Jak efektywnie pracować w domu?

lip 30, 2020 | Blog

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje w warunkach dom domowych. Spora część z nich potrafi oddzielić pracę od domowych obowiązków, pracując rzetelnie przez 8 godzin, jednak jest wiele osób, które nie potrafią się odnaleźć. Ciągle starają się doprowadzić do porządku w koło panujący nieład oraz próbują jak najlepiej zoptymalizować swój czas i koncentrować się tylko na rzeczach ważnych. Niestety wiele takich osób cierpi na bezsenność, ponieważ żyją w ciągłym stresie, wydaje się im, że czegoś nie zrobiły lub dały z siebie podczas tego dnia za mało. Postaramy się przedstawić kilka podpowiedzi, jak efektywnie pracować z domu.

Ubierzmy się!

Najlepiej ubierzmy się w takie rzeczy, jakie nosiliśmy do pracy. Pozwoli nam to nabrać rytmu dnia. Ubrani możemy spokojnie zabrać się do pracy, wypić kawę lub zjeść śniadanie. Praca z łóżka lub w pidżamie przytłacza nas. W takiej sytuacji jesteśmy skłonni drzemać, marzyć lub robić milion innych rzeczy, oczywiście niewiązanych z pracą.

Ustalmy sztywne godziny pracy.

Starajmy się pracować zawsze w tych samych godzinach, pozwoli to nam wpaść w swój rytm pracy. W naszym harmonogramie godzinowym koniecznie uwzględnijmy przerwy na posiłki czy kawę w chwili spokoju. Taki poukładany dzień pozwoli nam skończyć pracę w godzinach popołudniowych oraz uniknąć pracy do późnego wieczora. Zaplanowany dzień pozwoli uniknąć stresu, że czegoś nie udało się nam zrobić oraz wyrzutów sumienia, że za mało czasu poświeciliśmy na pracę.

Nie spędzajmy tyle czasu, korzystając z mediów społecznościowych.

Pracując w domu, zakładamy, że nasza praca łączy się z komputerem oraz Internetem. A jak powszechnie wiadomo, Internet jest niezmierzony i zawsze się coś znajdzie, co przykuje naszą uwagę, nawet na długie godziny. W tej sprawie warto pomyśleć o zainstalowaniu programu, który mierzy nasz faktyczny czas pracy. Jak działa taki program? Na początku dzielimy programy oraz strony internetowe, na te które służą nam do pracy oraz na te, których używamy tylko do rozrywki. Dzięki tak skonfigurowanemu programowi jesteśmy w stanie już po tygodniu pracy w domu, stwierdzić ile faktycznego czasu spędzamy na pracy.

Urządzenie kącika do pracy.

Ten punkt jest bardzo często bagatelizowany przez osoby, które wykonują swoją pracę w domu. Dlaczego jest on tak ważny dla nas? Pozwoli nam w spokoju i w ciszy pracować oraz skupić się na ważnych sprawach. Najlepszym miejscem do pracy wcale nie będzie łózko, powinno być to miejsce w naszym domu, z naturalnym światłem. Miejsce, w którym nie będzie nas nic rozpraszało i co najważniejsze z wygodnym krzesłem. W miejscu naszej pracy powinien zawsze panować względny porządek, tak aby zawsze chętnie się do niego zasiadło.

Wyjście z domu.

Praca z domu jest bardzo wygodna, nie tracimy czasu na dojazdy, na stanie w korkach. Starajmy się nie utknąć w domu, bo z czasem nawet odechciewa nam się wyjść rano po bułki do sklepu i niestety w tym wypadku otwarcie okna balkonowego i wyjście na taras nie załatwi problemu. Praca, która jest owocna, wymaga świeżego umysłu oraz dotlenionego mózgu. Taki efekt uda nam się uzyskać, gdy wyjdziemy na spacer, pójdziemy pobiegać.

Lista na każdy nowy dzień.

Rozpoczynajmy każdy dzień pracy od spisania listy rzeczy do zrobienia. Podzielmy ją na rzeczy pilne oraz mniej ważne. Taka czynność pozwoli nam dobrze zorganizować naszą pracę. Nie zapomnijmy zerknąć na listę z dnia poprzedniego, tak aby nic nie umknęło naszej uwadze.

Utrzymujmy kontakty z innymi ludźmi.

Praca zdalna separuje nas od innych ludzi, od znajomości pozyskanych w pracy. A jak powszechnie wiadomo, człowiek jest zwierzęciem stadnym i do pełni szczęścia potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi, konwersacji z nimi. Nie zamykajmy się w 4 ścianach naszego domu i wychodźmy do ludzi. Kontakt z ludźmi z pracy dodatkowo da nam informacje o wykonywanej przez nas pracy. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej zoptymalizować nasze działania.

Ustalmy sztywne granice – praca, a czas wolny.

To najważniejszy punkt naszego planowania dnia pracy z domu. Ważne jest, abyśmy zawsze o tej samej porze zamykali komputer, nawet jeżeli nasza praca jest naszym hobby. Postawione granice pozwolą nam uniknąć telefonów od klientów o 3 w nocy. To samo tyczy się postawienia granic w relacji z naszymi bliskimi. To, że jesteśmy w domu, nie oznacza, że możemy być na każde ich zawołanie. Muszą nauczyć się odróżniać kiedyś, jest nasz czas pracy, a kiedy czas wolny.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?