Jak poradzić sobie z traumą?

lip 5, 2021 | Blog

Życie człowieka nie zawsze jest usłane różami, wręcz przeciwnie – rzeczywistość potrafi być trudna dla każdego. Zjawisko stresu jest znane każdemu i doświadczają go wszyscy – nie tylko dorośli, lecz także dzieci. Wydarzenia, które nie należą do najłatwiejszych, mogą zostawić po sobie ogromny ślad na psychice w postaci traumy. Niesie ze sobą ona ogrom negatywnych skutków, które mogą skończyć się tragiczne, dlatego należy reagować zawczasu! Jak poradzić sobie z traumą w życiu? Odpowiedź na to pytanie wraz ze wskazówkami do działania można znaleźć poniżej!

Czym jest trauma?

Nazwę tego określenia zapożyczono z języka greckiego, a oznacza ono uszkodzenie bądź przebicie skóry. Jest to metaforyczny sposób wyrażania bólu, którego doświadcza człowiek na podłożu psychicznym. Zjawisko to zostało nazwane zespołem stresu pourazowego, do którego przyczyniają się różnorakie wydarzenia, które uznawane są za trudne, bądź stresujące dla człowieka. Należy wziąć jednak pod uwagę, iż każda osoba wykazuje inne reakcje na stres i trudne sytuacje, co oznacza, że nie każde tego typu wydarzenie wywoła traumę.

Kiedy może wystąpić trauma?

Do wystąpienia traumy mogą przyczynić się różnorodne zdarzenia, do których można zaliczyć:

  • zagrożenie życia;
  • zagrożenie swojego zdrowia, bądź bliskich osób;
  • straty – zarówno fizyczne, jak i psychiczne;
  • doświadczenie przemocy;
  • bycie świadkiem przestępstwa;

Należy wziąć pod uwagę fakt, że nie u każdego, kto ma styczność z traumatycznymi wydarzeniami, wystąpią zaburzenia psychiczne.

Objawy traumy

Objawy traumy wystąpić mogą u każdego, kto doświadczył sytuacji określanej jako trudną. Należy wziąć pod uwagę jednak, iż nie jest to określone w czasie. Oznacza to, że u niektórych symptomy mogą pojawić się nawet po kilku latach od zdarzenia. Wpływ na to ma zdrowie psychiczne człowieka oraz kondycja jego samopoczucia. Najczęściej występującymi objawami, które świadczą o traumie, są:

  • długotrwale występujący lęk i niepokój;
  • zaburzenia snu;
  • natłok myśli dotyczących traumatycznego wydarzenia;
  • ignorowanie trudnych sytuacji;

Traumę można podzielić na różnorodne fazy, przez które przechodzi człowiek. Najczęściej spotykaną jest ta, która ma na celu wyparcie traumatycznego wydarzenia z mózgu i wspomnień. Jest to oczywiście niemożliwe, bowiem w późniejszym czasie myśli te wracają z dwukrotną siłą i ciężko ich się pozbyć bez pomocy kogoś doświadczonego w tym zakresie.

Jak poradzić sobie z traumą?

Niezależnie jak trudna była sytuacja, po której pozostała trauma, nie należy bagatelizować tego i poszukać pomocy, która jest niezbędna do normalnego funkcjonowania w codzienności. Traumatyczne i stresujące wydarzenia odbierane są indywidualnie przez ludzi, jednakże prowadzą one do konkretnych zachowań, które mogą być destrukcyjne. Dlatego konieczne jest zadbanie o własne uczucia i potrzeby, aby uniknąć negatywnych skutków w przyszłości.

Po pierwsze – terapia!

Trauma w życiu każdego człowieka potrafi być niesamowicie destrukcyjna, a także może zaburzyć normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Warto więc wybrać się do specjalisty, który pomoże uporać się z problemem. Obecnie stosowane są psychoterapie, które mają na celu zredukować poczucie niebezpieczeństwa, niepokój i lęki, jakie towarzyszą przebytej traumie. W niektórych przypadkach stosowana jest dodatkowo farmakoterapia. Zalecane są środki antydepresyjne, bowiem mają one wpływ na wychwyt zwrotny serotoniny.

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Nie bez powodu mówi się, iż aktywność fizyczna jest lekiem na całe zło. Oczywiście, leczenie traumatycznych wydarzeń i ich następstw, które spowodowały zaburzenia psychiczne, powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Niemniej jednak warto także znaleźć zajęcia, które będą naturalnie wpływały na zwiększenie ilości serotoniny w mózgu. W tym celu zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej, bowiem wpływa ona nie tylko na ciało, lecz także na zdrowie psychiczne. Na podstawie badań ustalono, że regularna aktywność fizyczna zwiększa poczucie szczęścia i bezpieczeństwa.

Spokój ducha przede wszystkim!

Traumę leczyć można na różne sposoby. Oprócz stosowania farmakoterapii pod okiem psychiatry, a także korzystania z psychoterapii, konieczne jest poświęcanie się czynnościom, które mogą przynieść upragniony spokój ducha. W tym celu zaleca się różnego rodzaju techniki relaksacyjne, czy też medytację. Mają one na celu wyciszenie, a także zrozumienie własnych emocji. Umiejętność osiągnięcia spokoju ducha i pozbycia się traumy jest możliwa, jeśli tylko nie będzie się przed nią uciekać. Jak poradzić sobie z traumą w życiu? Na to pytanie odpowiedź jest prosta – zareaguj i poszukaj niezbędnej Ci pomocy. Warto skorzystać z usług psychiatry i psychoterapeuty, a także znaleźć zajęcia i czynności, które nie będą powodowały większych zaburzeń na tle psychicznym. Niezbędna jest także rezygnacja z różnego rodzaju używek, bowiem pogłębiają one stany depresyjne, a także mogą powodować większe szkody w Twoim organizmie. Pozbycie się traumy jest możliwe i można sobie z nią radzić, choć jest to niekiedy trudny proces. Nie warto się jednak poddawać, zadbaj o swoje zdrowie psychiczne już dziś!

 

Odwiedź stronę Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO na Facebooku.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?