Czy każdy musi dążyć do wielkich celów?

gru 27, 2019 | Blog

Ostatnio ciągle otaczają nas opinie związane z tym, że trzeba mierzyć wysoko. W końcu tylko w taki sposób będzie można osiągnąć nawet z pozoru niemożliwe cele i stać się kimś ważnym, bogatym i poważanym. Jednak czy takie podejście zawsze idzie w parze ze szczęściem? Jak być jednocześnie zadowolonym z życia i spełnionym? I najważniejsze — czy dla każdego sukces oznacza to samo?

Sięgaj gwiazd, ale się nie zatrać

 

Kończysz wymarzone studia i zaczynasz prawdziwe życie. Krok po kroku zdobywasz doświadczenie zawodowe, umiejętności i pniesz się po szczeblach kariery. Wreszcie wyznaczasz sobie cel — chcesz zyskać kierownikiem, dyrektorem, a może nawet stworzyć własną firmę i wdrażać swoje pomysły. Wiesz, że tylko wtedy zyskasz większe poważanie i co najważniejsze osiągniesz wreszcie sukces zawodowy, o którym tak wielu marzy. Pamiętaj, jednak, że spełniając oczekiwania innych osób, nie poczujesz się szczęśliwy. W końcu każdy z nas jest inny i nawet jeśli powszechnie przyjęło się, że wszyscy powinni dążyć do tego, aby został dyrektorami — zarządzać wieloma osobami i kontrolować ich pracę, to jednak nadal nie musi pokrywać się to z Twoimi celami. Bardzo ważne zatem staje się to, aby poświęcić trochę czasu na to, by poznać swoje potrzeby. Jak tego dokonać? Istnieje wiele sposobów, np.:

  • Porozmawiaj z psychologiem — profesjonalna rozmowa ze specjalistą może pozwolić Ci bliżej spojrzeć na swoje mocne i słabe strony. W ten sposób podjęcie decyzji o przyszłych celach czy konkretnie o karierze zawodowej staje się łatwiejsze.
  • Skorzystaj z pomocy doradztwa zawodowego — alternatywnym rozwiązaniem od spotkania z psychologiem jest umówienie się na rozmowę z doradcą, który przygotuje dla Ciebie testy predyspozycji zawodowej.
  • Zapisz się na kursy — najważniejsze jest to, aby próbować nowych rzeczy, tylko w ten sposób dowiesz się, czy one Cię zaciekawią, czy też nie. Zatem zapisz się najpierw na jeden kurs — oceń, czy jego tematyka przypadła Ci do gustu, a jeśli nie — poszukaj kolejnego. Zyskiwanie nowych umiejętności jest kluczowe.

Czy „wielkie marzenia” są dla wszystkich?

Nawet gdy dowiesz się, które branże czy dziedziny Cię interesuje, to jednak nadal nie musi ścigać się o posady dyrektorskie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy ma predyspozycje do tego, aby stać się liderem i zarządzać grupą ludzi. Tym samym nie dla wszystkich celem będzie dołączanie do wyścigu o awanse i przywileje, jakie są z nimi związane. Dla niektórych osób samo zostanie specjalistą i zyskanie stabilnej pozycji w firmie jest maksimum pragnień i po prostu wolą tego nie zmieniać. Wtedy czują się spełnieni, bezpieczni i zdają sobie sprawę, że przy większej presji i odpowiedzialności nie czuliby się tak komfortowo, jak obecnie.

W końcu nie można wkładać wszystkich do jednego worka. Należy zrozumieć, że przecież dobra praca nie dla zawsze jest spełnieniem marzeń. Istnieją osoby, które znacznie wyżej cenią sobie posiadanie szczęśliwej rodziny — dzieci, męża czy żonę. Jednak nie tylko „wielkie marzenia” mogą mieć różne definicje, ale też szczęście.

Definicja szczęścia — co sprawia, że czujesz się spełniony?

Zawsze najważniejsze jest to, aby robić to, czego się naprawdę pragnie. Tylko w taki sposób możesz poczuć prawdziwe szczęście, bez którego osiąganie jakichkolwiek celów nie ma sensu. Zatem kluczowe staje się to, aby wiedzieć, czego tak naprawdę oczekuje się od życia i nie bać się po to sięgać. Jeśli Twoim marzeniem jest dobrze prosperująca, własna firma, to stwórz biznesplan, zaplanuj strategię działania i powoli wdrażaj kolejne kroki, dzięki którym osiągniesz w końcu swój cel. Wtedy poczujesz się naprawdę szczęśliwy. Jednak, jeśli Twoje szczęście to posiadanie dzieci, własnego domu czy przeprowadzka za granicę do gorącej Hiszpanii, to nie oznacza, że jesteś w czymś gorszy czy mniej ambitny. Po prostu idź własną drogą i kieruj się swoimi potrzebami — wtedy zyskasz szczęście.

Naucz się wyznaczać sobie cele

Najgorszą taktyką jest poddać się losowi i poczekać, aż sam zaplanuje coś dla Ciebie. Pamiętaj, że znacznie lepszą drogą jest samodzielne wytyczanie celów oraz podejmowanie kroków, których celem ma być ich realizacja. Być może nie zawsze wszystko pójdzie po Twojej myśli, ale nie oznacza to, że powinieneś odpuścić. Wręcz przeciwnie, jeśli coś sprawia, że jesteś szczęśliwy i bardzo Ci na tym zależy, to koniecznie idź do przodu z wysoko podniesioną głową oraz walcz o to.

W samym procesie wyznaczania celów bardzo przydatna okazuje się metoda SMART. Pierwszą okazją do jej wykorzystania jest przygotowanie postanowień noworocznych. W ten sposób wymyślisz cele, które będą jednocześnie mierzalne, możliwe do zrealizowania, wystarczająco szczegółowe, będą miały jakieś znaczenie dla Ciebie i przy okazji zostanie ustalony dla nich konkretny termin. Stosując te zasady, zyskasz większą szansę na to, że zrealizujesz wszystko to, czego chcesz. Niezależnie od tego, czy cel będzie — mały bądź duży, zawodowy czy prywatny — poczujesz się szczęśliwie.

 

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?