Czy odtrucie narkotykowe w domu ma sens?

sty 20, 2021 | Blog, Uzależnienia

Uzależnienie od narkotyków jest jednym z najbardziej niebezpiecznych nałogów. Przez zażywanie często nieznanych substancji narażasz swoje zdrowie i życia. Jednak jak w przypadku każdego nałogu Twoje relacje z rodziną i przyjaciółmi zostają wystawione na trudną próbę. Do tego powoli tracisz kontrolę nad swoim życiem, a to sprawia, że uzależnienie odbiera Ci wolność. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest uwolnienie się od uzależnienia. Pierwszym krokiem, na jaki musisz się wtedy zdobyć, jest odtrucie narkotykowe – czy jednak warto wykonywać je w domu, czy lepiej od razu zdecydować się na pobyt w ośrodku detoksykacyjnym?

Na czym polega odtrucie narkotykowe? I czy warto przeprowadzać je w domu?

Aby uwolnić się od negatywnego działania narkotyków, koniecznie musisz zrobić wszystko, aby pozbyć się ich z własnego organizmu. Dopiero gdy będziesz „czysty”, możesz zacząć walczyć z nałogiem i co najważniejsze samodzielnie podejmować decyzje i racjonalnie myśleć. Bez odtrucia narkotykowego terapia nie może się rozpocząć, co jest jak najbardziej logiczne. Zatem kluczowe staje się pytanie, w jaki sposób przeprowadzić taki detoks, żeby faktycznie był skuteczny i pozwolił ruszyć naprzód, zamiast cały czas tkwić w nałogu.

Oczywiście istnieje kilka możliwość. Jednak wiele osób, w szczególności, kiedy decydują się na odtrucie narkotykowe po raz pierwszy, twierdzi, że może przejść przez ten etap samodzielnie we własnym domu. W rzeczywiście to naprawdę trudne zadanie więc zazwyczaj wtedy nie kończy się powodzeniem.

Dlaczego?

Otóż w miejscu zamieszkania niejednokrotnie masz dostęp do substancji, od których próbujesz się właśnie uwolnić. Większość uzależnionych osób chowa przed domownikami w różne miejsca narkotyki, żeby w razie potrzeby móc po nie sięgnąć bez przeszkód. Zatem pierwszym krokiem jest uczciwe usunięcie z ubrań czy z różnych skrytek toksycznych substancji. Czy to załatwi całą sprawę? Oczywiście, że nie, bo co to za trudność poprosić znajomego o dostarczenie Ci do domu narkotyków czy wyjście z mieszkania w celu zakupienia kolejnej porcji używek? Zbyt duża ilość możliwości sprawia, że osoba uzależniona może bez problemu znaleźć sposób, aby przerwać detoks, gdy zacznie on sprawiać mu coraz większe problemy. Jednak  nie ma tutaj drogi na skróty i jeśli Twoja silna wola się złamie, to odtrucie nie zostanie zrealizowane, a Ty zostaniesz w nałogu.

Detoks w domu kontra detoks w ośrodku

W trakcie wychodzenia z uzależnienia bardzo ważne jest wsparcie rodziny czy bliskich osób. Ich dobre słowa i współpraca sprawią, że przetrwanie tego etapu stanie się znacznie łatwiejsze. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nawet pomimo szczerych chęci niemożliwe jest pilnowanie uzależnionego przez 24 godziny na dobę. Kiedy zdecydujesz się na odtrucie w domu przy asekuracji rodziny, to znacząco utrudnisz sobie proces wychodzenia z nałogu. Z chwili na chwilę pokusa sięgnięcia po substancje uzależniające będzie stawała się coraz większa, a Twoi bliscy przecież w końcu pójdą spać, stracą cierpliwość lub choćby skorzystają z toalety. Jak widzisz, pojawi się wiele sytuacji, kiedy będziesz zdany tylko na siebie, a pokusa stanie się bardzo duża.

W ośrodku detoksykacji wygląda to zupełnie inaczej, gdyż zmieniasz otoczenie i w ten sposób nie ma ryzyka związanego z tym, że natkniesz się na ukryte w mieszkaniu narkotyki. Poza tym będziesz pod kontrolą specjalistów, co sprawi, że pomogą Ci łagodniej przejść przez ten etap wyjścia z uzależnienia. Będą służyli radami oraz w razie wystąpienia objawów abstynencyjnych udzielą odpowiedniej pomocy. Tym bardziej że symptomy tego typu mogą różnić się między sobą, czasem to wymioty, nudności, zawroty głowy, ból głowy, bóle mięśni, dreszcze, stany depresyjne czy lękowe i wiele innych. Różnią się one w zależności od zaburzenia psychicznego, z jakim się borykasz oraz od tego, od jakiej substancji się uzależniłeś. Może okazać się, że objawy będą tak silne, że osobie bez doświadczenia w tej kwestii będzie bardzo trudno Ci pomóc. Czasem konieczne jest też podanie odpowiednich leków, co może zrobić jedynie specjalista.

Tak naprawdę najważniejsze staje się znalezienie po prostu ośrodka, który cieszy się dobrą opinią, zapewnia komfortowe warunki i skuteczne metody odtruwania organizmu. Dzięki temu zyskasz największą szansę na wyjście z nałogu i uwolnienie się od substancji, które przejmują kontrolę nad Twoim życiem.

Kiedy odtrucie w ośrodku jest koniecznością?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że często odtruwanie trwa kilka, a nawet kilkanaście dni. Przez ten czas konieczne jest wytrwanie w postanowieniu, co szczególnie na początku jest bardzo trudne. Zazwyczaj odtruwanie w domu trwa dłużej niż w ośrodku, a w niektórych sytuacjach jest ono tam bardzo trudne lub niemożliwe. W szczególności niewskazany jest detoks w domu, kiedy w grę wchodzi odtrucie od heroiny, amfetaminy i kokainy. Wynika to głównie z faktu, iż wszystkie te trzy substancje wywołują silne objawy abstynencyjne oraz wymagają skutecznego pozbycia się toksyn z organizmu.

 

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?