Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków?

kwi 15, 2022 | Blog, Uzależnienia

Droga do wyjścia z narkomanii jest długa i trudna zarówno dla samego uzależnionego, jak i dla jego bliskich. Ważnym elementem procesu leczenia jest rozmowa, która na wszystkich etapach pomaga budować więź z chorym i jest wyrazem wsparcia, którego potrzebuje. Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków, przeczytaj nasz wpis.

 

Właściwe przygotowanie to klucz do sukcesu

Właściwie nie ma jednego wzorca przeprowadzenia krok po kroku rozmowy z osobą uzależnioną. Problemy pacjentów są bardzo indywidualne – niektórzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków, ale nie chcą się leczyć, inni boją się potępienia za strony społeczeństwa i ukrywają swój problem, a jeszcze inni nałóg traktują jak niewinną rozrywkę. Okoliczności życiowe i przyczyny sięgania po narkotyki dla każdego są inne, dlatego w każdym wypadku sama rozmowa z uzależnionym może przebiegać różnie.

Jest jednak kilka ogólnych wskazówek, które warto zastosować, by komunikacja z taką osobą była skuteczna:

 • zawsze zachowaj spokój, nie angażuj emocji i nie podnoś głosu;
 • zastanów się, co chcesz powiedzieć i jaki efekt chcesz osiągnąć;
 • wybierz miejsce, w którym Twój rozmówca będzie czuł się bezpiecznie;
 • nie obrażaj i nie poniżaj chorego;
 • bądź gotowy wysłuchać drugiej strony.

W praktyce, gdy problem narkomanii dotyka bliską nam osobę, bardzo trudno jest utrzymać nerwy na wodzy i myśleć racjonalnie. W takiej sytuacji warto wcześniej przygotować się do takiej rozmowy pod okiem doświadczonego specjalisty.

Po pierwsze: jasny cel rozmowy

Zaczynając rozmowę z osobą uzależnioną od narkotyków, musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Chcesz wiedzieć, jakie substancje zażywa, a może starasz się zrozumieć przyczyny takiego postępowania? Chcesz nakłonić chorego do przyznania, że ma problem czy może namawiasz go na ośrodek terapii uzależnień? W każdej sytuacji trzymaj się wyznaczonego celu i nie staraj się załatwić wszystkich spraw jedną rozmową. Przygotuj sobie racjonalne argumenty, które pomogą Ci w realizacji planu. Pamiętaj jednak, by z osobą uzależnioną postępować delikatnie i nie wymagaj od razu, by zaufała Ci i udała się na leczenie.

Wsparcie – sygnał, że uzależniony nie jest sam

Rola rodziny i przyjaciół w leczeniu uzależnionego od narkotyków jest bardzo ważna. Wsparcie bliskich to siła napędowa chorego, a każda rozmowa z nimi powinna utwierdzać go w przekonaniu, że może na nie liczyć. Atmosfera wzajemnego szacunku i zaufania jest niezbędna, by obie strony poczuły się komfortowo, mówiąc o swoich uczuciach. Przy tym niezwykle ważne jest, by:

 • unikać porównywania chorego z innymi;
 • powtarzać, że osoba uzależniona jest normalna;
 • pod żadnym pozorem nie stosować szantażu i gróźb;
 • słuchać rozmówcy i nie przerywać mu;
 • nie oceniać i nie bagatelizować problemów uzależnionego.

Zaufanie osoby pogrążonej w narkomanii trudno zdobyć, ale bardzo łatwo je stracić. W każdej chwili trzeba zachować ostrożność, by pacjent całkowicie się nie odizolował. Przede wszystkim musi zrozumieć, że nie jest sam i ma bliskich, którzy go kochają i znają jego wartość.

uzaleznienie-od-narkotykow

Sygnalizowanie możliwych metod leczenia

Namówienie osoby uzależnionej na podjęcie leczenia w specjalistycznej placówce jest bardzo trudne. Wielu osobom chorym ośrodki terapii uzależnień kojarzą się z wykluczeniem, osamotnieniem i pozbawieniem wolności. Przerażające może być też samo odtrucie narkotykowe, gdy organizm fizycznie cierpi z powodu odstawienia używek. Dlatego pokaż, że leczenie w ośrodku to:

 • ciekawe zajęcia terapeutyczne indywidualnie i w grupach, a także online;
 • zajęcia rekreacyjno-sportowe;
 • wsparcie w trakcie i po leczeniu;
 • opieka doświadczonych terapeutów.

Przede wszystkim nie naciskaj. Osoba chora musi podjąć leczenie dobrowolnie, w innym wypadku cały proces nie przyniesie zamierzonych skutków. Warto jednak pokazać uzależnionemu, jakie ma możliwości i przekonać go konkretnymi argumentami, że terapia wyjdzie mu na dobre.

Znamy się na odpowiednich metodach terapii

Jeśli problem narkomanii dotknął kogoś Ci bliskiego, musisz być pewien, że znajdziesz w sobie siłę, by pomóc mu z niego wyjść. Nie musisz jednak mierzyć się z tym sam. Napisz do nas i zasięgnij porady jednego z naszych specjalistów. Pomożemy Ci przygotować się na niełatwą rozmowę z uzależnionym i przekonać go do leczenia w Nefo!

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?