Dlaczego alkoholik kłamie? Manipulacja uzależnionych od alkoholu

kwi 22, 2022 | Blog, Uzależnienia

Rzadko który alkoholik zgodzi się przyznać do swojego uzależnienia. Nawet Ci z najdłuższym stażem na pytanie: „Czy to choroba, czy nawyk?” w większości przypadków odpowiadają, że to jedynie przyzwyczajenie i twierdzą, że mogą z bez problemu przestać pić, jeśli zechcą. W tym artykule wyjaśnimy więc, dlaczego alkoholik kłamie i jakie mechanizmy psychologiczne na to wpływają. Koniecznie przeczytaj!

Gdy alkoholizm przejmuję kontrolę nad życiem

Rozpoznanie alkoholizmu jest najtrudniejsze na wczesnym etapie, ale to właśnie wtedy najłatwiej go wyleczyć. Im dłużej alkoholik pozostaje pod wpływem nałogu, tym trudniej jest mu go ukryć przed bliskimi. Objawy ciężkiego alkoholizmu obejmują m.in.:

  • pierwszeństwo alkoholu nad innymi potrzebami, w tym jedzeniem;
  • niechlujny wygląd i brak higieny;
  • wahania nastroju, agresywne zachowanie i epizodyczną utratę pamięci;
  • szybkie osiągnięcie stanu odurzenia po przyjęciu małej dawki używki;
  • poważne problemy zdrowotne.

Niestety nawet obecność tak wyraźnych sygnałów nie przeszkadza alkoholikowi, by żyć w całkowitym w zaprzeczeniu problemu i znajdować dla niego setki wymówek i usprawiedliwień – są to silne mechanizmy uzależnień od alkoholu. Gdy najbliżsi widzą, że alkoholizm przejął kontrolę, sam uzależniony dalej będzie kłamał, że wszystko jest w porządku.

Mechanizmy wyparcia i zaprzeczenia

U większości alkoholików na każdym stadium rozwoju choroby alkoholowej działa psychologiczny mechanizm wyparcia. W praktyce oznacza to dwa typowe zachowania:

  • całkowite zaprzeczenie istnienia uzależnienia od alkoholu – chory wierzy, że może przestać w każdej chwili i przez krótki czas potrafi to nawet udowodnić;
  • odmowa leczenia, uzasadniona absolutną pewnością, że picie w żaden sposób nie szkodzi zdrowiu i życiu alkoholika.

Co więcej, uzależniony od alkoholu zawsze znajdzie dobry powód, by się napić – przyjazd gości, wolne popołudnie, urodziny kolegi itd. Przy tym nie widzi w tym nic złego, bo wciąż powtarza sobie, że „w każdej chwili może przestać”, „nie pije codziennie” czy „jeden kieliszek to nie alkoholizm” itd.

Niestety, manipulacje alkoholika znacznie komplikują proces jego diagnozowania – chory bagatelizuje ilość wypijanego alkoholu, przyczyny picia i problemy zdrowotne, o których wie. Ponadto zaprzeczeniu prawie zawsze towarzyszą zaburzenia somatyczne, które prowadzą do tego, że pacjent tak naprawdę nie jest w stanie rozpoznać fizycznych konsekwencji spożywania alkoholu.

Kłamstwa, które dotykają najbliższych

Bezpośrednimi ofiarami skutków choroby alkoholowej padają najbliżsi chorego. Każda manipulacja i kłamstwo alkoholika wpływają bezpośrednio na jego partnera, dzieci, rodziców, przyjaciół, którzy, starając się uświadomić mu istnienie problemu, napotykają opór, niechęć i jawną wrogość. Nierzadko osoba uzależniona winą za swoje położenie obarcza innych, np.:

  • „Gdybyś była lepszą żoną, nie piłbym”.
  • „Mama pije, bo jesteś złym dzieckiem”.
  • „Muszę pić, bo mam nienormalną rodzinę”.

Niestety bardzo często alkoholikom udaje się zrzucić odpowiedzialność na bliskich, którzy w efekcie starają się ich chronić. Zwykle skutkuje to u nich rozwojem zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, a czasem także współuzależnieniem.

mechanizmy-uzaleznienia-od-alkoholu

Mechanizm błędnego koła

Jedną z przyczyn powstawania uzależnienia od alkoholu jest reakcja ochronna psychiki, czyli chęć ucieczki od problemów lub od rzeczywistości poprzez zmianę świadomości. Alkohol pozwala się odprężyć i zmniejsza cierpienie psychiczne – tak powstaje zły nawyk. Jeśli dana osoba nie jest w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami bez odurzenia, to nie chce wytrzeźwieć, a wręcz zaczyna się tego obawiać. Do tego dochodzi poczucie winy. Alkoholik pije, by zapomnieć, że pije. Dla niego trzeźwość oznacza nic innego jak konieczność zmierzenia się z realnymi problemami, ale także z konsekwencjami swojego picia. W rezultacie pije więcej, a rzeczywistość staje się coraz bardziej przytłaczająca.

Alkoholizm można wyleczyć!

W Nefo wiemy, że pierwszym krokiem do wyzdrowienia alkoholika jest jego zaakceptowanie choroby. Wtedy możemy zaoferować grupowe lub indywidualne zajęcia terapeutyczne, a także wsparcie terapeuty na sesjach online zarówno dla uzależnionego, jak i dla jego bliskich. Alkoholizm to życie w kłamstwie, które nie pozwala Ci wyzdrowieć. Napisz do nas i wyjdź z nałogu!

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?