Blog

Co stanie się z Twoim organizmem, gdy przestaniesz pić?

Co stanie się z Twoim organizmem, gdy przestaniesz pić?

Całkowite wykluczenie alkoholu z życia wiąże się z wieloma następstwami, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Wpływ ma na to ogrom czynników, a najważniejszym z nich jest ilość spożywanego alkoholu, jak i częstotliwość jego konsumpcji. Co stanie się z Twoim organizmem, gdy przestaniesz pić? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

Pierwszy krok to początek!

Choć wydawać mogłoby się, że sporadyczne spożywanie alkoholu nie jest niczym złym, niesie to ze sobą ogrom następstw, jakie zachodzą w organizmie po jego spożyciu. Już po kilku tygodniach od odstawienia można zauważyć ogromną różnicę w samopoczuciu. W przypadku uzależnienia te różnice można odczuć dużo wcześniej, ponieważ nałóg alkoholowy jest niesamowicie niebezpieczny zarówno dla zdrowia, jak i psychiki człowieka. Początek może być trudny, szczególnie jeśli mowa jest o uzależnieniu, bowiem zaprzestanie spożywania alkoholu wiąże się z wystąpieniem zespołu abstynencyjnego.

Czym jest zespół abstynencyjny?

Zespołem abstynencyjnym nazywa się szereg symptomów, które występują w organizmie w wyniku całkowitego odstawienia alkoholu. Do objawów, jakie mogą wystąpić, należą:

 • nadmierna potliwość ciała;
 • rozdrażnienie, agresja;
 • podwyższenie temperatury ciała;
 • dreszcze;
 • drgawki.

Zespół abstynencyjny potrafi utrzymywać się od kilku do kilkunastu dni i jest niezwykle trudny do wytrwania dla uzależnionych. Dlatego warto skorzystać w tym czasie ze wsparcia specjalistów.

Co stanie się z Twoim organizmem, gdy przestaniesz pić?

Regularne spożywanie alkoholu, nawet jeśli są to małe ilości, ma ogromny wpływ na zdrowie. Pozorne korzyści, jakie ze sobą niesie, mogą mieć ogrom negatywnych następstw w przyszłości. Już po pierwszym miesiącu od odstawienia alkoholu można zauważyć spore różnice w ogólnym samopoczuciu.

Lepsza jakość snu

Choć wydawać by się mogło, że wypicie drinka przed snem sprawi, że będzie on trwalszy, jest to mylne stwierdzenie. Choć alkohol ułatwia zaśnięcie, nie wpływa on dobrze na jakość naszego snu. Odstawienie używki wiąże się z poprawą samopoczucia, a co za tym idzie – także komfortu snu. Zaobserwowano, że osoby, które nie spożywają alkoholu, wstają bardziej wypoczęci, a także czują się lepiej w sferze psychicznej.

Puste kalorie do kosza!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak alkohol potrafi wpływać na sylwetkę. Pozornie dietetyczny, bowiem to przecież napój. Jest to jednak bomba kaloryczna, którą warto odstawić dla własnego zdrowia. Regularne spożywanie alkoholu to tysiące pustych kalorii dostarczanych do organizmu, które nie wpłyną korzystnie na sylwetkę. Nie tylko przestaniesz tyć, lecz także możesz liczyć na spadek wagi i lepszą kondycję. Jako że alkohol zatrzymuje wodę w organizmie, pozbędziesz się także uczucia wzdęcia i cellulitu! Poprawia się także trawienie, dzięki czemu pozbędziesz się dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Po odstawieniu alkoholu nie dochodzi do utraty niezbędnych do funkcjonowania składników mineralnych, dzięki czemu można uniknąć niespodziewanych napadów głodu, a także chęci na niezdrowe jedzenie. Regularne stosowanie używek nie wpływa korzystnie także na uprawianą aktywność fizyczną. Alkohol obniża kondycję, a także pogarsza pracę mięśni. Nie zaleca się przyjmowania używek, jeśli trenujesz jakąkolwiek dziedzinę sportu.

