Czy jesteś uzależniony od gier komputerowych?

maj 11, 2022 | Blog, Uzależnienia

Czy granie co wieczór w gry wideo jest złe? Gdzie przebiega granica między pasją a uzależnieniem i dlaczego „jeszcze tylko pięć minut” powtarzane bez końca może zwiastować poważny problem? W tym artykule wyjaśnimy, jak wygląda uzależnienie od gier, jakie może mieć skutki i kogo dotyka najczęściej. Przeczytaj i przekonaj się, czy ten problem dotyczy Ciebie!

Gdy wirtualna rozrywka zabiera coraz więcej czasu

Zacznijmy od czegoś pozytywnego: jeśli grasz tylko kilka godzin dziennie nawet każdego dnia, ale radzisz sobie dobrze w pozostałych sferach swojego życia, nadal spotykasz się z przyjaciółmi, pracujesz i masz różne hobby, to wszystko w porządku. Jeśli jednak jesteś niespokojny i po powrocie do domu, pierwszą rzeczą, którą robisz, jest włączanie komputera lub konsoli i każdą wolną chwilę spędzasz na graniu, to pierwszy sygnał, że tracisz kontrolę nad sytuacją.

Najbardziej niepokojące symptomy, które świadczą o uzależnieniu:

  • gra jest ważniejsza i ciekawsza niż rodzina, przyjaciele, praca i życie codzienne;
  • zniekształcone postrzeganie rzeczywistości, gra wydaje się lepsza niż prawdziwe życie;
  • brak grania powoduje drażliwość, niepokój, agresję, nerwowość;
  • rozgrywka staje się jedynym sposobem na wygaszenie negatywnych emocji – tęsknoty, strachu, poczucia samotności, zagubienia;
  • utrata kontroli nad czasem i naruszenie codziennej rutyny.

Oprócz tego znacznie zmniejsza się zainteresowanie innymi dotychczasowymi pasjami. Człowiek zaczyna rezygnować ze wszystkiego na rzecz gier, unika komunikacji i wszelkich kontaktów towarzyskich. Nawet robiąc inne rzeczy, osoba uzależniona bez przerwy myśli o grze i stara się jak najszybciej znaleźć na nią czas.

Kto jest najbardziej podatny na uzależnienie?

Uważa się, że uzależnienie od gier dotyka głównie młodzież i osoby poniżej 35 roku życia, ale w rzeczywistości chorują na nie również ludzie powyżej 50. Gry są bardzo różnorodne i każdy znajdzie w nich coś dla siebie, dlatego uzależnienie od nich nie jest problemem jedynie młodych. Szczególnie podatne są jednostki z trudną sytuacją życiową:

  • samotne i wyobcowane;
  • stale odczuwające silny stres;
  • pozbawione wsparcia rodziny;
  • doświadczające zaburzeń emocjonalnych i psychicznych.

Główną przyczyną pogrążania się w wirtualny świat jest nieumiejętność radzenia sobie z rzeczywistością. Eksperci przekonują jednak, że każdy, kto poświęca więcej niż 2-4 godziny dziennie na gry wideo i rozrywkę internetową, ma szansę uzależnić się od tej czynności.

gry-komputerowe-uzaleznienie

Przyczyny uzależnienie od gier komputerowych?

Z jednej strony gry są naprawdę dobrym lekarstwem na nudę i stres, ale trzeba uważać, by nie stały się zamiennikiem innych potrzeb i ucieczką od problemów. W wirtualnej rzeczywistości człowiek może łatwo i szybko doświadczać emocji i ról, których brakuje mu w prawdziwym życiu. Z kolei brak komunikacji w rzeczywistości jest rekompensowany przez czaty w grze i gry kooperacyjne, w których osoba uzależniona czuje się potrzebna i ważna.

Z drugiej strony gracz wpada w dopaminową pułapkę projektantów gier. Im więcej zabawy i nagród otrzymuje, tym bardziej za tym tęskni i pobudzany jest oczekiwaniem na kolejne osiągnięcia. W ten sposób wykształca się dobrze wszystkim znany mechanizm – „jeszcze jeden poziom”, „jeszcze jeden quest”, „jeszcze jeden mecz”.

Bolesne skutki uzależnienia i możliwe sposoby terapii

Konsekwencje tej choroby są bardzo smutne i dotkliwe dla chorego. Negatywne zmiany przejawiają się nie tylko w życiu społecznym, ale także zawodowym. Uzależnienie od gier na dowolnym nośniku powoduje pojawienie się:

  • zespołu tunelowego,
  • bólów głowy,
  • dyskomfortu w łopatkach i mięśniach szyi;
  • zakrzepów.

Choroba przyczynia się do rozwoju kompleksu niższości i zwątpienia w siebie, stanów depresyjnych i odmowy wykonywania obowiązków zawodowych. Wszystko to prowadzi do tego, że człowiek traci życie, w tym perspektywy i możliwość założenia rodziny czy zbudowania kariery.

W Nefo pomożemy Ci wyjść z kryzysu!

Najskuteczniejszym sposobem leczenia uzależnienia od gier jest psychoterapia, w tym terapia poznawczo-behawioralna. Pomoże ona uporać się nie tylko z samym uzależnieniem, ale także z jego przyczyną, która jest o wiele ważniejsza. W Nefo pracujemy z osobami uzależnionymi behawioralnie. Oferujemy terapię grupową oraz indywidualną stacjonarnie w ośrodku, a także w programie zdalnym, NEFO Online ®. Nasi pacjenci stale są pod opieką wykwalifikowanych terapeutów i mogą liczyć na ich pełne wsparcie.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?