Uzależnienia

Dopalacze – narkotyki XXI wieku

Dopalacze – narkotyki XXI wieku

Dopalacze są substancjami psychoaktywnymi, mającymi bardzo sile działanie uzależniające oraz wywołujące szereg skutków ubocznych. Na rynku są łatwiej dostępne niż powszechnie znane nam narkotyki, dlatego sięgają po nie coraz młodsze osoby. Czy oznacza to, że są bezpieczniejsze dla naszego organizmu?

Czym są dopalacze i jak wyglądają?

Dopalacze to wszystkie produkty z substancjami psychoaktywnymi, których nie ma na liście środków zawartej w „ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii”. Ich zażywanie często prowadzi do uzależnienia co wywołuje omamy, majaczenie czy depresję. W skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci. Z czego właściwie powstają dopalacze? Jest to nic innego jak mieszanka trucizn. Mogą mieć one postać kolorowych tabletek, znaczków z obrazki do lizania, pachnącego proszku czy dymiących kadzidełek. Można się spotkać z nimi również pod postacią suszu czy skrętów przypominających zwyczajnego papierosa, lecz niewypełnionego tytoniem tylko mieszkankami roślin wywołujących działanie psychoaktywne.

W Anglii dopalacze określane są terminem „designer drugs”.

Dopalacze są mniejszym złem niż narkotyki?

Nic bardziej mylnego. Dopalacze w swoim składzie mogą zawierać substancje nieznane osobie, która je zażywa w związku z czym mogą okazać się szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia. Często znajdują się w nich nowo wytworzone substancje toksyczne o niezbadanym ryzyku. Produktu o takiej samej nazwie znajdujące się w dopalaczach tak naprawdę mogą różnić się rodzajem i stężeniem zawartej substancji psychoaktywnej. Wówczas w czasie zatrucia, lekarze mogą okazać się bezsilni, nie wiedząc jaka substancja znajduje się w naszym organizmie.

Nawet jednorazowe zażycie dopalaczy może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, a nawet do śmierci. Zawarte w nich nielegalne związki chemiczne mogą na siebie wzajemnie oddziaływać i prowadzić do toksycznego wpływu na organizm. Najczęściej pojawiającymi się powikłaniami z zażywania dopalaczy są nudności, bóle i zawroty głowy, drgawki, bezsenność, uszkodzenie naczyń krwionośnych i serca, stan dezorientacji, stany lękowe, urojenia, zmęczenie i znużenie, trudności w oddychaniu, gorączka, śpiączka, biegunka, wymioty, nadmierna potliwość, napady złości i agresji oraz przebarwienia na skórze.

Dopalacze – narkotyki XXI wieku

Rodzaje dopalaczy

– substancje typu „spicy”, czyli kadzidełka i susze roślinne (pochodzenia roślinnego) – mają postać fajek lub skrętów. Ich działanie ma podobne efekty do opium lub marihuany. Czasami produkty te wzmacnia się różnymi związkami chemicznymi, np. syntetycznymi kannabinoidami,

– „party pills” (pochodzenia syntetycznego) – są to kolorowe tabletki lub proszki dostępne w foliowych torebkach. Ich skład to najczęściej różnego typu mieszanki związków psychoaktywnych o rozmaitym działaniu, np. opiodów, halucynogenów, stymulantów, empatogenów czy dysocjantów. Przez długi czas najpopularniejszym przedstawicielem tej kategorii było ecstasy zawierające głównie MDMA, czyli pochodną amfetaminy, – pigułki i kolorowe znaczki do lizania z jedną substancją aktywną pochodzenia syntetycznego.

Do produkcji dopalaczy najczęściej wykorzystywane są wyciągi z szałwii wieszczej i kratomu, które to wywołują halucynacje. Pojawiają się również składniki muchomora plamistego lub czerwonego. Podstawą w składzie dopalaczy syntetycznych jest benzylopiperazyna, w skrócie BZN. Jest to substancja działająca podobnie do amfetaminy, czyli uzależniająco. Zaburza również rytm serca, powoduje skoki ciśnienia krwi oraz odwadnia organizm. Następny jest mefedron, działający jak kokaina. Powoduje bardzo szybki wzrost temperatury, co skutkuje przegrzaniem organizmu.

