Uzależnienie od mediów społecznościowych – jak sobie z nim radzić?

maj 25, 2022 | Blog, Uzależnienia

Problem uzależnienia od sieci społecznościowych jest postrzegany jako realne zagrożenie dla psychiki, podobnie jak uzależnienia chemiczne, które zmieniają osobowość i zdolność adaptacji społecznej. Wraz z pojawieniem się takich „rozrywek” jak Internet i sieci społecznościowe, pojawili się ci, którzy szybko zaczęli ich nadużywać. Dlaczego jednak tak wiele osób „po wejściu do sieci” nie może się z niej wydostać? Przeczytaj i poznaj odpowiedź!

Globalny problem, który się nadal rozwija

Na początku 2022 r. liczba użytkowników mediów społecznościowych osiągnęła prawie 4,5 miliarda. Tylko na TikToku co sekundę rejestruje się osiem nowych kont. Niewątpliwymi zaletami komunikacji online są:

 • nawiązywanie więzi społecznych,
 • otrzymywanie wsparcia emocjonalnego,
 • organizowanie wydarzeń;
 • rozwijanie hobby i zainteresowań.

Jednak w przypadku nadmiernego i niekontrolowanego użytkowania sieci społecznościowe prowadzą do niebezpiecznych konsekwencji. Niestety trudno walczyć z takim uzależnieniem, gdy używka jest obecna na każdym kroku. Taka dostępność i powszechność technologii sieciowej powoduje, że dużo ludzi odczuwa wręcz społeczną presję, by zakładać konta w sieciach społecznościowych i publikować posty.

Uzależnienie, którego nie można bagatelizować

Według Kanadyjskiego Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego zagrożeniem są te przypadki, w których użytkownik spędza w sieciach społecznościowych więcej niż dwie godziny dziennie. W tym kontekście możemy uznać, że spora część społeczeństwa, szczególnie młodych ludzi i młodzieży, jest uzależniona lub narażona na uzależnienie od social media, Internetu i telefonu. Badania pokazują, że może ono powodować:

 • pogorszenie jakości snu;
 • wzmożone uczucie głodu;
 • obniżenie zdolności kognitywnych;
 • zespół deficytu uwagi;
 • utratę zdolności komunikacji na żywo.

Oprócz tego osoby uzależnione od social media często doświadczają także efektu FOMO, czyli panicznego lęku przed pominięciem jakichś informacji, co skutkuje ciągłym monitorowaniem sieci. Brak dostępu do Internetu wywołuje w osobach uzależnionych dyskomfort, agresję i złość. Nierzadko też „nadużywanie” sieci społecznościowych powoduje syndrom ciągłego zmęczenia, a także stresu.

media-spolecznosciowe-uzaleznienie

Dlaczego media społecznościowe uzależniają?

Uzależnienie od sieci społecznościowych, podobnie jak wiele innych, powstaje stopniowo. Wszystko zaczyna się od momentu rejestracji konta. Po pewnym czasie człowiek wykorzystuje media społecznościowe bez przerwy i do wszystkiego, doświadcza świata przez obiektyw aparatu w telefonie, martwi się jedynie o lajki pod postem. Pozostaje jednak pytanie – dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka:

 • ciekawe i różnorodne treści;
 • pragnienie zdobycia uznania;
 • sposób na ucieczkę od samotności;
 • brak hobby w prawdziwym życiu;
 • niska samoocena i zwątpienie.

Problem stanowi też fakt, że portali społecznościowych nie traktujemy jak poważnego zagrożenia dla swojego zdrowia i wciąż jako społeczeństwo bagatelizujemy ich wpływ na nasze życie.

Czy sam możesz sobie poradzić?

Uzależnienie od mediów społecznościowych nie znajduje się na liście chorób, może jednak poważnie skomplikować życie cierpiącemu na nie człowiekowi. Jeśli więc jesteś zdeterminowany, aby uwolnić się od tego nawyku i wrócić do realnego życia, zastosuj się do kilku prostych wskazówek:

 • ustaw ograniczenia korzystania z sieci za pomocą specjalnych programów;
 • aby mniej boleśnie przeżyć rozstanie z mediami społecznościowymi, zajmij ręce czymś pożytecznym, np. modelowaniem, dzierganiem czy rysowaniem;
 • ogranicz ilość subskrypcji grup tematycznych i fanpage’y;
 • „uporządkuj” listę znajomych – usuń tych, którzy drażnią Cię swoimi treściami oraz tych, z którymi nie utrzymujesz kontaktu od wielu lat.

Na początku może nie być łatwo, ale z biegiem czasu z radością zauważysz, że czujesz się dobrze bez sieci społecznościowych. Jeśli jednak nie radzisz sobie sam, najlepszym wyjściem jest oczywiście skorzystanie z pomocy specjalisty.

Skorzystaj z pomocy, zanim będzie za późno

Media społecznościowe są naszą codzienności i dlatego tak trudno walczyć z uzależnieniem od nich. Na szczęście są takie miejsca jak ośrodek Nefo, które oferują kompleksową i profesjonalną terapię uzależnień każdego rodzaju. Jeśli uważasz, że problem dotyczy Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich – nie czekaj! Napisz do nas już dziś!

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?