Co się dzieje z twoim organizmem kiedy jesteś na detoksie?

lut 22, 2021 | Uzależnienia

Detoks to konieczny etap, który musi zostać przeprowadzony, aby osoba uzależniona mogła rozpocząć terapię. Jednak już na początku trzeba zdawać sobie sprawę, że będzie wymagał on sporo cierpliwości, samozaparcia i wytrwałości. Na samym końcu tej drogi chory zostanie oczyszczony ze szkodliwych substancji, które nie tylko zagrażają jego życiu, ale też przy okazji sprawiają, że traci on kontakt z rzeczywistością. Dowiedz się, co się dzieje z ludzkim organizmem w trakcie detoksykacji.

Kiedy należy zastosować detoksykację organizmu?

Uzależnienie to proces, kiedy chory nie jest w stanie panować nad swoją silną wolą. Czynnik uzależniający staje się centralną częścią jego życia. Koncentrują się na nim Twoje myśli, wokół niego tworzą się nawyki i zupełnie przestajesz zwracać uwagę na to, co powinno być dla Ciebie najważniejsze. Wszystko to ma wpływ na pogorszenie się relacji z rodziną, a często także na utratę pracy czy zakończenie wielu znajomości. Wtedy zostajesz sam ze swoim uzależnieniem. Jednak, kiedy przyjmujesz bezustannie jakieś substancje, np. alkohol, to pewnego dnia zaczyna się on buntować i po prostu konieczne jest przeprowadzenie detoksykacji, gdyż alkohol zagraża Twojemu życiu.

Do detoksykacji może dojść także wtedy, kiedy zobaczysz, że takie życie Ci nie odpowiada. Chcesz na powrót zacząć je kontrolować. Chęć rozpoczęcia walki z nałogiem jest kluczowa, aby faktycznie wyjść na prostą. Zawsze na samym początku tej drogi musi znaleźć się detoks. Przekonaj się, co się dzieje z organizmem w trakcie detoksykacji.

Jak przebiega detoks?

Nagłe zrezygnowanie z nawyku, jakim stało się picie czy zażywanie szkodliwych substancji, jest dla organizmu prawdziwym szokiem. Wszystko to sprawia, że możesz spodziewać się występowania pewnych zaburzeń somatycznych czy też psychicznych zaraz po odstawieniu alkoholu, narkotyków czy leków. Poznaj kilka najważniejszych objawów i etapów, pojawiających się podczas detoksykacji.

Głód biochemiczny

W pierwszej kolejności na pewno pojawi się głód biochemiczny, co będzie oznaczało, że zechcesz jak najszybciej ponownie zażyć substancję, którą bezustannie przyjmujesz od dłuższego czasu. Nasz organizm nie lubi nagłych zmian, a przecież do tego wszystkiego same te substancje mają działanie uzależniające, przez co przywiązują nasz organizm do nich.

Dlatego też, kiedy próbujesz wykonać detoks w domu, koniecznie będziesz potrzebował towarzystwa przynajmniej dwóch zaufanych osób. W przypadku pojawienia się głodu biochemicznego czy kolejnych etapów, nie dopuszczą one, abyś ponownie sięgnął po narkotyk czy alkohol. To bardzo ważne, przez co samodzielny detoks w większości sytuacji jest narażony na niepowodzenie. Z kolei najskuteczniejsze jest przeprowadzenie detoksykacji w ośrodku, gdzie przez cały czas będzie można być pod ścisłą kontrolą specjalistów.

Zespół abstynencyjny

Głód biochemiczny jest ściśle powiązany z wystąpieniem tzw. zespołu abstynencyjnego, który pojawia się nie tylko u alkoholików. Występuje on zawsze po tym, jak miał miejsce ciąg, podczas którego chory bezustannie zażywał narkotyki czy też pił alkohol. W tym momencie może dojść do pojawienia się sporej ilości objawów, np. tych lżejszych, czyli:

  • wymiotów,
  • biegunki,
  • zawrotów głowy,
  • drżenia mięśni,
  • zaburzeń snu,
  • poddenerwowania.

Jednak często konieczne jest pozostanie w tym okresie pod kontrolą lekarską. W trakcie detoksu mogą pojawiać się także objawy, będące zagrożeniem dla Twojego życia, czyli:

  • kołatanie serca,
  • wahanie ciśnienia,
  • myśli samobójcze itd.

Niezbędne staje się w tym momencie także bycie w kontakcie z psychoterapeutą. Bardzo często zespół abstynencyjny powoduje pojawienia się objawów związanych z depresją czy wywołuje stany lękowe.

W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących symptomów związanych z odstawieniem alkoholu bądź narkotyków konieczne jest niezwłoczne udanie się do lekarza pierwszego kontaktu lub wezwanie pogotowia ratunkowego. Niejednokrotnie osoby uzależnione są wspierane środkami farmakologicznymi, aby detoks był bezpieczniejszy i łatwiejszy do przejścia.

Na co trzeba uważać w trakcie detoksu?

Kiedy organizm próbuje uwolnić się z sideł szkodliwych substancji, konieczne jest postępowanie w określony sposób. Z jednej strony kluczowe wydaje się po prostu niedopuszczenie do dalszego przyjmowania narkotyków czy alkoholu. Jednak to nie wszystko. Bardzo ważne okazuje się być także regularne nawadnianie organizmu poprzez picie min. 2 litrów wody i przyjmowanie elektrolitów. Poza tym należy zadbać też o uzupełnianie niedoborów składników odżywczych, np. witamin z grupy B czy innych mikroelementów.

Jeśli u osoby uzależnionej występują objawy w postaci agresji czy drażliwości, to być może konieczne będzie wyciszenie organizmu. W tym celu najskuteczniejsze bywają leki z grupy benzodiazepinów.

Najlepiej, aby detoks odbywał się pod kontrolą lekarską, a w międzyczasie wykonywane były badania morfologiczne, aby mieć pewność, że z organizmem nie dzieje się nic złego.

Dołącz do nas na Facebooku

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?