Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

lip 29, 2022 | Blog, Lifestyle, Motywacja, Polecane treści, Uzależnienia

Dla osoby uzależnionej, decyzja o podjęciu leczenia często bywa bardzo trudna. Jest to po części związane z utrwalaniem się w procesie uzależnienia mechanizmów obronnych. Według teorii psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy, wraz z postępem uzależnienia osoba uzależniona odcina się od rzeczywistości w dwóch kluczowych aspektach: poznania emocjonalnego i intelektualnego. Odcięcie takie ma znaczny wpływ także na jego tożsamość. Dopóki więc osoba uzależniona nie zwróci się przeciwko swoim mechanizmom obronnym, dopóty nie będzie w stanie spotkać się z emocjami dającymi motywację do zmiany.

Najlepszym rozwiązaniem dla osoby uzależnionej jest podjęcie terapii w stacjonarnym ośrodku terapii uzależnień. Tutaj klient zbuduje bezpieczną relację, która zbuforuje ból spowodowany trudnymi, często nieprzyjemnymi emocjami oraz zabezpieczy przed natychmiastowym powrotem do substancji psychoaktywnej. Bez wsparcia ze strony terapeuty oraz bez wsparcia jakie dają więzi z członkami grupy, osoba uzależniona może nie być w stanie dopuścić do siebie prawdy.

Psychoterapia grupowa w placówkach stacjonarnych jest podstawową i skuteczną metodą w leczeniu uzależnień. Jednak wielu pacjentów odczuwa lęk przed taką formą. Jest to związane z wieloma przyczynami. Głównie osoby uzależnione odczuwają lęk przed oceną ze strony innych uczestników grupy , obawiają się krytyki swoich wcześniejszych zachowań, boją się braku akceptacji i w konsekwencji odrzucenia. Przeżywają przy tym ogrom poczucia winy i wstydu . Dla terapeutów z Ośrodka NEFO obawy te są zrozumiałe, spotykają się z nimi często w swojej pracy. Dlatego proponujemy osobom, które mają wątpliwości przed podjęciem decyzji o leczeniu, obejrzenie i posłuchanie nagrań rozmów klientów Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO. Jest to cykl nagrań – rozmów pod tytułem „Wyjdź z uzależnienia, wróć do życia” z pacjentami Ośrodka, którzy dzielą się swoim doświadczeniem w zakresie terapii grupowej. Opowiadają o swoich obawach przed przyjazdem na terapię, o tym jak trudno było im podjąć decyzję o leczeniu oraz o tym jak te odczucia zmieniały się i ewoluowały podczas pobytu. Przede wszystkim jednak dzielą się tym jak ostatecznie terapia w Ośrodku zmieniła ich życie. Nagrania te są dostępne na naszym kanale YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UCIDpOEp1qJFwq1vYBaOtcxw

Jeśli przeżywasz lęk związany z podjęciem terapii w grupie zachęcamy Cię do obejrzenia tych filmów.

Bardzo często osoby uzależnione sceptycznie podchodzą do podjęcia terapii również z innych powodów. Wielu obawia się stygmatyzacji społecznej. Inni są bardzo długo przekonani, że sami sobie poradzą i nie potrzebują pomocy ani wsparcia innych. Niektórzy czują lęk przed terapią. Lęk ten spowodowany jest często brakiem wiedzy dotyczącej czym jest terapia, na czym ona polega i jak przebiega. Inni natomiast mówią o tym, że dotarcie do terapeuty utrudnia im odległość od miejsca zamieszkania. Mimo to, że świadomość ludzi na temat uzależnień jest coraz większa, a terapia prężnie się rozwija, to w mniejszych miejscowościach nie funkcjonują poradnie, ani też gabinety psychoterapeutów uzależnień. W takich wypadkach bardzo dobrze sprawdzają się terapie uzależnień prowadzone w formie zdalnej. W Ośrodku Terapii Uzależnień NEFO terapeuci z dużym powodzeniem prowadzą program terapii uzależnień NEFO Online®. Więcej na temat tego programu można przeczytać na stronie:

https://nefo-online.pl/

Osoby mające problem z nadużywaniem alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych, czy też osoby, które mają problem z nałogowymi czynnościami, bardzo często negują swój problem, umniejszają go i bagatelizują. Niekiedy nie wiedzą czy ich problem to już uzależnienie. Osoby te potrzebują przede wszystkim specjalistycznej diagnozy, jednak opór, w którym tkwią powoduje, że odkładają decyzję o skontaktowaniu się z psychoterapeutą uzależnień.

Takim osobom zalecamy zrobienie wstępnej autodiagnozy – na podstawie testu, który jest dostępny na stronie Ośrodka:

https://nefo.pl/testy-uzaleznienia/

Po otrzymaniu wyników, można je ZA DARMO, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, skonsultować i omówić ze specjalistą z naszego Ośrodka. Zachęcamy do wykonania testu uzależnienia. Być może będzie to ten pierwszy, najważniejszy krok w kierunku zmiany życia.

Jest wiele możliwości aby podjąć terapię. Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO proponuje różne rozwiązania, by pomóc Ci wyjść z uzależnienia i wrócić do życia. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami. Daj sobie szansę na dobre życie, na trzeźwo.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?