Motywacja

Jak przetrwać imprezy będąc alkoholikiem?

Jak przetrwać imprezy będąc alkoholikiem?

Uzależnienie od alkoholu nie musi wykluczać Cię z imprez rodzinnych bądź spotkań w gronie przyjaciół. Choć takie uroczystości – szczególnie gdy pojawia się na nich alkohol – mogą być dla Ciebie trudne, to jednak nadal możesz się tam dobrze bawić. Zastanawiasz się, jak przetrwać imprezy będąc alkoholikiem? Wystarczy, że zastosujesz się do kilku zasad.

Co sprawia alkoholikom największe trudności na imprezach?

Najpierw przychodzi daleki wujek, który chce się z Tobą napić, później kuzyn, ciotka i rodzeństwo. Po każdym pytaniu presja ze strony społeczeństwa zaczyna coraz bardziej rosnąć. Wtedy naprawdę trudno jest dalej odmawiać i nie sięgnąć po alkohol. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że właśnie otoczenie oraz ich ciągłe namowy stanowią jedną z najważniejszych trudności dla każdego alkoholika, biorącego udział w imprezie. Niestety tych problemów jest jeszcze więcej. W końcu już sam kontakt z napojami wysokoprocentowymi może pobudzać Twój apetyt – szczególnie jeśli jesteś dopiero na początkowym etapie walki z tym nałogiem. Czy to oznacza, iż musisz zrezygnować ze wszystkich imprez, na jakie zostaniesz zaproszony? Oczywiście, że nie! Choć to na pewno nie będzie dla Ciebie łatwe – czasem także nieprzyjemne – to jednak w końcu uda Ci się wypracować skuteczną metodę. Twoi znajomi bądź rodzina przestaną proponować alkohol, co na pewno pomoże Ci w utrzymaniu stanu trzeźwości.

6 sposobów na to, jak przetrwać imprezy, będąc alkoholikiem

Bądź szczery ze sobą

Najważniejsze jest to, abyś szczerze odpowiedział sobie na pytanie, czy jesteś gotów na wzięcie udziału w przyjęciu. W końcu szczególnie na początku leczenia, kontakt z alkoholem to jak stąpanie po cienkim lodzie – nigdy nie wiesz, czy już podczas pierwszego toastu nie sięgniesz po kieliszek. W takim przypadku najlepiej odpuść sobie na jakiś czas mocno zakrapiane przyjęcia. Dobrym sposobem jest również próbowanie swoich możliwości i stopniowe wydłużanie czasu, jaki spędzasz na imprezie.

Skorzystaj z pomocy bliskich osób

Walka z każdym nałogiem jest dużo skuteczniejsza, gdy masz wsparcie bliskich osób. Podobnie jest w przypadku imprez z alkoholem. Po prostu zabierz ze sobą na przyjęcie kogoś, kto doskonale wie o Twoim problemie, a przy okazji doskonale odwróci Twoją uwagę od napojów wysokoprocentowych. Możesz też w ten sposób skorzystać z pomocy osób, które też są zaproszone na to wydarzenie. W takim przypadku zyskasz nie tylko wsparcie kogoś zaufanego, ale przede wszystkim zapewnisz sobie mnóstwo dobrej zabawy.

Usiądź obok niepijących

Kontakt z osobami spożywającymi alkohol wywołuje u Ciebie jeszcze większą ochotę do napicia się? W takim razie koniecznie nie siadaj blisko nich. Po prostu taki widok może być dla Ciebie trudny – nawet jeżeli już wiele lat żyjesz bez alkoholu. Pamiętaj, że w każdej rodzinie lub w gronie przyjaciół znajdują się osoby, które nie przepadają za napojami wysokoprocentowymi bądź piją je w niewielkich ilościach. Zatem usiądź właśnie z nimi! Dzięki temu zadbasz o dobre towarzystwo, a jednocześnie uczestnictwo w imprezie stanie się dla Ciebie dużo łatwiejsze. Zwróć również uwagę na to, iż niektóre z tych osób mogą mieć podobny problem. Razem możecie się motywować do pozostania w stanie trzeźwości.

Naucz się bawić bez alkoholu

Do tej pory Twoje imprezy stanowiły synonim alkoholu? W takim razie pora zmienić nastawienie! Choć oczywiście napoje wysokoprocentowe pozwalają szybciej się rozluźnić, a przy tym ułatwiają kontakt z innymi ludźmi, to jednak wcale nie są Ci potrzebne do tego, abyś dobrze się bawił. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile ciekawych historii, zabawnych żartów czy po prostu ważnych momentów ominęło Cię właśnie przez alkohol. Jednak z czasem nauczysz się tego, jak radosne i ciekawe mogą przyjęcia, gdy będziesz trzeźwy. Pamiętaj o tym, że alkohol wcale nie jest jednoznaczny z dobrą zabawą, a jego brak nie oznacza mniejszej ilości tańców czy śmiechu.

