Detoks – w domu czy w ośrodku?

mar 18, 2021 | Uzależnienia

Detoks to jedno z ulubionych stwierdzeń wszystkich osób które chcą żyć zdrowo. Polega działaniu zmierzającym do usunięcia z organizmu wszystkich szkodliwych substancji i zastąpienia ich witaminami i minerałami. Tak właśnie wygląda detoks alkoholowy.

Detoks w domu

Po pierwsze, należy bezwzględnie trzymać się wyznaczonych na początku postanowień. Jeżeli jest to detoks od alkoholu, usuń z domu jego resztki, urwij kontakt z osobami, z którymi wcześniej zdarzało się pić. Kiedy przyjdą objawy zespołu abstynencyjnego, takie jak rozdrażnienie, bezsenność czy biegunka i potliwość, warto mieć kogoś do pomocy. Bliska osoba będzie również czuwać nad stanem zdrowia oraz będzie reagować, jeżeli organizm zareaguje delirium lub omamami i napadami szału. Te objawy ciężko znieść w domowych warunkach. Co więcej, one mogą doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia uzależnionego.

Kolejną ważna kwestią jest sprawa silnej woli oraz depresji alkoholowej. Ta ostatnia, często pojawia się jako skutek uboczny zespołu abstynencyjnego i mija samoistnie. Nawet najsilniejsza wola słabnie w zetknięciu z nałogiem. Dlatego też tak ważne jest usunięcie ze swojej przestrzeni wszystkich elementów mogących skusić do podjęcia złej decyzji o przerwaniu detoksu. Domowy detoks przez wielu lekarzy zalecany jest jedynie osobom z krótkim okresem nałogu. Bardziej zaawansowane przypadku potrzebują opieki wykwalifikowanego personelu.

Detoks w ośrodku

Bez względu na to, czy zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu, czy też każdej innej substancji uzależniającej, możesz spróbować detoksu w specjalnej placówce. Z pewnością plusem jest tu fakt, że jesteś pod stałą opieką wykwalifikowanego personelu, który zareaguje we właściwy sposób. Detoks alkoholowy wiąże się z przyjmowaniem sporej ilości minerałów i witamin niezbędnych do przywrócenia właściwego funkcjonowania organizmu. Będą również wiedzieli co robić, gdy pojawią się objawy zespołu abstynencyjnego, nawet w jej najbardziej niebezpiecznej formie, czyli białej gorączce.

Detoks w ośrodku ma jeszcze jedną zaletę. Już na początku zostają wykonane uzależnionemu niezbędne badania, dzięki którym powstaje obraz stanu jego zdrowia. Dzięki temu łatwiej jest ocenić stopień uzależnienia i opracować długofalową terapię. Bo detoks to dopiero pierwszy krok w przypadku wychodzenia z nałogu. Kolejnym jest terapia. Statystyka boleśnie pokazuje, że większość pacjentów po detoksie, która nie podjęła terapii, wraca do nałogu. Jeżeli jednak przeżyło się te przykre chwile, które pojawiają się podczas detoksu, warto powalczyć również na spotkaniach terapeutycznych.

Detoks trwa zwykle minimum 7 do 10 dni. Wszystko zależy od konkretnej osoby oraz od jej stopnia uzależnienia. W przypadku terapii w ośrodku, kolejną zależnością jest to, za ile płaci ubezpieczenie zdrowotne, a za ile musisz zapłacić z własnej kieszeni. Niestety, takie leczenie może być drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Terapia uzależnień

To kolejny krok w każdym uciążliwym uzależnieniu. Kardynalną zasadą jest fakt, że osoba uzależniona musi wyrazić chęć zmiany i uczestnictwa w terapii. Nikogo nie zmusisz do pewnych działań, a już z pewnością nie do pracy nad sobą. Wiele z tego typu działań jest bezpłatnych lub tylko częściowo odpłatnych. Nie musisz mieć zatem ubezpieczenia zdrowotnego, by móc zgłosić się do ośrodka po pomoc w uzależnieniu np od alkoholu. Najważniejsza w tym konkretnym przypadku jest szczera chęć uczestnictwa oraz trzeźwość.

Warto również wspomnieć, że terapia uzależnień od alkoholu to nie to samo co spotkania Anonimowych Alkoholików. W tym pierwszym bierzesz czynny udział, rozmawiając z terapeutą oraz wykonując określone ćwiczenia. W tym drugim, możesz korzystać, ale bez prawa głosu. Ma to swoje dobre ale i złe strony. Ocenić musisz je jednak sama.

Bez względu na to, gdzie planujesz detoks, gratuluję. To pierwszy krok w dążeniu do wyzwolenia się z nałogu i rozpoczęcia normalnego życia. Na własnych zasadach.

Dołącz do nas na Facebooku 

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?