Jak przetrwać imprezy będąc alkoholikiem?

lut 15, 2021 | Motywacja, Uzależnienia

Uzależnienie od alkoholu nie musi wykluczać Cię z imprez rodzinnych bądź spotkań w gronie przyjaciół. Choć takie uroczystości – szczególnie gdy pojawia się na nich alkohol – mogą być dla Ciebie trudne, to jednak nadal możesz się tam dobrze bawić. Zastanawiasz się, jak przetrwać imprezy będąc alkoholikiem? Wystarczy, że zastosujesz się do kilku zasad.

Co sprawia alkoholikom największe trudności na imprezach?

Najpierw przychodzi daleki wujek, który chce się z Tobą napić, później kuzyn, ciotka i rodzeństwo. Po każdym pytaniu presja ze strony społeczeństwa zaczyna coraz bardziej rosnąć. Wtedy naprawdę trudno jest dalej odmawiać i nie sięgnąć po alkohol. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że właśnie otoczenie oraz ich ciągłe namowy stanowią jedną z najważniejszych trudności dla każdego alkoholika, biorącego udział w imprezie. Niestety tych problemów jest jeszcze więcej. W końcu już sam kontakt z napojami wysokoprocentowymi może pobudzać Twój apetyt – szczególnie jeśli jesteś dopiero na początkowym etapie walki z tym nałogiem. Czy to oznacza, iż musisz zrezygnować ze wszystkich imprez, na jakie zostaniesz zaproszony? Oczywiście, że nie! Choć to na pewno nie będzie dla Ciebie łatwe – czasem także nieprzyjemne – to jednak w końcu uda Ci się wypracować skuteczną metodę. Twoi znajomi bądź rodzina przestaną proponować alkohol, co na pewno pomoże Ci w utrzymaniu stanu trzeźwości.

6 sposobów na to, jak przetrwać imprezy, będąc alkoholikiem

Bądź szczery ze sobą

Najważniejsze jest to, abyś szczerze odpowiedział sobie na pytanie, czy jesteś gotów na wzięcie udziału w przyjęciu. W końcu szczególnie na początku leczenia, kontakt z alkoholem to jak stąpanie po cienkim lodzie – nigdy nie wiesz, czy już podczas pierwszego toastu nie sięgniesz po kieliszek. W takim przypadku najlepiej odpuść sobie na jakiś czas mocno zakrapiane przyjęcia. Dobrym sposobem jest również próbowanie swoich możliwości i stopniowe wydłużanie czasu, jaki spędzasz na imprezie.

Skorzystaj z pomocy bliskich osób

Walka z każdym nałogiem jest dużo skuteczniejsza, gdy masz wsparcie bliskich osób. Podobnie jest w przypadku imprez z alkoholem. Po prostu zabierz ze sobą na przyjęcie kogoś, kto doskonale wie o Twoim problemie, a przy okazji doskonale odwróci Twoją uwagę od napojów wysokoprocentowych. Możesz też w ten sposób skorzystać z pomocy osób, które też są zaproszone na to wydarzenie. W takim przypadku zyskasz nie tylko wsparcie kogoś zaufanego, ale przede wszystkim zapewnisz sobie mnóstwo dobrej zabawy.

Usiądź obok niepijących

Kontakt z osobami spożywającymi alkohol wywołuje u Ciebie jeszcze większą ochotę do napicia się? W takim razie koniecznie nie siadaj blisko nich. Po prostu taki widok może być dla Ciebie trudny – nawet jeżeli już wiele lat żyjesz bez alkoholu. Pamiętaj, że w każdej rodzinie lub w gronie przyjaciół znajdują się osoby, które nie przepadają za napojami wysokoprocentowymi bądź piją je w niewielkich ilościach. Zatem usiądź właśnie z nimi! Dzięki temu zadbasz o dobre towarzystwo, a jednocześnie uczestnictwo w imprezie stanie się dla Ciebie dużo łatwiejsze. Zwróć również uwagę na to, iż niektóre z tych osób mogą mieć podobny problem. Razem możecie się motywować do pozostania w stanie trzeźwości.

Naucz się bawić bez alkoholu

Do tej pory Twoje imprezy stanowiły synonim alkoholu? W takim razie pora zmienić nastawienie! Choć oczywiście napoje wysokoprocentowe pozwalają szybciej się rozluźnić, a przy tym ułatwiają kontakt z innymi ludźmi, to jednak wcale nie są Ci potrzebne do tego, abyś dobrze się bawił. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile ciekawych historii, zabawnych żartów czy po prostu ważnych momentów ominęło Cię właśnie przez alkohol. Jednak z czasem nauczysz się tego, jak radosne i ciekawe mogą przyjęcia, gdy będziesz trzeźwy. Pamiętaj o tym, że alkohol wcale nie jest jednoznaczny z dobrą zabawą, a jego brak nie oznacza mniejszej ilości tańców czy śmiechu.

Poszukaj dobrych stron trzeźwości

Dla osób, które dopiero zaczynają walczyć z alkoholizmem, uczestnictwo w imprezie to może być naprawdę trudne przeżycie. Nie chodzi tu jedynie o kontakt z alkoholem, ale również o zupełnie nowy sposób spędzania wolnego czasu. Dlatego w chwili największych wątpliwości postaraj się zastanowić nad tym, co dobrego zapewnia Ci trzeźwość. Oczywiście nie chodzi tu jedynie o brak kaca na drugi dzień. Przede wszystkim zwróć uwagę na lepszy stan psychiczny i fizyczny, a także na szczęście, jakie tym sprawiasz bliskim osobom. Poza tym nareszcie możesz w pełni świadomy sposób przeżywać chwile tak ważne dla Twoich przyjaciół czy rodziny.

Znajdź alibi

Nie jesteś gotowy na to, aby dzielić się ze wszystkimi prawdą o swoim nałogu? To zupełnie zrozumiałe – tym bardziej, jeżeli w gronie imprezowiczów są też obce dla Ciebie osoby. W takim przypadku możesz stworzyć dla siebie alibi. Oczywiście jednym z najpopularniejszych jest po prostu prowadzenie samochodu. Choć takie wymówki są bardzo męczące, to jednak mogą Ci pomóc, chociaż na początku walki z alkoholizmem.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?