Poszukaj dobrych stron trzeźwości

Dla osób, które dopiero zaczynają walczyć z alkoholizmem, uczestnictwo w imprezie to może być naprawdę trudne przeżycie. Nie chodzi tu jedynie o kontakt z alkoholem, ale również o zupełnie nowy sposób spędzania wolnego czasu. Dlatego w chwili największych wątpliwości postaraj się zastanowić nad tym, co dobrego zapewnia Ci trzeźwość. Oczywiście nie chodzi tu jedynie o brak kaca na drugi dzień. Przede wszystkim zwróć uwagę na lepszy stan psychiczny i fizyczny, a także na szczęście, jakie tym sprawiasz bliskim osobom. Poza tym nareszcie możesz w pełni świadomy sposób przeżywać chwile tak ważne dla Twoich przyjaciół czy rodziny.

Znajdź alibi

Nie jesteś gotowy na to, aby dzielić się ze wszystkimi prawdą o swoim nałogu? To zupełnie zrozumiałe – tym bardziej, jeżeli w gronie imprezowiczów są też obce dla Ciebie osoby. W takim przypadku możesz stworzyć dla siebie alibi. Oczywiście jednym z najpopularniejszych jest po prostu prowadzenie samochodu. Choć takie wymówki są bardzo męczące, to jednak mogą Ci pomóc, chociaż na początku walki z alkoholizmem.

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

 

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590

Regulamin Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o.o. w Wądzyniu

 

 1. Niniejszy regulamin określa zasady leczenia i korzystania z oferty terapeutycznej, a także prawa i obowiązki pacjenta przebywającego w Ośrodku.
 2. Regulamin dotyczy każdego pacjenta przebywającego w Ośrodku. Każdy pacjent podejmujący terapię w Ośrodku zobowiązuje się do jego przestrzegania.
 3. Przestrzeganie regulaminu daje pacjentowi warunki do maksymalnej koncentracji na leczeniu.

 

I . OBOWIĄZKI PACJENTA W OŚRODKU

W czasie pobytu w Ośrodku Pacjent zobowiązany jest do :

 1. Całkowitej abstynencji od środków psychoaktywnych zmieniających świadomość.
 2. Poddawania się badaniom na obecność w organizmie alkoholu i badaniom na obecność narkotyków.
 3. Ujawnienia informacji dotyczących aktualnie przyjmowanych leków i dawek oraz ich przekazania personelowi pielęgniarskiemu.
 4. W przypadku chorób przewlekłych pacjent zobowiązany jest do posiadania zapasu leków na czas trwania terapii.
 5. Dbania o higienę osobistą.
 6. Utrzymywania porządku i czystości w pokojach oraz innych pomieszczeniach Ośrodka.
 7. Dbania o sprzęt i wyposażenie Ośrodka oraz udostępnione materiały służące do terapii,

z których korzysta w czasie pobytu w Ośrodku. Ewentualne usterki i awarie sprzętu oraz wyposażenia znajdujących się na terenie Ośrodka powinny być niezwłocznie zgłaszane personelowi. Pacjent ponosi materialną odpowiedzialność za szkody przez niego wyrządzone.

 1. Przestrzegania zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
 2. Zgłaszania się po leki do pielęgniarki lub pełniącego dyżur terapeuty w wyznaczonych godzinach  – jeśli leki te są zalecone przez lekarza.
 3. Punktualnego przybywania na zajęcia oraz przestrzegania harmonogramu dnia. Niestawienie się na zajęciach terapeutycznych, mitingu AA, czy zajęciach rekreacyjnych bez uzgodnienia z terapeutą będzie traktowane, jako rezygnacja pacjenta z leczenia.
 4. Wykonywania i dostosowania się do zaleceń personelu związanych z terapią oraz pobytem w Ośrodku.
 5. Przestrzegania zasad kulturalnego zachowania w stosunku do personelu Ośrodka oraz innych Pacjentów, poszanowania godności innych osób oraz niezakłócania procesu terapeutycznego pozostałych uczestników terapii.
 6. Zachowania tajemnicy odnośnie spraw przedstawianych i poruszanych w czasie zajęć terapeutycznych.
 7. Złożenia do depozytu wszystkich wartościowych przedmiotów będących w jego posiadaniu, w tym również sprzętu takiego jak : telefon, laptop, tablet itp., którego używanie jest ograniczone podczas przebywania w Ośrodku.
 8. Zachowania ciszy nocnej w godzinach od 22.00 do 6.00 rano dnia następnego.