Alkohol, a Twój wygląd

Korzyści, jakie płyną z odstawienia alkoholu, nie dotyczą tylko ogólnego samopoczucia. Wiąże się to także z poprawą wyglądu całego ciała. Twoja cera będzie zdrowsza i poprawi się jej koloryt. Jak wiadomo, alkohol zawiera ogromne ilości cukru, a ten nie wpływa dobrze na skórę. Już po kilku tygodniach Twoja buzia będzie bardziej promienna, a także znikną niechciane wypryski. Regularne spożywanie alkoholu wpływa także na produkcję kolagenu. Decyzja o odstawieniu alkoholu, to nic innego jak mniejsza ilość pojawiających się zmarszczek. Detoks wpłynie także korzystnie na skórę wokół oczu, ponieważ znikną sińce, przebarwienia, jak również opuchlizna powiek.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne!

Sięgamy po alkohol, gdy znajdujemy się w trudnych sytuacjach, bowiem przynosi on chwilową radość, jednakże jest to niesamowicie złudne uczucie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zalicza się on do depresantów wpływających negatywnie na zdrowie psychiczne człowieka. Używki, a w tym alkohol, potrafią wyrządzić ogromną szkodę w psychice każdego człowieka. Nie powinien nikogo zatem dziwić fakt, że po jego odstawieniu można zauważyć różnice także na tym podłożu. Poprawia się nie tylko jakość snu, lecz ogólne samopoczucie na co dzień. Znika ogólne rozdrażnienie, które pojawia się zazwyczaj kolejnego dnia po spożyciu.

Rezygnacja ze spożywania alkoholu to same korzyści. Odstawienie używki wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie, wygląd, a także ogólne samopoczucie. Warto pamiętać także o tym, jak bardzo niebezpieczny potrafi być dla Twojego zdrowia. Szczególnie ważne powinno być to dla osób, które borykają się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Alkohol jest depresantem, który na chwilę poprawia nastrój, jednakże jego regularne spożywanie może skutkować ogromnymi problemami na podłożu psychicznym, a także powodować różnego rodzaju choroby. Zadbaj więc o własne zdrowie i zrezygnuj z alkoholu!

Zajrzyj też do naszej grupy wsparcia!

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

 

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590

Regulamin Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o.o. w Wądzyniu

 

 1. Niniejszy regulamin określa zasady leczenia i korzystania z oferty terapeutycznej, a także prawa i obowiązki pacjenta przebywającego w Ośrodku.
 2. Regulamin dotyczy każdego pacjenta przebywającego w Ośrodku. Każdy pacjent podejmujący terapię w Ośrodku zobowiązuje się do jego przestrzegania.
 3. Przestrzeganie regulaminu daje pacjentowi warunki do maksymalnej koncentracji na leczeniu.

 

I . OBOWIĄZKI PACJENTA W OŚRODKU

W czasie pobytu w Ośrodku Pacjent zobowiązany jest do :

 1. Całkowitej abstynencji od środków psychoaktywnych zmieniających świadomość.
 2. Poddawania się badaniom na obecność w organizmie alkoholu i badaniom na obecność narkotyków.
 3. Ujawnienia informacji dotyczących aktualnie przyjmowanych leków i dawek oraz ich przekazania personelowi pielęgniarskiemu.
 4. W przypadku chorób przewlekłych pacjent zobowiązany jest do posiadania zapasu leków na czas trwania terapii.
 5. Dbania o higienę osobistą.
 6. Utrzymywania porządku i czystości w pokojach oraz innych pomieszczeniach Ośrodka.
 7. Dbania o sprzęt i wyposażenie Ośrodka oraz udostępnione materiały służące do terapii,

z których korzysta w czasie pobytu w Ośrodku. Ewentualne usterki i awarie sprzętu oraz wyposażenia znajdujących się na terenie Ośrodka powinny być niezwłocznie zgłaszane personelowi. Pacjent ponosi materialną odpowiedzialność za szkody przez niego wyrządzone.

