Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

sie 29, 2022 | Blog, Polecane treści, Uzależnienia

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Szybkie tempo życia, brak wolnego czasu, choroby, natłok negatywnych zdarzeń, śmierć bliskiej osoby- przykłady trudnych sytuacji życiowych, które bardzo negatywnie wpływają na nasz stan psychiczny, można mnożyć. Co więcej, dla jednych przyczyną do załamania nerwowego może być zerwanie związku, dla innych nieuleczalna choroba- każdy z nas ma swoją indywidualną historię. Od niewinnych przyjemności, które na krótką chwilę pozwalają nam oderwać się od trosk dnia codziennego, wpadamy w różnorodne nałogi, które stają się ogromnym problemem, przytłaczającym nasze codzienne funkcjonowanie. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, które pomaga „stanąć na nogi”, odzyskać radość życia i powrócić do pełnego zdrowia. Przyjrzyjmy się mu z bliska.

Ośrodek uzależnień- kiedy warto się zgłosić?

Wiele osób nie pamięta słynnej „cienkiej linii” pomiędzy jednorazowym papierosem, towarzyskim jointem, weekendowym drinkiem, tabletkami na ból głowy, spontaniczną wizytą w kasynie, niewinnymi rozgrywkami w ulubioną grę a nałogowym paleniem papierosów, narkomanią, alkoholizmem, lekomanią, hazardem czy uzależnieniem od gier. To sprawia, że przez długi czas osoby żyjące w nałogu wypierają skutecznie od siebie tą myśl, szukając ogromnej ilości wymówek i potwierdzeń, że picie, palenie czy nagminne zażywanie leków czy środków odurzających wciąż znajduje się pod ich kontrolą. Co gorsza, nawet podczas usilnych prób pomocy ze strony rodziny czy najbliższych, wiele osób borykających się z problemem różnorodnych nałogów wciąż nie chce dać sobie szansy na pomoc. Ośrodki leczenia uzależnień są miejscami dedykowanymi dla osób, które dojrzały do decyzji, że chcą coś zmienić w swoim życiu- zawalczyć z własnym nałogiem. Przyznanie się przed samym sobą do własnego nałogu jest początkiem drogi, która umożliwia powrót do normalnego życia. Spojrzenie na swój wizerunek w lustrze i stwierdzenie: „jestem alkoholikiem”, „jestem narkomanem”, czy „jestem hazardzistą” może być punktem zwrotnym, w którym powinniśmy zwrócić się o pomoc, gdyż ośrodek terapii uzależnień jest w stanie udzielić nam profesjonalnej i skutecznej pomocy. W terapii nieoceniona jest własna determinacja i chęć walki z chorobą.

Ośrodki leczenia uzależnień- przebieg leczenia

Alkoholizm, narkomania i inne uzależnienia są ciężką, poważną w skutkach chorobą. Program terapeutyczny, który proponuje ośrodek uzależnień jest realizowany w taki sposób, aby pomóc osobom z różnymi rodzajami uzależnień. Co więcej, prywatny ośrodek leczenia uzależnień gwarantuje swoim pacjentom całkowitą anonimowość. Zetknięcie się ze społecznym, często schematycznym postrzeganiem osób borykających się z chorobą alkoholową, hazardem, narkomanią może być trudnym doświadczeniem. 

W pierwszym etapie, jeżeli zachodzi taka potrzeba, ośrodek uzależnień przeprowadza odtrucie organizmu. Całkowita eliminacja środków, od których pacjenci są uzależnieni, dla wielu osób stanowi jeden z najtrudniejszych etapów leczenia.

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii. Wieloletnie doświadczenie oraz solidna, ugruntowana wiedza sprawiają, że osoby pracujące w ośrodkach to profesjonaliści, którym udało pomóc się bardzo wielu osobom borykającym się z dramatem własnego nałogu. Pacjent przechodzi przez różne etapy terapii, uczestniczy zarówno w zajęciach indywidualnych, jak i grupowych- osoby, które także zmagają się z podobnymi problemami, dzielenie się własnymi przeżyciami i spostrzeżeniami niejednokrotnie stanowi dodatkową motywację do walki.

Wsparcie dla najbliższych

Osoba, która wpadła w nałóg, niejednokrotnie nie tylko zaburza własną codzienność, ale także codzienne życie swoich najbliższych. Małżonek, dzieci, rodzice czy inne osoby z najbliższego otoczenia chorego bardzo często potrzebują wsparcia- walka o bliską osobę, która zachorowała, bardzo często prowadzi do wyczerpania i zaburzeń psychicznych. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień udziela także wsparcia i organizuje terapię dla osób z rodzin swoich pacjentów. Co więcej, także po zakończeniu terapii, pacjenci mogą liczyć na wsparcie oraz udział w grupie, w ramach której osoby dzielą się swoimi doświadczeniami.

Wyjście z nałogu to długi, czasochłonny proces, który wymaga ogromnego samozaparcia i zaangażowania. Ośrodki leczenia uzależnień niosą nieocenioną pomoc w walce w wychodzeniu z uzależnienia i powrocie do trzeźwego zycia, służąc wsparciem farmakologicznym oraz psychologicznym, jednak największa praca do wykonania należy do samego pacjenta. Jeśli więc pragniemy odmienić swoje życie i życie swoich najbliższych, ośrodek terapii uzależnień jest placówką, w której będziemy mogli spotkać osoby z podobnymi problemami oraz uzyskać najlepsze wsparcie terapeutyczne oraz fachową pomoc.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Dla osoby uzależnionej, decyzja o podjęciu leczenia często bywa bardzo trudna. Jest to po części związane z utrwalaniem się w procesie uzależnienia mechanizmów obronnych. Według teorii psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy, wraz z postępem...