Czym jest MEDYTACJA i jak pomaga tworzyć udane życie?

lis 1, 2018 | Lifestyle, Motywacja

Medytacja to praktyka polegająca na zanurzeniu się w sobie, skupieniu na oddechu (lub jakimś obiekcie czy dźwięku) i pozwoleniu, by myśli, koncepty, uczucia czy doznania po prostu pojawiały się i znikały jako strumień świadomości. W medytacji nie chodzi więc o to, by uzyskać “stan bez myśli” (jak niektórzy twierdzą), lecz, by te myśli obserwować. Przejawiamy się jako świadomość, z której nieustannie rodzą się nowe rzeczy, dlatego też medytacja nie jest w stanie tego zatrzymać.

Co więc daje medytacja? Krótko mówiąc – WOLNOŚĆ. Dlaczego? Bo nie przywiązując się do swoich myśli, nie oceniając siebie jako „dobrą”, czy „złą” osobę, ponieważ pojawiły się w tobie myśli, które tak mówią, przestajemy ufać bezgranicznie słowom w swojej głowie. Gdy tak się dzieje – pojawia się rozluźnienie. Czasem śmiech. Więcej miejsca, wewnętrznie. Więcej przestrzeni.

Dodatkowo jest mnóstwo badań udowadniających dobroczynny wpływ medytacji na życie. Są publikacje pomagające schudnąć dzięki medytacji, odzyskać odporność, czy pozbyć się stresu. Na pewno cały nasz organizm oddycha z ulgą, gdy siadamy na poduszce i po prostu zaczynamy się relaksować, a następnie pozostajemy w tym odprężeniu chociaż 10 czy 15 minut dziennie.

Jak medytacja pomaga tworzyć udane życie?

Już sam fakt, że medytowanie w dłuższej perspektywie relaksuje, uwalnia od napięć w ciele, które pojawiają się, gdy nieustannie oceniamy rzeczywistość, sprawia, że życie staje się bardziej udane. Gdy zaobserwujemy także, że nie każda nasza myśl jest prawdziwa, okazuje się też, że opinie innych ludzi na nasz temat często również są dalekie od prawdy o nas samych.

Poza tym, gdy zamiast reagować na jakąś sytuację od razu, usiądziesz najpierw do medytacji, może się okazać, że twoja odpowiedź będzie wypływała z zupełnie innego miejsca. Gdy emocje osiadają, może wypłynąć mądrość. Coś, co jest pod spodem. Inna perspektywa. To pomaga budować życie na mocniejszych fundamentach. Dzięki medytacji łatwiej jest bowiem tworzyć codzienność w zgodzie ze sobą.

Medytacja to także nauka zaufania. Jeśli nie musisz podążać za wszystkim, co do ciebie przychodzi lub płakać, gdy to, czego chcesz, nie dzieje się tu i teraz, uczysz się ufać. Skoro nie dziś to jutro, za miesiąc, czy za jakiś czas. A może nigdy, jeśli czeka na ciebie coś lepszego.

Dzięki medytacji wracasz też do bycia na ziemi, w rzeczywistości. Zaczynasz na nowo dostrzegać kwiaty w ogrodzie, czy też słyszysz śpiew ptaków. Dzieje się tak dlatego, że nie skupiasz się już usilnie tylko na tym, by prowadzić monologi w głowie, które odcinają od tego, co dzieje się w tej właśnie chwili. Dlatego dzięki medytacji łatwiej jest być w kontakcie z momentem obecnym, ze sobą samym i z innymi ludźmi. To kolejna pomoc w tworzeniu udanego życia.

Jak zacząć medytować?

Istnieje wiele rozwiązań, by nauczyć się medytacji – liczne książki, kursy, ośrodki medytacyjne. Można też ściągnąć sobie na telefon aplikację Insight Timer, która pomaga w codziennej praktyce. Możesz w niej ustawić czas, rodzaj dźwięku, którym będziesz zaczynać i kończyć medytację, a później aplikacja zaznacza dla ciebie kolejny dzień, w którym praktyka miała miejsce. Dodatkowo możesz zobaczyć ile tysięcy osób medytowało razem z tobą. To naprawdę wspierające. Zwłaszcza, że czasem ktoś wysyła wiadomość typu: „dziękuję za medytowanie razem ze mną”.

Praktyka medytacji zmienia świat

Najwięcej konfliktów wynika z nieuświadomionych potrzeb, emocji i nadreaktywności. Dzięki medytacji można zwolnić bieg szaleńczych myśli w głowie, nabrać do nich dystansu i głębiej zrozumieć samego siebie. To zaś tworzy bardziej pokojowe nastawienie. Im więc więcej osób medytuje, tym jest więcej spokojnej przestrzeni w każdej z nich, a tym samym na świecie. Bowiem to co wewnątrz człowieka, doskonale przekłada się na rzeczywistość zewnętrzną.

Czy teraz masz już ochotę zacząć medytować? ?

Przeczytaj również:

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Dla osoby uzależnionej, decyzja o podjęciu leczenia często bywa bardzo trudna. Jest to po części związane z utrwalaniem się w procesie uzależnienia mechanizmów obronnych. Według teorii psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy, wraz z postępem...