Lifestyle

Dlaczego śnią nam się koszmary?

Dlaczego śnią nam się koszmary?

Koszmary negatywnie wpływają na jakość snu, a do tego pozostają często w pamięci nawet w ciągu dnia. Wszystko to pogarsza nastrój, zmniejsza energię życiową i pobudza stres. Lepiej zastanowić się, dlaczego śnią mi się koszmary i jak się ich pozbyć.

Prawda jest taka, że koszmary bardzo rzadko pojawiają się bez powodu. Jednak ich przyczyna nie zawsze jest znana lub podświadomie ją wypierasz. Zatem, jeśli obecnie miewasz często powracające negatywne sny, to koniecznie poznaj najczęstsze przyczyny. Być może w ten sposób uda ci się poczynić pewne kroki i odzyskać spokojny sen, po którym obudzisz się pełen energii.

Dlaczego śnią mi się koszmary? – 4 najczęstsze powody

Lęk i strach

Jeśli w Twoim życiu ciągle towarzyszy ci strach bądź w ostatnim czasie nie możesz uwolnić się od jakiegoś poważnego problemu, to nic dziwnego, że w nocy borykasz się z koszmarami. Przekładanie tych samych negatywnych emocji w śnie jest czymś naturalnym w takich sytuacjach. Czasem nie wygląda to dosłownie, gdyż stres w pracy może zostać przedstawiony w snach na różne sposoby, np. jako upadek, trzęsienie ziemi, a nawet utopienie. W taki sposób Twój organizm chce pokazać, że problem jest na tyle duży, że nie możesz uwolnić się od niego, nawet gdy śpisz i tym samym czas to zmienić.

Niedostrzeganie problemów

Czasami warto się bliżej pochylić nad interpretacją koszmarów, gdyż może się okazać, że w ten sposób Twój umysł chce ci coś ważnego zakomunikować. Być może dotychczasowa relacja z partnerem jest tak toksyczna, że podświadomie w taki sposób chcesz to sobie uzmysłowić, lub też masz już dość wykonywania znienawidzonej pracy, która kosztuje cię wiele nerwów. Spora dawka negatywnych emocji sprawia, że powstają przerażające wizje, a sen przez to staje się niespokojny.

Traumatyczne wydarzenia

Jeśli byłeś świadkiem jakiegoś traumatycznego doświadczenia lub też bezpośrednio w nim uczestniczyłeś, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie tylko w myślach, ale też w snach będzie wracać do Ciebie ta sytuacja. Szczególnie dotyczy to śmierci bliskiej osoby, wypadku, napadu bądź innej bardzo trudnej sytuacji, która już na zawsze może zostać w Twojej pamięci. W koszmarach czasem możesz widzieć ciągle tę samą scenę, a nawet jej znacznie gorszy i mroczniejszy finał.

Spanie wokół dużej liczby urządzeń

Promieniowanie wytwarzane przez urządzenia elektroniczne znacząco wpływa na jakość snu. Jeśli wokół Twojego łóżka znajduje się komputer, telewizor, odtwarzacz, a w pobliżu głowy zawsze masz przy sobie telefon, to nic dziwnego, że masz problemy z jakością snu i koszmarami. Tak naprawdę specjaliści zalecają, aby w sypialni znajdowało się jak najmniej urządzeń.

Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że niebieskie światło, które zazwyczaj wytwarza, np. Twój ukochany smartfon sprawia, że osiągnięcie etapu snu zwanego REM jest znacznie trudniejsze i wymaga więcej czasu. Warto zatem odłożyć telefon z daleka od łóżka i tuż przed snem nie korzystać z niego.

Dlaczego śnią nam się koszmary?

Jaki związek ma stan zdrowia z występowaniem koszmarów?

Okazuje się, że często dochodzi również do takich sytuacji, w których koszmary wręcz ratują życie. Wszystko za sprawą tego, że organizm w trakcie snu chce ukazać ci, że coś jest nie tak i najważniejsze jest to, aby szybko odczytać ten sygnał i odpowiednio zareagować. Oto najczęstsze przyczyny, które wpływają na nasze zdrowie i jednocześnie wywołują niemiłe sny:

Niski i wysoki poziom cukru

Jednymi z objawów hipoglikemii — czyli niskiego poziomu cukru we krwi oraz hiperglikemii — zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, mogą być zaburzenia snu, a w tym właśnie koszmary. Dlatego nie można pominąć tego symptomu podczas wizyty u specjalisty.

Spożywanie przetworzonych węglowodanów

Innym powodem, przez który mogą powstawać koszmary senne, jest jedzenie zbyt dużej liczby posiłków, zawierających w swoim składzie przetworzone węglowodany. Co ciekawe jedzenie węglowodanów lub zbyt częste ich omijanie wpływa również na poziom cukru we krwi, co jak wiadomo z wcześniejszej części tego artykułu, jest związane właśnie z występowaniem koszmarów. Najważniejsze jest jednak to, aby węglowodany nie stanowiły podstawy całej diety oraz ich budowa nie była zbyt przetworzona.

Niedobór magnezu

Magnez ma spory wpływ na wiele sfer życia, w tym na stan emocjonalny, radzenie sobie ze stresem, stan mięśni, ale jak się okazuje także na sen. Jeśli chcesz czuć się od rana wypoczętym oraz spać dłużej, to koniecznie musisz zadbać o to, aby znaleźć w swojej diecie miejsce na przyswajanie prawidłowej ilości magnezu. Alternatywą jest oczywiście wybranie dobrego suplementu diety, jednak w pierwszej kolejności warto skupić się głównie na naturalnych produktach, które zawierają w sobie jak najwięcej magnezu.

Depresja

Czasem powtarzające się koszmary mogą być wynikiem depresji lub stanów lękowych. Osoba, która nie leczy się psychiatrycznie, często nie zdaje sobie sprawę z tego, że ma do czynienia, np. z depresją maskowaną, która właśnie może uwydatniać się w koszmarach sennych. Najlepiej zatem udać się do specjalisty, aby zyskać merytoryczną opinię na temat tego, czy podjęcie leczenia psychiatrycznego jest konieczne czy też nie.

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

NEFO

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590