Blog

Jak poradzić sobie ze smutkiem i przygnębieniem?

Jak poradzić sobie ze smutkiem i przygnębieniem?

Każdy człowiek doświadcza na swojej drodze życiowej kryzysów, które niekiedy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Życie w ciągłym pędzie, ogrom ilości odczuwanego stresu i wydarzenia, które potrafią być trudne, mogą przyczyniać się do odczuwania smutku i przygnębienia. Należy jednak reagować zawczasu, bowiem chroniczny smutek i ból mogą powodować różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Jak wydostać się zatem z przygnębienia i smutku? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Obniżony nastrój w życiu codziennym

Nie istnieje człowiek na ziemi, który choć raz w swoim życiu nie był smutny. Smutek odczuwa każdy, bowiem jest to coś naturalnego. Nie warto tłumić go w sobie, bowiem skrywane emocje potrafią kumulować się miesiącami, a następnie przerodzić się w różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Istotna jest zatem umiejętność nazwania swoich emocji, aby móc wykluczyć chorobę, jaką jest depresja.

Jak odróżnić depresję od smutku?

Choć odczuwanie smutku może kojarzyć się z depresją, warto wiedzieć, jakie są różnice między zwykłym przygnębieniem a chorobą, która jest niezwykle niebezpieczna dla człowieka. Mimo że smutek jest negatywną emocją, która objawia się przez pogorszenie nastroju, odczuwanie żalu i przygnębienia, jego obecność w życiu człowieka jest czymś naturalnym. Jeśli jednak utrzymuje się na co dzień, przez co utrudnia funkcjonowanie w codzienności, można mówić o zaburzeniu na tle psychicznym, które wymaga konsultacji ze specjalistą. Pomoże on wtedy zdiagnozować problem, a także znaleźć dla niego rozwiązanie w postaci farmakoterapii, bądź psychoterapii.

Jak wydostać się z przygnębienia i smutku?

Choć odczuwanie emocji, nawet tych negatywnych jest czymś, co nie powinno nikogo dziwić, warto znać sposoby, które pomogą przetrwać ten trudny dla każdego czas.

Pozwól sobie na emocje.

Niezwykle pomocnym sposobem jest zrozumienie swoich emocji i możliwość ich odczuwania. Nie wolno się karcić za odczuwanie smutku, bowiem jest to destrukcyjne i nie prowadzi do niczego dobrego. Pozwolenie sobie na uczucia nawet jeśli są negatywne, to pierwszy krok do tego, aby móc w przyszłości umieć radzić sobie z przygnębieniem!

Wsparcie potrzebne od zaraz!

Obecność bliskich osób w trudnych momentach to jeden z lepszych sposobów na radzenie sobie z przygnębieniem. Wsparcie, którego potrzebujesz, potrafi zdziałać cuda! Jeśli czujesz się zasmucony, poproś o pomoc swojego przyjaciela/przyjaciółkę. Czynności, które możecie wykonywać wspólnie, jest mnóstwo i tylko od Was zależy, na którą z nich się zdecydujecie.

Szczęście na talerzu

Nie warto odmawiać sobie przyjemności, szczególnie jeśli dopadło Cię przygnębienie. Nic nie poprawia humoru tak, jak pyszne smakołyki, których właśnie potrzebujesz. Warto zacząć od serwowania sobie dań, które uznawane są za ulubione w Twoim menu, lecz nie tylko! Zadbaj o urozmaicenie codziennej diety, aby znajdowały się w niej produkty, które będą zwiększać poziom serotoniny w mózgu. Warto wzbogacić codzienny jadłospis o węglowodany i białko. Konieczne jest ograniczenie spożycia produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, bowiem mają negatywny wpływ na codzienne samopoczucie.

Ruch to zdrowie!

Jeśli doskwiera Ci smutek, bądź przygnębienie, spróbuj aktywności fizycznej. Nie bez powodu mówi się, iż w zdrowym ciele zdrowy duch, bowiem regularne wykonywanie czynności sportowych poprawia nie tylko ciało, lecz także umysł. Wszystko dzieje się za sprawą endorfin, których wyrzut następuje po wykonanym treningu. Możliwości jest wiele, zatem jeśli nie przepadasz za siłownią, spróbuj aktywności, której do tej pory nie znałeś. Kto wie, być może znajdziesz nowe hobby?

