Na czym polega test MAST i jak interpretować jego wyniki?

maj 18, 2022 | Blog, Uzależnienia

Alkoholizm to choroba, która rozwija się stopniowo i na wczesnych etapach czasem trudno ją rozpoznać. Właśnie w tym celu powstały testy na uzależnienie od alkoholu – ich wyniki mogą pomóc zdiagnozować problem wcześnie i podjąć odpowiednie leczenie. Jednym z takich testów jest MAST – test przesiewowy Uniwersytetu Michigan. Chcesz wiedzieć, jak wygląda i jak należy go interpretować? Koniecznie przeczytaj!

Test MAST a inne testy identyfikacji uzależnienia

Test MAST jest jednym z najstarszych testów przesiewowych do określania uzależnienia od alkoholu i jest szeroko stosowany w wielu krajach do szybkiej oceny stopnia nadużywania alkoholu. Pytania testowe dotyczą oceny przez pacjenta problemów społecznych, zawodowych i rodzinnych związanych z piciem. Test składa się z 24 pytań, na które badany udziela odpowiedzi „tak” lub „nie”. Za każdą z nich przyznawana jest określona liczba punktów, którą na koniec należy zsumować – na tej podstawie wyciąga się wniosek o stopniu uzależnienia.

Oprócz testu MAST specjaliści mogą wykorzystać w diagnostyce alkoholizmu również inne badania m.in.:

  • opracowany przez WHO test AUDIT, składający się z 10 pytań wielokrotnego wyboru;
  • test TWEAK oryginalnie stworzony do badania kobiet w ciąży, szybko znalazł zastosowanie także w przypadku innych grup;
  • test CAGE, czyli najstarszy test przesiewowy, złożony z 4 pytań identyfikujących alkoholików;
  • popularny w Polsce test Baltimorski.

Wiarygodność każdego z tych badań jest wysoka, choć w dużym stopniu zależy od szczerości pacjenta. Dlatego tak ważne jest, by osoba badana niczego nie zatajała i odpowiadała zgodnie z prawdą.

Dlaczego warto przeprowadzić test?

Testy na uzależnienie od alkoholu to jedna z przesiewowych metod diagnostyki choroby. Terminowe wykrywanie oznak alkoholizmu, jest niezwykle ważne dla późniejszego leczenia. Im szybciej pacjent zda sobie sprawę z istnienia problemu, tym większe jest prawdopodobieństwo, że całkowicie uwolni się od nałogu.

Choć test na alkoholizm nie da w 100% pewnego wyniku, to w większości przypadków pomoże Ci spojrzeć inaczej na Twój stosunek do picia i ujawni istniejące problemy z alkoholem. Jeśli masz nawet najmniejsze podejrzenie, że jesteś na prostej drodze do uzależnienia, warto wykonać test i w razie wątpliwości skonsultować wynik ze specjalistą.

uzaleznienie-od-alkoholu

Jak interpretować wyniki?

Test MAST w całości składa się z 24 pytań dotyczących sfery rodzinnej, towarzyskiej i zawodowej. Pacjent udziela odpowiedzi „tak” lub „nie” na każde z pytań, a punkty przyznawane są według określonego schematu. Na koniec podliczana jest suma punktów, którą należy zinterpretować zgodnie z odpowiadającym kluczem. Możesz taki test wykonać na naszej stronie.

Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Alkoholizm to choroba nie tylko ciała, ale i duszy. Spożywanie alkoholu ma szkodliwy wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także na inne ważne dziedziny życia człowieka. Jeśli test pokazuje nawet najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia alkoholizmu, warto skonsultować się z profesjonalnym ośrodkiem leczenia uzależnień. Szybka reakcja daje największe szanse wyzdrowienia i zapanowania nad problemem.

Główne oznaki uzależnienia od alkoholu to także:

  • zespół odstawienny;
  • rozwój tolerancji na alkohol;
  • brak kontroli nad ilością wypitego alkoholu;
  • epizodyczne zaniki pamięci;
  • brak możliwości zaprzestania picia, upijanie się.

Nie warto jednak czekać, aż używka zacznie wpływać na Twoje życie rodzinne i zawodowe i przyniesie nieodwracalne szkody dla Twojego organizmu.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Wykonałeś test i zaniepokoił Cię jego wynik? A może czujesz, że alkohol przejmuje na Tobą kontrolę? Jeśli obawiasz się, że problem uzależnienia dotyczy Ciebie, skontaktuj się z nami. Nasi wykwalifikowani terapeuci służą radą i pomocą, a w naszej ofercie znajdziesz różne formy terapii zarówno stacjonarnej, jak i online. Napisz do nas lub zadzwoń i zacznij walkę z uzależnieniem!

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?