 1. Przestrzegania zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
 2. Zgłaszania się po leki do pielęgniarki lub pełniącego dyżur terapeuty w wyznaczonych godzinach  – jeśli leki te są zalecone przez lekarza.
 3. Punktualnego przybywania na zajęcia oraz przestrzegania harmonogramu dnia. Niestawienie się na zajęciach terapeutycznych, mitingu AA, czy zajęciach rekreacyjnych bez uzgodnienia z terapeutą będzie traktowane, jako rezygnacja pacjenta z leczenia.
 4. Wykonywania i dostosowania się do zaleceń personelu związanych z terapią oraz pobytem w Ośrodku.
 5. Przestrzegania zasad kulturalnego zachowania w stosunku do personelu Ośrodka oraz innych Pacjentów, poszanowania godności innych osób oraz niezakłócania procesu terapeutycznego pozostałych uczestników terapii.
 6. Zachowania tajemnicy odnośnie spraw przedstawianych i poruszanych w czasie zajęć terapeutycznych.
 7. Złożenia do depozytu wszystkich wartościowych przedmiotów będących w jego posiadaniu, w tym również sprzętu takiego jak : telefon, laptop, tablet itp., którego używanie jest ograniczone podczas przebywania w Ośrodku.
 8. Zachowania ciszy nocnej w godzinach od 22.00 do 6.00 rano dnia następnego.

 

II . PRAWA PACJENTA W OŚRODKU

 

Pacjent przebywający w Ośrodku na leczeniu ma prawo do:

 1. Opieki terapeutycznej.
 2. Konsultacji lekarskiej – lekarza, opieki pielęgniarskiej oraz badań – w zakresie związanym z uzależnieniem, zgodnie z zaleceniem lekarza.
 3. Rozmowy z terapeutą dyżurującym, jeżeli zachodzi taka potrzeba w kwestii omówienia na bieżąco problemów natury psychologicznej, zdrowotnej i osobistej.
 4. Pacjent ma prawo do osobistego lub korespondencyjnego kontaktu z rodziną i osobami bliskimi oraz instytucjami.
 5. Pacjent ma również prawo do odmowy kontaktu w jakiejkolwiek formie z osobami bliskimi.
 6. Pacjent ma prawo w każdym momencie zdecydować o przerwaniu leczenia w Ośrodku.
 7. Pacjent ma prawo do zachowania tajemnicy informacji – bez zgody pacjenta nie można udzielać na jego temat żadnych informacji, poza sytuacjami przewidzianymi przepisami prawa.
 8. Pacjent ma prawo do informacji o leczeniu.
 9. W wyjątkowych sytuacjach osobistych – Pacjent ma prawo do ubiegania się o przepustkę u Kierownika Ośrodka.
 10. Pacjent ma prawo oddać do depozytu pieniądze lub inne wartościowe przedmioty na czas pobytu w Ośrodku.
 11. Pacjent został poinformowany, iż ma prawo do bezpłatnego leczenia w placówkach leczenia uzależnień finansowanych przez NFZ.

 

III . OGRANICZENIA W PRAWACH PACJENTA

Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Pacjentów wprowadza się ograniczenia, tj.:

 1. Kontrolę trzeźwości od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
 2. Kontrolę rzeczy osobistych Pacjenta pod kątem posiadania przez niego alkoholu, narkotyków lub leków psychoaktywnych.
 3. Zakaz spożywania napojów energetycznych.
 4. Korzystanie z telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, oraz innych urządzeń elektronicznych i internetu, dozwolone jest tylko w czasie wolnym od zajęć, w wyznaczonych godzinach tak, aby korzystanie z nich nie powodowało dezorganizacji zajęć, nie zakłócało przebiegu terapii, a także ciszy i spokoju innych pacjentów.
 5. Odwiedziny osób bliskich i rodzin Pacjentów odbywają się w ustalone dni, w wyznaczonym przez Kierownika Terapii czasie tak, aby nie zakłócały harmonogramu terapii oraz komfortu innych Pacjentów przebywających w Ośrodku. W szczególnych uzasadnionych okolicznościach lub na mocy obowiązujących przepisów, którym Ośrodek podlega, Zarząd Ośrodka może wstrzymać odwiedziny pacjentów w Ośrodku.