Zapewnij sobie odrobinę przyjemności!

Kryzysy miewa każdy, dlatego niewskazane jest rozdrapywanie ran i zatracanie się w smutku, bowiem jest to emocja, która mija. Jeśli doskwiera Ci smutek, zadbaj o odrobinę przyjemności dla samego siebie. Otóż może to być dzień tylko dla Ciebie, w którym spędzisz czas na czynnościach, które sprawiają Ci ogrom frajdy. Niekiedy wystarczy chwila relaksu, której doświadczysz podczas długiej kąpieli. Jeśli jednak gustujesz w czymś innym – nie zrażaj się – sprawdzi się wszystko. Mogą być to zakupy, wypad do kina, a także zrobienie czegoś, o czym od dawna się marzyło.

Spróbuj czegoś nowego!

Na pewno znasz to uczucie ekscytacji, kiedy czeka Cię coś, czego nigdy nie robiłeś, lecz bardzo tego pragnąłeś. Nic nie stoi na przeszkodzie zatem, abyś spróbował znaleźć zajęcia, które będą przyjemne i sprawią Ci satysfakcję. Możesz zacząć od metody małych kroczków – ugotuj nową potrawę lub wybierz się na spacer do miejsca, w którym nigdy nie byłeś. Smutek i przygnębienie to emocje, które odczuwa każdy człowiek. Warto sobie na nie pozwolić i nie karać się za to, jednakże należy pamiętać, iż nie wolno się w tym zatracić. Jeżeli kryzys jest chwilowy, zadbaj o siebie i swoje potrzeby, aby móc sprawić sobie odrobinę przyjemności. Nie rezygnuj z relacji, dzięki którym czujesz się lepiej, bowiem wsparcie bliskich jest niezwykle istotne w takich momentach. Pamiętaj, jeśli odczuwasz chroniczny smutek, a przygnębienie nie mija, nie wahaj się – skorzystaj z pomocy specjalisty.

 

Odwiedź stronę Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO na Facebooku.

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

 

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590

Regulamin Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o.o. w Wądzyniu

 

 1. Niniejszy regulamin określa zasady leczenia i korzystania z oferty terapeutycznej, a także prawa i obowiązki pacjenta przebywającego w Ośrodku.
 2. Regulamin dotyczy każdego pacjenta przebywającego w Ośrodku. Każdy pacjent podejmujący terapię w Ośrodku zobowiązuje się do jego przestrzegania.
 3. Przestrzeganie regulaminu daje pacjentowi warunki do maksymalnej koncentracji na leczeniu.

 

I . OBOWIĄZKI PACJENTA W OŚRODKU

W czasie pobytu w Ośrodku Pacjent zobowiązany jest do :

 1. Całkowitej abstynencji od środków psychoaktywnych zmieniających świadomość.
 2. Poddawania się badaniom na obecność w organizmie alkoholu i badaniom na obecność narkotyków.
 3. Ujawnienia informacji dotyczących aktualnie przyjmowanych leków i dawek oraz ich przekazania personelowi pielęgniarskiemu.
 4. W przypadku chorób przewlekłych pacjent zobowiązany jest do posiadania zapasu leków na czas trwania terapii.
 5. Dbania o higienę osobistą.
 6. Utrzymywania porządku i czystości w pokojach oraz innych pomieszczeniach Ośrodka.
 7. Dbania o sprzęt i wyposażenie Ośrodka oraz udostępnione materiały służące do terapii,

z których korzysta w czasie pobytu w Ośrodku. Ewentualne usterki i awarie sprzętu oraz wyposażenia znajdujących się na terenie Ośrodka powinny być niezwłocznie zgłaszane personelowi. Pacjent ponosi materialną odpowiedzialność za szkody przez niego wyrządzone.

