000000207706 Nasz numer w liście podmiotów leczniczych prowadzonych przez
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Blog

Dysmorfofobia – czym jest i jak sobie z nią poradzić

Dysmorfofobia – czym jest i jak sobie z nią poradzić

Szybki rozwój chirurgii plastycznej, zabiegów medycyny estetycznej, a także nieustanna pogoń za wyidealizowanym pięknem prezentowanym w social mediach — właśnie to sprawia, że wiele kobiet i mężczyzn nie akceptuje swojego wyglądu. Czasem z drobnych kompleksów przeradza się to również w uzależnienie, a nawet swego rodzaju obsesję. Takie zjawisko to dysmorfofobia. Przekonaj się, na czym konkretnie polega i jak z tym walczyć.

Dysmorfofobia — co to jest?

Słowo dysmorfofobia pochodzi z języka greckiego i oznacza brzydotę. Właśnie dlatego dysmorfofobia często jest nazywana lękiem przed byciem brzydkim. Jednak w przypadku tego zaburzenia problem jest znacznie głębszy, ponieważ zaczynasz mieć zniekształcony obraz własnego ciała. Problemem jest również przekonanie o nieestetycznej budowie ciała, co powoduje duży dyskomfort, a także obniżenie poczucia własnej wartości.

Kto najczęściej ma problem z dysmorfofobią?

Choć dysmorfofobia ciągle jest dość słabo poznana przez naukowców, to coraz częściej jest dostrzegana u młodych osób. Właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na ten problem psychiczny, co przede wszystkim jest związane z e sporą ilością czasu spędzanego w sieci. W końcu to właśnie zdjęcia celebrytów i gwiazd Internetu powodują u młodych osób niechęć do własnego ciała. Szczególnie jest to zauważalne w okresie dorastania, gdy ciało dopiero się kształtuje. Poza tym ta grupa wiekowa często jest jeszcze dość naiwna i nie dostrzega fałszu w prezentowanych zdjęciach — w końcu większość z nich jest sztucznie poprawiona w programach graficznych.

Jakie są objawy dysmorfofobii?

Zazwyczaj bardzo trudno jest jednoznacznie określić, czy nadmierne zainteresowanie swoim wyglądem wynika z poznawania dorastającego ciała, czy może są to pierwsze objawy dysmorfofobii. W końcu zainteresowanie swoim wyglądem jest zupełnie naturalne. Dlatego konieczna jest obserwacja i kontrola na tym, ile czasu poświęcasz na myślenie o swoim wyglądzie, poprawianie go, a przede wszystkim, jakie emocje budzi w Tobie własne ciało.

Najczęstsze objawy dysmorfofobii

 • nieustanne patrzenie w lusterko,
 • perfekcjonizm,
 • wysoka wrażliwość na uwagi dotyczące własnego ciała,
 • doświadczenie krytyki,
 • samodzielna próba usunięcia niedoskonałości np. skórnych,
 • zbyt częste korzystanie z solarium i zabiegów medycyny estetycznej,
 • nadmierne czesanie włosów bądź ich zapuszczanie,
 • regularne pytanie się otoczenia o swój wygląd,
 • myślenie o swoim wyglądzie przez kilka godzin każdego dnia — czasem jest to nawet 8 godzin,
 • skupienie się na jednym lub kilku potencjalnych defektach czy wadach ciała,
 • porównywanie swojego wyglądu z innymi — szczególnie często wzorem stają się gwiazd znane z pierwszych stron popularnych magazynów bądź osób popularnych w social mediach,
 • kompleksy oraz negatywna ocena własnego ciała powodują wyalienowanie i unikanie kontaktu z rówieśnikami.

Jak poradzić sobie z dysmorfofobią?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że stale pogłębiająca się dysmorfofobia może doprowadzić do wielu problemów psychicznych — depresji, fobii społecznych, a także zaburzeń odżywiania, lękowych czy obsesyjno-kompulsywnych. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja, a także skuteczne leczenie. Zazwyczaj diagnozę stawia psycholog lub psychiatra i to właśnie Ci specjaliści pomogą Ci w poradzeniu sobie z powstałym zaburzeniem psychicznym. Wówczas zazwyczaj stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna, dzięki której możesz poznać przyczyny tych problemów, co znacznie ułatwia zrozumienie, a także walkę z brakiem akceptacji swojego ciała. W trakcie leczenia ważna jest także nauka radzenia sobie z negatywnymi myślami i pokonywaniem własnych słabości. Czasem konieczne jest stosowanie leków — szczególnie wtedy, gdy dysmorfofobia przyczyniła się do powstania innych zaburzeń psychicznych.

Dysmorfofobia — jakie części ciała są problemem przy tym schorzeniu?

W 2005 roku wykonano badania, które miały wskazać, na jakich częściach ciała najczęściej skupiają się osoby cierpiące na dysmorfofobię. Wśród nich najczęściej powtarzała się skóra, włosy, nos, a także brzuch, piersi, oczy, uda i zęby. Dlatego pogłębiające się kompleksy związane z tymi partiami ciała mogą również być sygnałem wskazującym rozwijającą się dysmorfofobię.

Jakie są skutki dysmorfofobii?

Brak samoakceptacji często jest utożsamiany z ciałem, a nie psychiką, dlatego nadal jest niewielka liczba pacjentów, która postanawia rozpocząć walkę z dysmorfofobią. W takim przypadku możesz dostrzec wiele negatywnych skutków — większość z nich ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Wśród nich można wyróżnić m.in.:

 • trudności ze skupieniem swoich myśli na czymś innym niż własny wygląd,
 • w ekstremalnych sytuacjach dysmorfofobia może prowadzić do samobójstwa lub samookaleczenia,
 • pojawienie się wyuczonych odruchów,
 • obniżenie samooceny,
 • pogorszenie nastroju,
 • pojawienie się zaburzeń psychicznych,
 • lęk przed wychodzeniem z domu,
 • trudności w relacjach międzyludzkich — widoczne są nawet w kontakcie z najbliższym otoczeniem,
 • dysmorfofobia często wiąże się z poddawaniem się niepotrzebnym zabiegom medycyny estetycznej, co czasem może być niekorzystne dla zdrowia.

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590

Dbamy o Wasze bezpieczeństwo -Testy COVID-19
Wszystkim naszym pacjentom przeprowadzamy testy na COVID-19