Jak poradzić sobie ze smutkiem i przygnębieniem?

lip 5, 2021 | Blog

Każdy człowiek doświadcza na swojej drodze życiowej kryzysów, które niekiedy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Życie w ciągłym pędzie, ogrom ilości odczuwanego stresu i wydarzenia, które potrafią być trudne, mogą przyczyniać się do odczuwania smutku i przygnębienia. Należy jednak reagować zawczasu, bowiem chroniczny smutek i ból mogą powodować różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Jak wydostać się zatem z przygnębienia i smutku? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Obniżony nastrój w życiu codziennym

Nie istnieje człowiek na ziemi, który choć raz w swoim życiu nie był smutny. Smutek odczuwa każdy, bowiem jest to coś naturalnego. Nie warto tłumić go w sobie, bowiem skrywane emocje potrafią kumulować się miesiącami, a następnie przerodzić się w różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Istotna jest zatem umiejętność nazwania swoich emocji, aby móc wykluczyć chorobę, jaką jest depresja.

Jak odróżnić depresję od smutku?

Choć odczuwanie smutku może kojarzyć się z depresją, warto wiedzieć, jakie są różnice między zwykłym przygnębieniem a chorobą, która jest niezwykle niebezpieczna dla człowieka. Mimo że smutek jest negatywną emocją, która objawia się przez pogorszenie nastroju, odczuwanie żalu i przygnębienia, jego obecność w życiu człowieka jest czymś naturalnym. Jeśli jednak utrzymuje się na co dzień, przez co utrudnia funkcjonowanie w codzienności, można mówić o zaburzeniu na tle psychicznym, które wymaga konsultacji ze specjalistą. Pomoże on wtedy zdiagnozować problem, a także znaleźć dla niego rozwiązanie w postaci farmakoterapii, bądź psychoterapii.

Jak wydostać się z przygnębienia i smutku?

Choć odczuwanie emocji, nawet tych negatywnych jest czymś, co nie powinno nikogo dziwić, warto znać sposoby, które pomogą przetrwać ten trudny dla każdego czas.

Pozwól sobie na emocje.

Niezwykle pomocnym sposobem jest zrozumienie swoich emocji i możliwość ich odczuwania. Nie wolno się karcić za odczuwanie smutku, bowiem jest to destrukcyjne i nie prowadzi do niczego dobrego. Pozwolenie sobie na uczucia nawet jeśli są negatywne, to pierwszy krok do tego, aby móc w przyszłości umieć radzić sobie z przygnębieniem!

Wsparcie potrzebne od zaraz!

Obecność bliskich osób w trudnych momentach to jeden z lepszych sposobów na radzenie sobie z przygnębieniem. Wsparcie, którego potrzebujesz, potrafi zdziałać cuda! Jeśli czujesz się zasmucony, poproś o pomoc swojego przyjaciela/przyjaciółkę. Czynności, które możecie wykonywać wspólnie, jest mnóstwo i tylko od Was zależy, na którą z nich się zdecydujecie.

Szczęście na talerzu

Nie warto odmawiać sobie przyjemności, szczególnie jeśli dopadło Cię przygnębienie. Nic nie poprawia humoru tak, jak pyszne smakołyki, których właśnie potrzebujesz. Warto zacząć od serwowania sobie dań, które uznawane są za ulubione w Twoim menu, lecz nie tylko! Zadbaj o urozmaicenie codziennej diety, aby znajdowały się w niej produkty, które będą zwiększać poziom serotoniny w mózgu. Warto wzbogacić codzienny jadłospis o węglowodany i białko. Konieczne jest ograniczenie spożycia produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, bowiem mają negatywny wpływ na codzienne samopoczucie.

Ruch to zdrowie!

Jeśli doskwiera Ci smutek, bądź przygnębienie, spróbuj aktywności fizycznej. Nie bez powodu mówi się, iż w zdrowym ciele zdrowy duch, bowiem regularne wykonywanie czynności sportowych poprawia nie tylko ciało, lecz także umysł. Wszystko dzieje się za sprawą endorfin, których wyrzut następuje po wykonanym treningu. Możliwości jest wiele, zatem jeśli nie przepadasz za siłownią, spróbuj aktywności, której do tej pory nie znałeś. Kto wie, być może znajdziesz nowe hobby?

Zapewnij sobie odrobinę przyjemności!

Kryzysy miewa każdy, dlatego niewskazane jest rozdrapywanie ran i zatracanie się w smutku, bowiem jest to emocja, która mija. Jeśli doskwiera Ci smutek, zadbaj o odrobinę przyjemności dla samego siebie. Otóż może to być dzień tylko dla Ciebie, w którym spędzisz czas na czynnościach, które sprawiają Ci ogrom frajdy. Niekiedy wystarczy chwila relaksu, której doświadczysz podczas długiej kąpieli. Jeśli jednak gustujesz w czymś innym – nie zrażaj się – sprawdzi się wszystko. Mogą być to zakupy, wypad do kina, a także zrobienie czegoś, o czym od dawna się marzyło.

Spróbuj czegoś nowego!

Na pewno znasz to uczucie ekscytacji, kiedy czeka Cię coś, czego nigdy nie robiłeś, lecz bardzo tego pragnąłeś. Nic nie stoi na przeszkodzie zatem, abyś spróbował znaleźć zajęcia, które będą przyjemne i sprawią Ci satysfakcję. Możesz zacząć od metody małych kroczków – ugotuj nową potrawę lub wybierz się na spacer do miejsca, w którym nigdy nie byłeś. Smutek i przygnębienie to emocje, które odczuwa każdy człowiek. Warto sobie na nie pozwolić i nie karać się za to, jednakże należy pamiętać, iż nie wolno się w tym zatracić. Jeżeli kryzys jest chwilowy, zadbaj o siebie i swoje potrzeby, aby móc sprawić sobie odrobinę przyjemności. Nie rezygnuj z relacji, dzięki którym czujesz się lepiej, bowiem wsparcie bliskich jest niezwykle istotne w takich momentach. Pamiętaj, jeśli odczuwasz chroniczny smutek, a przygnębienie nie mija, nie wahaj się – skorzystaj z pomocy specjalisty.

 

Odwiedź stronę Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO na Facebooku.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?