Jakie mogą być skutki lekomanii?

kw. 8, 2022 | Blog, Uzależnienia

W założeniu leki mają przyczyniać się do poprawy naszego zdrowia, jednak niekontrolowane przyjmowanie środków uspokajających, nasennych czy przeciwbólowych może powodować silne uzależnienie od nich. Skutki lekomanii nierzadko wymagają długotrwałego leczenia, a sam chory bez pomocy nie jest w stanie poradzić sobie z patologiczną chęcią zażywania leków. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, czym grozi lekomania i jak ją rozpoznać.

Długotrwałe przyjmowanie leków znacznie osłabia organizm

Uzależnienie od leków przejawia się tym, że osoba, która długotrwale przyjmuje lekarstwa w związku z jakąś chorobą lub schorzeniem, z czasem nie potrafi bez nich prawidłowo funkcjonować. U podstaw lekomanii leży zmniejszenie wrażliwości na zażywany środek. Innymi słowy, aby uzyskać początkowy efekt przyjmowania leku, trzeba stale zwiększać jego dawkę. W skrajnych wypadkach dochodzi do przedawkowania i śmierci pacjenta.

Warto pamiętać, że uzależnienie może powodować każdy środek, jednak najsilniej uzależniają leki:

 • psychotropowe: neuroleptyki, środki uspokajające i nasenne, antydepresanty;
 • przeciwbólowe;
 • hormonalne;
 • zawierające takie substancje jak opioidy czy barbiturany.

Po odstawieniu leku lub nawet niewielkim zmniejszeniu jego dawki stan uzależnionego gwałtownie się pogarsza, a objawy pierwotnej choroby powracają lub się nasilają. Na tym etapie oznacza to, że konieczna jest profesjonalna terapia.

Czy jesteś uzależniony?

Jeśli ponownie spojrzymy na listę leków, które najczęściej powodują uzależnienie, możemy założyć, że w głównej grupie ryzyka wystąpienia lekomanii znajdują się:

 • osoby podatne na depresję,
 • starsi ludzie,
 • sportowcy,
 • osoby, których praca wiąże się z trudnymi, stresującymi lub ekstremalnymi warunkami.

W rzeczywistości jednak każdy, kto długotrwale korzysta z leków, może być narażony na uzależnienie. Wiąże się to z faktem, że organizm w związku ze stałym przyjmowaniem określonych substancji chemicznych wykształca specyficzny rodzaj metabolizmu. Nagłe odstawienie leku powoduje jego zaburzenie, a w efekcie złe samopoczucie.

lekomania-przyczyny-i-skutki

Osobę uzależnioną cechuje kilka zachowań, które powinny wzbudzić niepokój bliskich:

 • panika wywołana brakiem leków pod ręką;
 • częste wizyty u różnych lekarzy;
 • mieszanie leków o tym samym działaniu;
 • całkowite skupienie na zdobyciu kolejne dawki substancji.

Co więcej, lekomania daje także takie objawy jak: nieuzasadnione, nagłe zmiany nastroju (od euforii do apatii), stany lękowe, ospałość, zobojętnienie i utrata wagi.

Czym jest zespół abstynencyjny?

W przypadku uzależnienia psychicznego w procesie przyjmowania leku u chorego pojawia się uczucie satysfakcji, ale po odstawieniu chory odczuwa silny dyskomfort emocjonalny, przechodzący w obsesyjną chęć ponownego zażycia konkretnej substancji.

W fizycznej fazie nałogu mówimy dodatkowo o objawach neurologicznych. W sytuacji zaprzestania przyjmowania leków u chorego w przeciągu od 10 do 48 godzin pojawiają się objawy zespołu odstawiennego (abstynencyjnego), charakterystycznego dla osób uzależnionych od narkotyków. Zwykle w takim przypadku obserwuje się:

 • ból o różnym natężeniu,
 • pobudzenie,
 • zaburzenia snu i apetytu,
 • drgawki,
 • objawy psychosomatyczne,
 • pogorszenie samopoczucia.

Osoba uzależniona może też odczuwać dolegliwości podobne do grypy, a więc: dreszcze, ból głowy, mięśni i stawów, a także zmęczenie.

Społeczne skutki lekomanii

Nałogowe przyjmowanie leków nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie chorego, ale niesie także poważne skutki społeczne. Lekomani są zwykle bardzo drażliwi i nerwowi, mają problemy ze skupieniem się oraz ze snem – wszystko to znacząco utrudnia im codzienne funkcjonowanie i pracę. Osoba uzależniona, ukrywając swój nałóg przed bliskimi, ucieka się do kolejnych kłamstw i manipulacji, co nie sprzyja budowaniu zdrowych relacji opartych na zaufaniu. Nadużywanie leków może powodować depresję, napady paniki i agresji, izolowanie się, a także myśli samobójcze.

Odstaw leki, ratuj zdrowie w Nefo!

Bez względu na to, jakie przyczyny lub skutki ma lekomania, nie można jej ignorować. To niebezpieczny nałóg, który wymaga kompleksowego leczenia, najlepiej w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień takim jak Nefo. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej bogatej oferty zajęć terapeutycznych prowadzonych pod okiem doświadczonej kadry!

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?