Współcześnie coraz częściej ośrodki terapii uzależnień oferują pomoc w leczeniu nie tylko takich nałogów jak alkoholizm czy narkomania, ale też uzależnienie od hazardu, gier komputerowych czy zakupów. Są to realne i poważne problemy, które dotykają wielu osób i mogą prowadzić do poważniejszych zaburzeń psychicznych. Jeśli kupujesz dużo niepotrzebnych rzeczy, być może problem dotyczy także Ciebie. Przeczytaj artykuł i przekonaj się!
Spis treści
Zakupoholizm – syndrom XXI wieku?
W języku specjalistów uzależnienie od zakupów nazywane jest oniomanią od greckich słów onius – „na sprzedaż” i mania – „szaleństwo”. Jako termin medyczny został po raz pierwszy zaproponowany w XIX wieku przez psychiatrę z Niemiec, Emila Kraepelina, który zwrócił uwagę na dziwne zachowanie niektórych osób w centrach handlowych i sklepach.
Jednak dopiero w XXI wieku, wraz z rozwojem dużych galerii handlowych, problem zakupoholizmu urósł do rozmiarów pandemicznych. W samej Polsce na oniomanię cierpi ok. miliona osób, w USA ok. 13 mln, a w Wielkiej Brytanii ok. 700 tys. We Włoszech, Hiszpanii i Szkocji kompulsywne kupowanie dotyczy nawet 40% kobiet w wieku od 15 do 35 lat. Przy tym liczba zakupoholików stale rośnie, ponieważ teraz nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby cieszyć się zakupami. W końcu wszystko można zamówić przez Internet.
Dlaczego pokusa zakupów bierze górę nad rozsądkiem?
Problemem zakupoholików jest irracjonalna, nieodparta potrzeba kupienia czegoś. Osoba chora nie zastanawia się przy tym nad słusznością zakupu. Właściwie często nie ma znaczenia, co kupuje – najważniejszy jest sam proces, z którego zakupoholik czerpie radość. Towarzyszące mu pozytywne emocje stają się rodzajem narkotyku, z którego rozwija się uzależnienie.
Wśród wewnętrznych przyczyn zakupoholizmu można wymienić:
- stres;
- poczucie niezadowolenia z siebie (z wyglądu, statusu społecznego, kariery);
- depresję i zły nastrój;
- samotność, brak przyjaźni czy romantycznej relacji.
Często zakupoholików męczy monotonia życia i rutynowe czynności dnia codziennego. W ten sposób zakupy stają się dla nich odskocznią od nudy i źródłem satysfakcji. Z czasem, gdy osoba doświadcza większych problemów i stresu, potrzeba kupowania zaczyna się nasilać, aż w końcu nie opuszcza go nawet na chwilę. Chęci kupowania nie pomaga przezwyciężyć także to, że na co dzień z każdej strony zasypywany jest ofertami sprzedażowymi i reklamowymi sloganami, które pobudzają go do zakupów.
Choroba nie tylko ludzi dorosłych
Nawyk odwiedzania sklepów całymi rodzinami i brak kontroli w wychowaniu może prowadzić do pojawienia się uzależnienia także u dzieci. Od najmłodszych lat dorastają w świecie pełnym reklam i sklepów z półkami zapełnionymi najróżniejszymi kolorowymi przedmiotami, np. zabawkami. Zaczynają domagać się ich kupienia, wpadając w złość, gdy rodzice nie chcą spełnić ich próśb. Na kolejnym etapie dorastania problem może się tylko pogarszać, szczególnie gdy nastolatek ma dostęp do pieniędzy i jest pod silną presją grupy rówieśniczej.
Negatywne konsekwencje zakupoholizmu
Z pozoru nieszkodliwa czynność – robienie zakupów – może zniszczyć życie człowieka i jego bliskich, a także drastycznie zmienić jego osobowość. Konsekwencje zakupoholizmu są bardzo podobne do tych, jakie niesie alkoholizm, narkomania czy hazard. Oto niektóre z typowych następstw kompulsywnego kupowania:
- ogromne długi osobiste i rodzinne (miesięczna pensja może zniknąć w ciągu kilku minut);
- uciekanie się do przestępstw – kradzieże sklepowe, oszustwa, wymuszenia, a nawet prostytucja w celu zdobycia środków na zakupy;
- rozwody, rozpad rodziny, zaburzenia osobiste i samotność.
Zakupoholizm postępuje szybko, przerwy między zakupami stają się coraz krótsze, a same zakupy – większe. Prędzej czy później u człowieka pojawiają się dolegliwości psychosomatyczne i choroby psychiczne takie jak depresja, czy nerwica.
Możemy Ci pomóc
Zakupoholizm to problem, którego nie należy lekceważyć. Im szybciej skorzystasz z profesjonalnej pomocy, tym lepiej, a nasz ośrodek terapii uzależnień ma duże doświadczenie w leczeniu także tych behawioralnych, w tym właśnie zakupoholizmu. Doświadczona kadra terapeutyczna Nefo dostosuje program zajęciowy do Twoich potrzeb i będzie wspierać Cię na każdym kroku leczenia. Napisz do nas i pokonaj swoje uzależnienie!