Jak poradzić sobie z samotnością? Czy to wybór czy konieczność?

lis 16, 2019 | Blog

Co kilka chwil zaglądamy na portale społecznościowe, piszemy w ciągu dnia setki e-maili i SMS-ów oraz mamy tysiące znajomych na Facebooku. Internet sprawił, że żadna odległość nie jest już problem i w każdej chwili możesz porozmawiać z kimś, kto znajduje się na drugim końcu świata. Z pozoru wydaje się, że staliśmy się jedną wielką zjednoczoną społecznością. Jednak paradoksem XXI wieku jest to, że jeszcze częściej niż wcześniej czujemy się samotni. Poznaj kilka sposobów, które pomogą Ci poradzić sobie z tym uczuciem.

 

Samotność — czym jest i czy zawsze jest zła?

W czasach, gdy wszyscy żyją coraz szybciej i chcą zdobywać szczyt swoich marzeń, nagle zaczynasz zdawać sobie sprawę z tego, że doskwiera Ci samotność. Jeśli w dodatku czujesz, że ten stan wywołuje u Ciebie jedynie negatywne emocje, to znak, że musisz jak najszybciej postarać się przewartościować swoje życie. Uznaje się, że samotność to stan, który może być przyczyną depresji, stanów lękowych lub ciągłego przygnębienia. Wiele osób twierdzi, że samotność dotyczy jedynie tzw. singli, czyli osób, które nie mają aktualnie partnerów. W rzeczywistości możesz borykać się z tym uczuciem będąc świeżo upieczoną mamą, pozostając w długoletnim związku czy nawet stale otaczając się w gronie przyjaciół. Tutaj nie ma żadnych granic i samotność może dopaść każdego. Najważniejsze jest jednak nie tylko wiedzieć, jak sobie z nią radzić, ale też poznać jej przyczyny.

Skąd się bierze samotność?

Powodów, dla których możesz czuć się samotnym jest naprawdę sporo. Warto przyjrzeć się, chociaż tym najczęstszym. Niektórzy czują się samotni przez brak partnera, z tęsknoty za utraconą miłością czy też z powodu, że boją się komuś zaufać. To właśnie strach związany zaufaniem drugiemu człowiekowi sprawia, że bardzo wiele osób woli wybrać łatwiejszą drogę i się izolować. Czasem samotność wynika też z niskiej samooceny. Do tego coraz więcej osób po prostu decyduje się na życie w pojedynkę i nawet nie dostrzegają, kiedy pewnego dnia w ich pędzącym życiu zaczyna pojawiać się potrzeba bliskości drugiego człowieka.

5 sposobów, jak zwalczyć samotność

Znajdź przyczynę

Powyżej było napisane o tym, skąd bierze się samotność, ale tak naprawdę zawsze to bardzo indywidualna kwestia. Dlatego kluczowe będzie to, aby poszukać prawdziwego powodu, dla którego czujesz, że w Twoim życiu zbyt często pojawia się to uczucie. Jeśli chcesz możesz porozmawiać o tym z zaprzyjaźnioną osobą lub też udać się do terapeuty, który pomoże Ci jeszcze lepiej zrozumieć, skąd się biorą te wszystkie uczucia i co warto by było zmienić. Taka szczera rozmowa niejednokrotnie wiele uświadamia.

Popracuj nad samooceną

Kolejnym sposobem może być wreszcie dostrzeżenie własnych zalet oraz oczywiście odkrycie swoich mocnych stron. Samoakceptacja to zawsze klucz do tego, aby stać się pewniejszym siebie i otwarcie się na nowe znajomości. Bardzo wiele związków się rozpada właśnie przez to, że jedna ze stron czuje się niedowartościowana, jest niepewna, a to wszystko sprawia, że częściej boi się, że zostanie zdradzona i nie jest w stanie się w pełni otworzyć na miłość.

Znajdź swoją pasję

Niekiedy wraz z nudą i rutyną w pracy przychodzi właśnie uczucie pustki i wtedy zazwyczaj możesz mieć ochotę, żeby coś zmienić. Często wtedy też zaczynasz odczuwać samotność, bo masz wrażenie, że nikt Cię nie rozumie i nie ma podobnych problemów. Dlatego tak ważne jest to, aby odkryć, co tak naprawdę sprawia Ci największą radość i co Cię interesuje. Jeśli nadal nie odkryłeś tego to dobrym pomysłem będzie zapisanie się na kursy i przetestowanie się w różnych dziedzinach. W ten sposób być może odkryjesz swoją pasję do gotowania, mechaniki, pisania, a może do jazdy konno. Próbuj, odkrywaj i poznawaj siebie. Być może nowa pasja będzie dla Ciebie tak ciekawa, że stanie się Twoim sposobem na życie, poznawanie nowych osób, a nawet pomysłem na własny biznes.

Wyjdź na zewnątrz

Jeśli marzysz o miłości, to po prostu zacznij jej szukać. Nie czekaj aż sama zapuka do Twoich drzwi. Zmotywuj się do tego, aby przynajmniej kilka razy wybrać się do restauracji, kina czy do klubu, gdzie możesz poznać nowe osoby. Jednak pamiętaj, że nie warto robić cokolwiek na siłę. Nie wywieraj na sobie dodatkowej presji ani nie zmuszaj się do wchodzenia w relacje tylko po to, aby na moment przestać czuć się samotnym. Znajdź miejsca, gdzie przebywają osoby o podobnych zainteresowaniach, np. targi, zjazdy, koncerty itd. Dzięki temu będziesz mógł porozmawiać z osobami, które lubią podobne rzeczy, a kto wie być może z czasem staną się oni ważną częścią Twojego życia.

Przygarnij zwierzaka

Na samym końcu sposób dość dosłowny, czyli wiele osób, które przez długi czas czuje się samotnym, po prostu potrzebuje mieć przy sobie kogoś bliskiego. Jednym z najprostszych sposobów i jednocześnie najskuteczniejszym jest zaadoptowanie psa lub kota. Nie od dziś wiadomo, że zwierzak w domu to także terapeuta. Pamiętaj jednak, że wiąże się to z dużą odpowiedzialnością, dlatego zawsze musi to być bardzo przemyślana decyzja. Zatem koniecznie nie kupuj psa lub kota pod wpływem chwili czy z powodu, iż nagle poczujesz nudę czy krótkotrwałą samotność.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?