożona interakcja procesów poznawczych (pamięć, uwaga, uczucia, logika, wyobraźnia itp.) i wcześniejsze ludzkie doświadczenia.
Niekontrolowany gniew oraz zachowania agresywne są też nierozerwalnie związane z nałogową regulacją w sferze emocjonalnej. Każde uzależnienie sprawia, że człowiek traci zdolność do racjonalnej oceny rzeczywistości i nie potrafi zapanować nad emocjami, szczególnie tymi nieprzyjemnymi.
Kontrolowanie emocji – skuteczna terapia gniewu
Gdy problemy z emocjami, szczególnie złością, zaczynają poważnie oddziaływać na wszystkie aspekty Twojego życia, być może przyszła pora na skorzystanie z pomocy specjalisty. Skuteczna terapia powinna obejmować:
- identyfikację przyczyn wybuchów gniewu;
- rozpoznawanie objawów agresji;
- naukę konstruktywnego wyrażania uczuć;
- psychoanalizę pacjenta;
- techniki relaksacyjne.
Z kolei terapia w naszym ośrodku Nefo pomoże Ci uporać się z gniewem, który jest następstwem nałogowego spożywania alkoholu czy narkotyków. Odpowiednio dostosowany program zajęć terapeutycznych pozwala przepracować wszystkie psychologiczne mechanizmy dowolnego uzależnienia, które zaburzają zdolność panowania nad emocjami.
Zapanuj nad gniewem!
Utrata kontroli nad złością oraz agresja często są częścią większego problemu – chronicznego stresu, zaburzenia psychicznego czy nałogu. W tym ostatnim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest terapia uzależnień stacjonarnie lub online. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, napisz do nas. Podpowiemy Ci, które zajęcia z naszej bogatej oferty terapeutycznej wybrać i pomożemy zrobić pierwszy krok do wyzdrowienia!