Blog

Czy joga może pomóc w walce z uzależnieniem?

Czy joga może pomóc w walce z uzależnieniem?

Potęga jogi jest znana od wieków i nic w tym dziwnego, że również teraz jesteśmy w stanie dostrzegać pozytywne korzyści związane z jej praktykowaniem. Co ciekawe ostatnio coraz chętniej zaleca się trenowanie jogi osobom, które miewają problemy z różnymi uzależnieniami. Sprawdź, jakie korzyści może ona przynieść i w jaki sposób pomoże Ci w walce z nałogiem.

Filozofia jogi

Joga liczy ponad 5000 lat i wiąże się nie tylko z kontrolą własnego ciała, ale właśnie również ze znalezieniem idealnego połączenia między ciałem a umysłem. Zatem celem staje się to, aby nauczyć się panować nad sobą, a to z kolei ma gwarantować wyciszenie, spokój i większą harmonię. Uznaje się, że osoby praktykujące jogą odczuwają większe zadowolenie z tego, co ich spotyka, żyją dłużej i mają większy dystans do problemów, które je spotykają. I co najważniejsze trenowanie jogi sprawia, że wreszcie możesz znaleźć odrobinę czasu tylko dla siebie — na refleksję, pracę nad własnym ciałem i zapanowanie nad swoimi emocjami.

 

Joga pomaga w walce z uzależnieniami — jak?

Zazwyczaj osoby, które borykają się z różnymi uzależnieniami moją spory problem związany z tym, żeby skupić się na czymś innym, niż na swoim nałogu. I tutaj właśnie pojawia się miejsce na jogę, która uznawana jest ostatnio za skuteczny sposobów w walce z uzależnieniami. Do tego wspomaga terapię. Jednym z głównych założeń jogi jest to, aby nauczyć się w pełni kontrolować swoje emocje, ale też myśli i reakcje organizmu. Zatem ćwicząc regularnie, możesz zyskać gwarancję, że Twoje umiejętności w tym zakresie znacznie się poprawią. Dzięki temu szybciej przejmiesz też kontrolę nad swoim uzależnieniem. Joga pomoże Ci zyskać władzę również nad Twoimi myślami, gdy będziesz chciał sięgnąć po kieliszek z alkoholem, po kolejny lek czy ponownie zasiąść przed monitorem komputera i zanurzyć się na wiele kolejnych godzin w wirtualny świat.

Dowody, że joga pomaga w walce z uzależnieniami:

  • Joga jest dla każdego — dzięki temu, że mogą ją opanować osoby w każdym wieku i niezależnie od możliwości ruchowych, staje się też doskonałą metodą leczenia. Najważniejsze jest to, aby wybrać się, np. na dopasowany pod względem Twoich umiejętności kurs i systematycznie na niego uczęszczać. Ponadto w wielu ośrodkach terapii organizowane są specjalne zajęcia z jogi, gdzie pozycje zawsze dostosowane są do Twojego stopnia zaawansowania.
  • Joga zbliża do natury — dobrym rozwiązaniem jest też to, aby zajęcia odbywały się na powietrzu. Najlepiej jeszcze w jakimś zacisznym miejscu w pobliżu lasu, łąki czy wód. Takie zbliżenie do natury jest doskonałym połączeniem i na pewno pozytywnie wpłynie także na Twoje nastawienie do życia i koncentrację na ćwiczeniach. W ten sposób też nauczysz się doceniać to, co daje nam przyroda i dzięki temu też nabierzesz większego dystansu do swoich problemów.
  • Pomaga ze skutkami nałogu — zazwyczaj uzależnienie od alkoholu, lekomania itd. wiążą się z wieloma przykrymi oraz niebezpiecznymi konsekwencjami dla Twojego organizmu. Takimi jak — bezsenność, problemy z koncentracją, drżenie mięśni czy przyrost lub spadek wagi. Dzięki wybraniu i ćwiczeniu jogi możesz zawalczyć o swój organizm. Poprawisz jakość swojego snu, zadbasz o sylwetkę i zapanujesz nad swoim ciałem — mięśniami, nerwowymi trikami itd. W ten sposób wyraźnie zminimalizujesz przykre skutki nałogów, a tym samym uczynisz bardzo duży i znaczący krok w kierunku wyjścia ze szponów uzależnienia. Być może joga jest właśnie ostatnim brakującym klockiem w Twojej układance, dlatego nie bój się spróbować.
  • Będziesz sam ze swoim ciałem, ale jednak też z innymi — osoby, które mają problemy z nałogami, często się izolują, bo czują wstyd oraz boją się, że inni będą je oceniać. Jednak chodząc na zajęcia z jogi, możesz jednocześnie zajrzeć w głąb siebie, przełamywać swoje ograniczenia, ale jednocześnie też przebywać wśród pozostałych kursantów. Najlepiej, jak do tego wszystkiego są to osoby o podobnych problemach. Wtedy poczujesz, że nawet uczęszczając na treningi jogi, wracasz do normalności i spotykania się z innymi ludźmi.

 

W czym jeszcze może pomóc joga?

Osoby trenujące jogę nie tylko poprawiają swoją wydolność i kondycję fizyczną, dzięki czemu dbają o swoje ciało oraz zdrowie. Duże znaczenie ma właśnie to, że joga wspiera także ich strefę mentalną, głównie dzięki jej filozofii, o której była mowa już wcześniej. Osoby systematycznie trenujące jogę, mają pozytywniejszy nastrój, znacznie lepiej sypiają oraz potrafią skuteczniej radzić sobie ze stresującymi sytuacjami. Dlatego jest ona wskazana u osób z zaburzeniami psychicznymi — stanami lękowymi czy depresją. Trenujące osoby zyskują także gibką i smukłą sylwetkę, mają bardziej wyregulowane ciśnienie, rzadziej chorują i dbają o prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Poza tym pozytywnie wpływa to także na ich pamięć i koncentrację. Dzięki temu osoby, które prowadzą bardzo stresujący tryb życia i walczą z uzależnieniami, mogą zacząć prowadzić bardziej jakościowe rozmowy, zdobywać wiedzę, a tym samym wracać do swojego normalnego życia. Dlatego, jeśli jeszcze nie uprawiasz żadnego sportu, to koniecznie zacznij od jogi.

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

NEFO

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590