Czym jest kryzys egzystencjalny i jak sobie z nim radzić?

lip 5, 2021 | Blog

Każdy miewa kryzysy, które dopadają nas w gorsze dni, a te przecież są czymś normalnym w ciągłej gonitwie po lepsze jutro. Istnieją jednak momenty, w których rzeczywistość dnia codziennego potrafi być przytłaczająca zbyt długo. Wtedy w naszej głowie rodzą się nowe, nieznane wcześniej stany, które budzą różnorodne emocje. Kwestionowanie sensu swojego życia to pierwsza oznaka kryzysu egzystencjalnego. Czym jest zatem kryzys egzystencjalny? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

Charakterystyka kryzysu egzystencjalnego

Kryzys egzystencjalny może dopaść każdego, niezależnie od płci, wieku, czy też sytuacji materialnej. Wpływa na to wiele czynników, jednak najczęściej spowodowany jest przez lęki, które związane są z nieustającym przemijaniem. Pojawia się w momencie, gdy zaczynamy zastanawiać się nad sensem życia, jego celach, a także wartościach, które do tej pory utrzymywały nas w ryzach spokoju. O kryzysie egzystencjalnym można mówić, gdy jego obecność utrudnia normalne funkcjonowanie w codzienności życiowej, do której zdążyło się już przywyknąć. Warto wiedzieć zatem, co go charakteryzuje i co jest powodem jego powstawania, aby móc odpowiednio wcześnie zacząć działać!

Świadomość dotycząca śmiertelności

Temat własnej śmiertelności jest czymś powszechnym, gdyż od zawsze wiemy, że każdego czeka taki sam koniec drogi życiowej. Zazwyczaj pozostaje to kwestią, którą staramy się odsuwać z własnej świadomości. Jednak skupianie się na tym fakcie to jeden z czynników definiujących kryzys egzystencjalny. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ fiksacja na takich tematach pogłębia lęki i może powodować innego rodzaju zaburzenia.

Ograniczenie nieskończoności własnej przyszłości

Od wczesnego dzieciństwa kierują nami pragnienia, cele i wyzwania. W początkowych fazach dorastania nie bierzemy pod uwagę możliwości, iż ta przyszłość nie jest nieskończona. Zwyczajnie nie dopuszczamy do siebie takich myśli. Problem pojawia się w momencie, gdy tych wyzwań i celów jest coraz mniej, a odległa wcześniej przyszłość nagle zaczyna się zbliżać i kurczyć.

Znaczenie własnych pragnień

Realizacja marzeń i potrzeb życiowych to podstawa spokojnego i zdrowego życia. O problemie związanym z kryzysem egzystencjalnym można mówić, jeśli te pragnienia przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Poczucie utraty czasu, którego zaczyna ubywać coraz bardziej, może skutkować lękami na tej płaszczyźnie, a co za tym idzie – brakiem poczucia bezpieczeństwa.

Samotność

Poczucie osamotnienia jest czymś, co charakteryzuje kryzys egzystencjalny. Mimo tego, iż w pobliżu są bliscy, którzy oferują wsparcie i potrzebną pomoc, można czuć się osamotnionym, szczególnie jeśli nie jest się wylewnym na temat swoich lęków. Dodatkowo przechodząc kryzys, należy wziąć pod uwagę fakt, iż wszelkie odczucia pojawiające się na tej płaszczyźnie są zbliżone do tych, które odczuwa osoba chorująca na depresję, dlatego nie należy ich bagatelizować, bowiem mogą przerodzić się w innego rodzaju zaburzenia występujące na tle psychicznym.

Negatywne emocje – strach, rozpacz ból

Nadmiar negatywnych emocji towarzyszy także kryzysowi egzystencjalnemu. Wraz z poczuciem bezsilności, która otacza osobę mającą kryzys, pojawiają się także uczucia, nad którymi ciężko zapanować. Odczuwanie lęków, bólu i rozpaczy jest czymś, co charakteryzuje to zjawisko i nie odpuszcza nawet mimo upływu czasu.

Przyczyny kryzysu egzystencjalnego

Choć kryzys ten może dopaść każdego, nie wywołuje go stres, bądź trudy codzienności. Najczęściej odpowiadają za niego traumatyczne wydarzenia, których doświadczyło się w ostatnim czasie. Należą do nich:

  •  utrata bliskiej osoby;
  •  zdrada;
  •  kataklizm;
  •  utrata miejsca pracy;
  •  przełomowe momenty w życiu.

Za jego powstanie mogą odpowiadać także rozwijające się zaburzenia na tle psychicznym, takie jak:

  • depresja;
  • zaburzenia lękowe;
  • osobowość z pogranicza (borderline).

Jak poradzić sobie z kryzysem egzystencjalnym?

Jeśli zmagasz się z kryzysem egzystencjalnym, nie wahaj się poprosić o wsparcie. Wyciągnięcie ręki po pomoc to pierwszy krok ku lepszej przyszłości. Nie należy zapominać o specjalistach, którzy jako jedyni mają kompetencje, by Ci pomóc. Konieczne jest także ustalenie priorytetów, które ułatwią Ci powrót do zdrowia. Jeśli masz za dużo obowiązków na głowie – nie bój się z nich zrezygnować. Twoje zdrowie psychiczne powinno być na pierwszym miejscu. Warto spróbować także różnego rodzaju technik relaksacyjnych, ponieważ mogą być one kluczowe w najtrudniejszych dla Ciebie momentach. Pamiętaj jednak, że jest to tylko półśrodek i nie zastąpi on terapii.

Kryzys egzystencjalny może mieć każdy. Nie warto jednak bagatelizować tego problemu i odkładać go na później, gdyż następstwa mogą okazać się tragiczne. Zdrowie psychiczne powinno być Twoim priorytetem, w szczególności gdy zmagasz się z różnego rodzaju zaburzeniami. Nie wahaj się poprosić o wsparcie swoich bliskich, ponieważ jest Ci ono niezwykle potrzebne w tym trudnym czasie. Pomoc możesz uzyskać także u psychiatry lub psychoterapeuty, którzy specjalizują się w tego typu zaburzeniach i wiedzą, jak powinieneś działać, aby uzyskać pożądane rezultaty i wrócić do pełni sił.

 

Odwiedź stronę Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO na Facebooku:
https://www.facebook.com/NefoPL

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?