 1. Przestrzegania zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
 2. Zgłaszania się po leki do pielęgniarki lub pełniącego dyżur terapeuty w wyznaczonych godzinach  – jeśli leki te są zalecone przez lekarza.
 3. Punktualnego przybywania na zajęcia oraz przestrzegania harmonogramu dnia. Niestawienie się na zajęciach terapeutycznych, mitingu AA, czy zajęciach rekreacyjnych bez uzgodnienia z terapeutą będzie traktowane, jako rezygnacja pacjenta z leczenia.
 4. Wykonywania i dostosowania się do zaleceń personelu związanych z terapią oraz pobytem w Ośrodku.
 5. Przestrzegania zasad kulturalnego zachowania w stosunku do personelu Ośrodka oraz innych Pacjentów, poszanowania godności innych osób oraz niezakłócania procesu terapeutycznego pozostałych uczestników terapii.
 6. Zachowania tajemnicy odnośnie spraw przedstawianych i poruszanych w czasie zajęć terapeutycznych.
 7. Złożenia do depozytu wszystkich wartościowych przedmiotów będących w jego posiadaniu, w tym również sprzętu takiego jak : telefon, laptop, tablet itp., którego używanie jest ograniczone podczas przebywania w Ośrodku.
 8. Zachowania ciszy nocnej w godzinach od 22.00 do 6.00 rano dnia następnego.

 

II . PRAWA PACJENTA W OŚRODKU

 

Pacjent przebywający w Ośrodku na leczeniu ma prawo do:

 1. Opieki terapeutycznej.
 2. Konsultacji lekarskiej – lekarza, opieki pielęgniarskiej oraz badań – w zakresie związanym z uzależnieniem, zgodnie z zaleceniem lekarza.
 3. Rozmowy z terapeutą dyżurującym, jeżeli zachodzi taka potrzeba w kwestii omówienia na bieżąco problemów natury psychologicznej, zdrowotnej i osobistej.
 4. Pacjent ma prawo do osobistego lub korespondencyjnego kontaktu z rodziną i osobami bliskimi oraz instytucjami.
 5. Pacjent ma również prawo do odmowy kontaktu w jakiejkolwiek formie z osobami bliskimi.
 6. Pacjent ma prawo w każdym momencie zdecydować o przerwaniu leczenia w Ośrodku.
 7. Pacjent ma prawo do zachowania tajemnicy informacji – bez zgody pacjenta nie można udzielać na jego temat żadnych informacji, poza sytuacjami przewidzianymi przepisami prawa.
 8. Pacjent ma prawo do informacji o leczeniu.
 9. W wyjątkowych sytuacjach osobistych – Pacjent ma prawo do ubiegania się o przepustkę u Kierownika Ośrodka.
 10. Pacjent ma prawo oddać do depozytu pieniądze lub inne wartościowe przedmioty na czas pobytu w Ośrodku.
 11. Pacjent został poinformowany, iż ma prawo do bezpłatnego leczenia w placówkach leczenia uzależnień finansowanych przez NFZ.

 

III . OGRANICZENIA W PRAWACH PACJENTA

Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Pacjentów wprowadza się ograniczenia, tj.:

 1. Kontrolę trzeźwości od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
 2. Kontrolę rzeczy osobistych Pacjenta pod kątem posiadania przez niego alkoholu, narkotyków lub leków psychoaktywnych.
 3. Zakaz spożywania napojów energetycznych.
 4. Korzystanie z telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, oraz innych urządzeń elektronicznych i internetu, dozwolone jest tylko w czasie wolnym od zajęć, w wyznaczonych godzinach tak, aby korzystanie z nich nie powodowało dezorganizacji zajęć, nie zakłócało przebiegu terapii, a także ciszy i spokoju innych pacjentów.
 5. Odwiedziny osób bliskich i rodzin Pacjentów odbywają się w ustalone dni, w wyznaczonym przez Kierownika Terapii czasie tak, aby nie zakłócały harmonogramu terapii oraz komfortu innych Pacjentów przebywających w Ośrodku. W szczególnych uzasadnionych okolicznościach lub na mocy obowiązujących przepisów, którym Ośrodek podlega, Zarząd Ośrodka może wstrzymać odwiedziny pacjentów w Ośrodku.

