Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

wrz 6, 2022 | Blog, Polecane treści, Uzależnienia

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Czym kierować się przy wyborze ośrodka uzależnień?

Najważniejszym kryterium przy wyborze ośrodka jest wykwalifikowany personel. Bez specjalistów z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym i doświadczeniem nie można prowadzić skutecznej terapii. Tylko takie osoby potrafią zastosować w praktyce odpowiednie metody i techniki terapeutyczne, które mogą skutkować wyjściem osoby uzależnionej z nałogu. Dodatkowym atutem ośrodka może być jego lokalizacja. Ośrodek uzależnień położony w otoczeniu przyrody daje szansę na większe wyciszenie i skupienie się na sobie. Ponadto bogaty program terapeutyczny, zawierający dodatkowe zajęcia sportowo-rekreacyjne oraz wspomagające terapię (takie jak Tai Chi, czy dźwiękoterapia) może zredukować stres i napięcia oraz nauczyć dbania o zdrowy styl życia.

Czy prywatny ośrodek leczenia uzależnień to dobry pomysł?

Zdecydowanie tak, bo prywatny ośrodek leczenia uzależnień daje naprawdę duże szanse na wygraną z nałogiem. Kilka tygodni spędzonych w bezpiecznym miejscu, w otoczeniu osób z podobnymi problemami oraz pod opieką wykwalifikowanych specjalistów, na pewno ułatwi proces leczenia. Czas oczekiwania na miejsce w takim ośrodku w porównaniu z ośrodkami państwowymi jest zdecydowanie krótszy, co często ma kluczowe znaczenie, szczególnie w momencie podjęcia decyzji o terapii. Dlatego wybór prywatnego ośrodka leczenia uzależnień pod tym względem wydaje się rozsądny. 

Jakie problemy może rozwiązać terapia uzależnień?

Najczęściej ośrodki leczenia uzależnień są kojarzone z terapią osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Jednak sytuacji, w których potrzebna jest pomoc specjalistów terapii uzależnień jest znacznie więcej. Można tutaj wymienić chociażby uzależnienie od leków, czy szereg uzależnień behawioralnych, jak na przykład uzależnienie od hazardu, Internetu, czy pornografii. Sytuacji życiowych, gdzie bardzo trudno jest sobie samemu poradzić, jest naprawdę dużo. W świecie, gdzie szybkie tempo życia, długie godziny pracy, stres, niepewność jutra i samotność, stały się normą, nie jest trudno wpaść w sidła uzależnienia. Jest rzeczą często spotykaną mieć tego rodzaju problemy, natomiast ważne jest, aby być w stanie uświadomić to sobie i szukać pomocy wśród specjalistów. Decyzja o podjęciu terapii w zamkniętym ośrodku jest trudna, ale świadczy o odwadze i determinacji osoby, która chce wyjść z nałogu i chce zmienić swoje życie na lepsze.

O czym jeszcze należy pamiętać szukając ośrodka uzależnień?

Warto sprawdzić, jak długo dany ośrodek istnieje. Dłuższy staż na rynku to większa gwarancja na sprawdzony i skuteczny program terapeutyczny. Tak samo istotne jest, czy specjaliści to terapeuci posiadający odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty. Odpowiedniej jakości wiedza i bogate doświadczenie pozwoli lepiej zrozumieć problemy pacjenta i odpowiednio przeprowadzić proces terapeutyczny. Zatem dobrze jest sprawdzić te kwestie wcześniej, przed podjęciem decyzji o wyborze ośrodka. 
Ważne jest również, aby taki ośrodek posiadał personel medyczny oraz pomocniczy. To wszystko zdecydowanie zwiększa zaufanie potencjalnego pacjenta, który musi poczuć bezpieczną atmosferę danego miejsca. Dzięki temu jest w stanie otworzyć się na nowe doświadczenia czekające go za drzwiami ośrodka. Wstępna rozmowa z personelem ośrodka lub osobą kierującą terapią, powinna wiele powiedzieć o ośrodku i wzbudzić zaufanie.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień, a samodzielne wychodzenie z nałogu 

Osoby, które znajdują się na życiowym zakręcie, potrzebują profesjonalnej i kompleksowej pomocy, aby dojść do siebie. Zajęcia indywidualne z terapeutą, czy terapia ambulatoryjna, to niejednokrotnie znacznie za mało, aby wyjść z nałogu. Pacjentom brakuje motywacji i skupienia. Ośrodek terapii uzależnień z odpowiednią kadrą to bardzo często jedyny ratunek dla uzależnionych, którzy potrzebują radykalnych zmian i odpowiednich warunków, aby w ogóle zacząć leczenie. Opinie innych lub polecenie takiego miejsca znaczą bardzo dużo, budując zaufanie pacjenta. Dobrze skonstruowany program terapeutyczny oraz wykwalifikowani i empatyczni terapeuci potrafią zdziałać wiele. Pacjent zyskuje dobre warunki do osobistej przemiany i walki o lepsze jutro. 

Przeczytaj również:

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Dla osoby uzależnionej, decyzja o podjęciu leczenia często bywa bardzo trudna. Jest to po części związane z utrwalaniem się w procesie uzależnienia mechanizmów obronnych. Według teorii psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy, wraz z postępem...