Kto najczęściej jest ofiarą dopalaczy?

W dzisiejszych czasach osobami, które najchętniej sięgają po dopalacze są gimnazjaliści oraz licealiście, rzadziej studenci. Nie uznane są za środki niedozwolone, przez co są łatwiej dostępne i wiele osób uważa je za bezpieczniejsze. Dopalacze często pojawiają się na imprezach, pozwalają eksperymentować z substancjami psychoaktywnymi dodającymi energii, pobudzającymi oraz halucynogennymi. Zażywanie dopalaczy spotyka się z coraz większym przyzwoleniem społecznym niż sięganie po narkotyki. Jednak są substancje, które równie szybko uzależniają.

Od dopalaczy można się uzależnić?

Na rynku jest wiele dopalaczy działających tak jak marihuana, haszysz czy nawet kokaina. Wszystkie zawierają substancje psychoaktywne, które działają na ośrodkowy układ nerwowy wywołując tym samym m.in. halucynacje, ale również prowadzą do uzależnienia. Po odstawieniu dopalaczy mogą pojawić się efekty przypominające zespół abstynencyjny. U osoby uzależnionej mogą to być drgawki, nadmierne pocenie, stany lękowe oraz depresyjne, kołatanie serca czy skoki ciśnienia tętniczego.

Uzależnienie jednak nie dotyczy tylko samych składników, ale również stanu emocjonalnego, który pozwala uzyskać zażywana substancja. To sprawia, że wiele młodych osób nie potrafi dobrze się bawić na imprezie bez zażycia „party pills”, ponieważ brakuje im energii. Inni nie potrafią się skupić, dogadać lub wziąć udziału w zawodach. Często uzależnienie objawia się poprzez potrzebę sięgnięcia po konkretną substancję, ponieważ brak pomocy chemicznej wywołuje bezradność (jest to tzw. efekt placebo).

Zatrucie dopalaczami

Na rynku cały czas pojawiają się nowe produkty zawierające mieszanki kolejnych wyciągów roślinnych oraz substancji syntetycznych. To powoduje, że zatrucie dopalaczami może być ciężkie do zdiagnozowania, a lekarze nie zawsze wiedzą o jaką substancję chodzi oraz jakie środki powinni podjąć. Niebezpieczeństwo zatrucia zawsze wzrasta, gdy substancja psychoaktywna zostanie zmieszana z alkoholem lub lekami.

Dopalacze – narkotyki XXI wieku

W przypadku zatrucia dopalaczami mogą pojawić się:

  • bóle głowy
  • nudności i wymioty
  • kłucie w klatce piersiowej
  • zaburzenia ciśnienia tętniczego

Zatrucie dopalaczami może spowodować przegrzanie tkanek organizmu, zawał serca, śpiączkę, udar mózgu. Osoby, które poczują niepokojące objawy po zażyciu substancji psychoaktywnych, powinny natychmiast skontaktować się z lekarzem. Ważne jest zachowanie opakowania, co pozwoli szybko rozpoznać przyjętą substancję i podjąć odpowiednie leczenie.

Nawet, gdy u osoby często sięgającej po takie środki nie pojawi się zatrucie, substancje psychoaktywne powoli wywołują skutki uboczne. Ich przyjmowanie osłabia działanie układu nerwowego, uszkadza tkanki mózgu i serca. Konsekwencją uzależnienia będą problemy z koncentracją, pogorszenie wyników nauki, nadmierna senność lub kłopoty z zaśnięciem. Często dopalacze doprowadzają także do stanów lękowych, mogą wywołać napady agresji, uszkodzić wątrobę lub doprowadzić do niewydolności nerek.

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

NEFO

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590