 

IV . WYKROCZENIA PRZECIWKO REGULAMINOWI

 

Pacjentowi, podczas pobytu w Ośrodku, nie wolno :

 1. Opuszczać terenu Ośrodka bez wiedzy i zgody personelu.
 2. Wnosić na teren Ośrodka substancji psychoaktywnych.
 3. Używać alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
 4. Używać przemocy psychicznej, fizycznej lub słownej wobec pozostałych Uczestników Terapii oraz innych osób, zachowywać się w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu oraz w sposób naruszający godność osobistą innych.
 5. Używać wulgarnego słownictwa oraz niestosownych żartów i dowcipów w stosunku do innych osób.
 6. Utrzymywać kontaktów seksualnych.
 7. Przebywać w pokojach innych osób bez ich wiedzy.
 8. Nie uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych bez ważnego powodu i bez uzgodnienia tego z terapeutą.
 9. Przyjmować gości w godzinach do tego nie wyznaczonych, np. w trakcie zaplanowanych zajęć grupowych lub indywidualnych spotkań z terapeutą.
 10. Palić papierosów w miejscach do tego nie wyznaczonych.
 11. Posiadać i korzystać z gier – według Rozporządzenia Dz.U.2018.0.165, Ustawa z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych, do wglądu u Kierownika Ośrodka.
 12. Fotografować oraz nagrywać.
 13. Posiadać przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych dla Pacjenta lub zagrażających bezpieczeństwu innych osób.
 14. Posiadać przy sobie przedmiotów i rzeczy, które przy przyjęciu Pacjenta do Ośrodka zostaną uznane przez personel terapeutyczny jako przeszkadzające w procesie zdrowienia.

 

 

V . KONSEKWENCJE WYKROCZEŃ PRZECIWKO REGULAMINOWI OŚRODKA

 

 1. Natychmiastowe usunięcie Pacjenta z Ośrodka nastąpi na skutek:

– złamania abstynencji od alkoholu lub innych środków zmieniających świadomość,

– wykazania podczas kontroli posiadania przez Pacjenta  alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych,

– opuszczenia terenu Ośrodka bez wiedzy i zgody personelu terapeutycznego,

– używania przemocy psychicznej, fizycznej lub słownej wobec pozostałych Uczestników Terapii oraz innych osób,   zachowywania się w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu oraz w sposób naruszający godność osobistą innych,

– utrzymywania kontaktów seksualnych.

 1. Konsekwencje niestosowania się do pozostałych punktów Regulaminu – od upomnienia,  do zakończenia terapii włącznie –  będą podjęte po rozpatrzeniu danej sytuacji przez zespół terapeutyczny.
 2. O decyzji zespołu terapeutycznego zostają powiadomieni pozostali Pacjenci Ośrodka.
 3. O usunięciu Pacjenta z Ośrodka przed ukończeniem leczenia Ośrodek powiadamia rodzinę Pacjenta, o ile Pacjent wyrazi na powyższe zgodę, składając w tym zakresie pisemne oświadczenie.

 

VI . POZOSTAŁE POSTANOWIENIA REGULAMINU

 

 1. W przypadku zniszczenia przez Pacjenta mienia Ośrodka – sprzętu lub wyposażenia na skutek świadomego działania lub zaniedbania, ponosi on odpowiedzialność materialną w pełnej wysokości.
 2. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za pieniądze i inne cenne przedmioty Pacjenta, które nie zostały oddane przez niego do depozytu.
 3. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy Pacjenta, które pozostawił on w Ośrodku po zakończeniu Terapii i pobytu w Ośrodku.
 4. Regulamin został zatwierdzony przez Zarząd Spółki i obowiązuje od dnia zatwierdzenia do odwołania.
 5. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do zasad obowiązujących w Ośrodku, prosimy o kontakt z personelem.
Dbamy o Wasze bezpieczeństwo -Testy COVID-19
Wszystkim naszym pacjentom przeprowadzamy testy na COVID-19