 

IV . WYKROCZENIA PRZECIWKO REGULAMINOWI

 

Pacjentowi, podczas pobytu w Ośrodku, nie wolno :

 1. Opuszczać terenu Ośrodka bez wiedzy i zgody personelu.
 2. Wnosić na teren Ośrodka substancji psychoaktywnych.
 3. Używać alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
 4. Używać przemocy psychicznej, fizycznej lub słownej wobec pozostałych Uczestników Terapii oraz innych osób, zachowywać się w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu oraz w sposób naruszający godność osobistą innych.
 5. Używać wulgarnego słownictwa oraz niestosownych żartów i dowcipów w stosunku do innych osób.
 6. Utrzymywać kontaktów seksualnych.
 7. Przebywać w pokojach innych osób bez ich wiedzy.
 8. Nie uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych bez ważnego powodu i bez uzgodnienia tego z terapeutą.
 9. Przyjmować gości w godzinach do tego nie wyznaczonych, np. w trakcie zaplanowanych zajęć grupowych lub indywidualnych spotkań z terapeutą.
 10. Palić papierosów w miejscach do tego nie wyznaczonych.
 11. Posiadać i korzystać z gier – według Rozporządzenia Dz.U.2018.0.165, Ustawa z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych, do wglądu u Kierownika Ośrodka.
 12. Fotografować oraz nagrywać.
 13. Posiadać przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych dla Pacjenta lub zagrażających bezpieczeństwu innych osób.
 14. Posiadać przy sobie przedmiotów i rzeczy, które przy przyjęciu Pacjenta do Ośrodka zostaną uznane przez personel terapeutyczny jako przeszkadzające w procesie zdrowienia.

 

 

V . KONSEKWENCJE WYKROCZEŃ PRZECIWKO REGULAMINOWI OŚRODKA

 

 1. Natychmiastowe usunięcie Pacjenta z Ośrodka nastąpi na skutek:

– złamania abstynencji od alkoholu lub innych środków zmieniających świadomość,

– wykazania podczas kontroli posiadania przez Pacjenta  alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych,

– opuszczenia terenu Ośrodka bez wiedzy i zgody personelu terapeutycznego,

– używania przemocy psychicznej, fizycznej lub słownej wobec pozostałych Uczestników Terapii oraz innych osób,   zachowywania się w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu oraz w sposób naruszający godność osobistą innych,

– utrzymywania kontaktów seksualnych.

 1. Konsekwencje niestosowania się do pozostałych punktów Regulaminu – od upomnienia,  do zakończenia terapii włącznie –  będą podjęte po rozpatrzeniu danej sytuacji przez zespół terapeutyczny.
 2. O decyzji zespołu terapeutycznego zostają powiadomieni pozostali Pacjenci Ośrodka.
 3. O usunięciu Pacjenta z Ośrodka przed ukończeniem leczenia Ośrodek powiadamia rodzinę Pacjenta, o ile Pacjent wyrazi na powyższe zgodę, składając w tym zakresie pisemne oświadczenie.

 

VI . POZOSTAŁE POSTANOWIENIA REGULAMINU

 

 1. W przypadku zniszczenia przez Pacjenta mienia Ośrodka – sprzętu lub wyposażenia na skutek świadomego działania lub zaniedbania, ponosi on odpowiedzialność materialną w pełnej wysokości.
 2. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za pieniądze i inne cenne przedmioty Pacjenta, które nie zostały oddane przez niego do depozytu.
 3. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy Pacjenta, które pozostawił on w Ośrodku po zakończeniu Terapii i pobytu w Ośrodku.
 4. Regulamin został zatwierdzony przez Zarząd Spółki i obowiązuje od dnia zatwierdzenia do odwołania.
 5. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do zasad obowiązujących w Ośrodku, prosimy o kontakt z personelem.
Dbamy o Wasze bezpieczeństwo -Testy COVID-19
Wszystkim naszym pacjentom przeprowadzamy testy na COVID-19