Droga do wyjścia z narkomanii jest długa i trudna zarówno dla samego uzależnionego, jak i dla jego bliskich. Ważnym elementem procesu leczenia jest rozmowa, która na wszystkich etapach pomaga budować więź z chorym i jest wyrazem wsparcia, którego potrzebuje. Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków, przeczytaj nasz wpis.
Spis treści
Właściwe przygotowanie to klucz do sukcesu
Właściwie nie ma jednego wzorca przeprowadzenia krok po kroku rozmowy z osobą uzależnioną. Problemy pacjentów są bardzo indywidualne – niektórzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków, ale nie chcą się leczyć, inni boją się potępienia za strony społeczeństwa i ukrywają swój problem, a jeszcze inni nałóg traktują jak niewinną rozrywkę. Okoliczności życiowe i przyczyny sięgania po narkotyki dla każdego są inne, dlatego w każdym wypadku sama rozmowa z uzależnionym może przebiegać różnie.
Jest jednak kilka ogólnych wskazówek, które warto zastosować, by komunikacja z taką osobą była skuteczna:
- zawsze zachowaj spokój, nie angażuj emocji i nie podnoś głosu;
- zastanów się, co chcesz powiedzieć i jaki efekt chcesz osiągnąć;
- wybierz miejsce, w którym Twój rozmówca będzie czuł się bezpiecznie;
- nie obrażaj i nie poniżaj chorego;
- bądź gotowy wysłuchać drugiej strony.
W praktyce, gdy problem narkomanii dotyka bliską nam osobę, bardzo trudno jest utrzymać nerwy na wodzy i myśleć racjonalnie. W takiej sytuacji warto wcześniej przygotować się do takiej rozmowy pod okiem doświadczonego specjalisty.
Po pierwsze: jasny cel rozmowy
Zaczynając rozmowę z osobą uzależnioną od narkotyków, musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Chcesz wiedzieć, jakie substancje zażywa, a może starasz się zrozumieć przyczyny takiego postępowania? Chcesz nakłonić chorego do przyznania, że ma problem czy może namawiasz go na ośrodek terapii uzależnień? W każdej sytuacji trzymaj się wyznaczonego celu i nie staraj się załatwić wszystkich spraw jedną rozmową. Przygotuj sobie racjonalne argumenty, które pomogą Ci w realizacji planu. Pamiętaj jednak, by z osobą uzależnioną postępować delikatnie i nie wymagaj od razu, by zaufała Ci i udała się na leczenie.
Wsparcie – sygnał, że uzależniony nie jest sam
Rola rodziny i przyjaciół w leczeniu uzależnionego od narkotyków jest bardzo ważna. Wsparcie bliskich to siła napędowa chorego, a każda rozmowa z nimi powinna utwierdzać go w przekonaniu, że może na nie liczyć. Atmosfera wzajemnego szacunku i zaufania jest niezbędna, by obie strony poczuły się komfortowo, mówiąc o swoich uczuciach. Przy tym niezwykle ważne jest, by:
- unikać porównywania chorego z innymi;
- powtarzać, że osoba uzależniona jest normalna;
- pod żadnym pozorem nie stosować szantażu i gróźb;
- słuchać rozmówcy i nie przerywać mu;
- nie oceniać i nie bagatelizować problemów uzależnionego.
Zaufanie osoby pogrążonej w narkomanii trudno zdobyć, ale bardzo łatwo je stracić. W każdej chwili trzeba zachować ostrożność, by pacjent całkowicie się nie odizolował. Przede wszystkim musi zrozumieć, że nie jest sam i ma bliskich, którzy go kochają i znają jego wartość.
Sygnalizowanie możliwych metod leczenia
Namówienie osoby uzależnionej na podjęcie leczenia w specjalistycznej placówce jest bardzo trudne. Wielu osobom chorym ośrodki terapii uzależnień kojarzą się z wykluczeniem, osamotnieniem i pozbawieniem wolności. Przerażające może być też samo odtrucie narkotykowe, gdy organizm fizycznie cierpi z powodu odstawienia używek. Dlatego pokaż, że leczenie w ośrodku to:
- ciekawe zajęcia terapeutyczne indywidualnie i w grupach, a także online;
- zajęcia rekreacyjno-sportowe;
- wsparcie w trakcie i po leczeniu;
- opieka doświadczonych terapeutów.
Przede wszystkim nie naciskaj. Osoba chora musi podjąć leczenie dobrowolnie, w innym wypadku cały proces nie przyniesie zamierzonych skutków. Warto jednak pokazać uzależnionemu, jakie ma możliwości i przekonać go konkretnymi argumentami, że terapia wyjdzie mu na dobre.
Znamy się na odpowiednich metodach terapii
Jeśli problem narkomanii dotknął kogoś Ci bliskiego, musisz być pewien, że znajdziesz w sobie siłę, by pomóc mu z niego wyjść. Nie musisz jednak mierzyć się z tym sam. Napisz do nas i zasięgnij porady jednego z naszych specjalistów. Pomożemy Ci przygotować się na niełatwą rozmowę z uzależnionym i przekonać go do leczenia w Nefo!