 

II . PRAWA PACJENTA W OŚRODKU

 

Pacjent przebywający w Ośrodku na leczeniu ma prawo do:

 1. Opieki terapeutycznej.
 2. Konsultacji lekarskiej – lekarza, opieki pielęgniarskiej oraz badań – w zakresie związanym z uzależnieniem, zgodnie z zaleceniem lekarza.
 3. Rozmowy z terapeutą dyżurującym, jeżeli zachodzi taka potrzeba w kwestii omówienia na bieżąco problemów natury psychologicznej, zdrowotnej i osobistej.
 4. Pacjent ma prawo do osobistego lub korespondencyjnego kontaktu z rodziną i osobami bliskimi oraz instytucjami.
 5. Pacjent ma również prawo do odmowy kontaktu w jakiejkolwiek formie z osobami bliskimi.
 6. Pacjent ma prawo w każdym momencie zdecydować o przerwaniu leczenia w Ośrodku.
 7. Pacjent ma prawo do zachowania tajemnicy informacji – bez zgody pacjenta nie można udzielać na jego temat żadnych informacji, poza sytuacjami przewidzianymi przepisami prawa.
 8. Pacjent ma prawo do informacji o leczeniu.
 9. W wyjątkowych sytuacjach osobistych – Pacjent ma prawo do ubiegania się o przepustkę u Kierownika Ośrodka.
 10. Pacjent ma prawo oddać do depozytu pieniądze lub inne wartościowe przedmioty na czas pobytu w Ośrodku.
 11. Pacjent został poinformowany, iż ma prawo do bezpłatnego leczenia w placówkach leczenia uzależnień finansowanych przez NFZ.

 

III . OGRANICZENIA W PRAWACH PACJENTA

Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Pacjentów wprowadza się ograniczenia, tj.:

 1. Kontrolę trzeźwości od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
 2. Kontrolę rzeczy osobistych Pacjenta pod kątem posiadania przez niego alkoholu, narkotyków lub leków psychoaktywnych.
 3. Zakaz spożywania napojów energetycznych.
 4. Korzystanie z telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, oraz innych urządzeń elektronicznych i internetu, dozwolone jest tylko w czasie wolnym od zajęć, w wyznaczonych godzinach tak, aby korzystanie z nich nie powodowało dezorganizacji zajęć, nie zakłócało przebiegu terapii, a także ciszy i spokoju innych pacjentów.
 5. Odwiedziny osób bliskich i rodzin Pacjentów odbywają się w ustalone dni, w wyznaczonym przez Kierownika Terapii czasie tak, aby nie zakłócały harmonogramu terapii oraz komfortu innych Pacjentów przebywających w Ośrodku. W szczególnych uzasadnionych okolicznościach lub na mocy obowiązujących przepisów, którym Ośrodek podlega, Zarząd Ośrodka może wstrzymać odwiedziny pacjentów w Ośrodku.

 

IV . WYKROCZENIA PRZECIWKO REGULAMINOWI

 

Pacjentowi, podczas pobytu w Ośrodku, nie wolno :

 1. Opuszczać terenu Ośrodka bez wiedzy i zgody personelu.
 2. Wnosić na teren Ośrodka substancji psychoaktywnych.
 3. Używać alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
 4. Używać przemocy psychicznej, fizycznej lub słownej wobec pozostałych Uczestników Terapii oraz innych osób, zachowywać się w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu oraz w sposób naruszający godność osobistą innych.
 5. Używać wulgarnego słownictwa oraz niestosownych żartów i dowcipów w stosunku do innych osób.
 6. Utrzymywać kontaktów seksualnych.
 7. Przebywać w pokojach innych osób bez ich wiedzy.
 8. Nie uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych bez ważnego powodu i bez uzgodnienia tego z terapeutą.
 9. Przyjmować gości w godzinach do tego nie wyznaczonych, np. w trakcie zaplanowanych zajęć grupowych lub indywidualnych spotkań z terapeutą.
 10. Palić papierosów w miejscach do tego nie wyznaczonych.
 11. Posiadać i korzystać z gier – według Rozporządzenia Dz.U.2018.0.165, Ustawa z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych, do wglądu u Kierownika Ośrodka.
 12. Fotografować oraz nagrywać.
 13. Posiadać przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych dla Pacjenta lub zagrażających bezpieczeństwu innych osób.
 14. Posiadać przy sobie przedmiotów i rzeczy, które przy przyjęciu Pacjenta do Ośrodka zostaną uznane przez personel terapeutyczny jako przeszkadzające w procesie zdrowienia.

 

 

V . KONSEKWENCJE WYKROCZEŃ PRZECIWKO REGULAMINOWI OŚRODKA

 

 1. Natychmiastowe usunięcie Pacjenta z Ośrodka nastąpi na skutek:

– złamania abstynencji od alkoholu lub innych środków zmieniających świadomość,

– wykazania podczas kontroli posiadania przez Pacjenta  alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych,

– opuszczenia terenu Ośrodka bez wiedzy i zgody personelu terapeutycznego,

– używania przemocy psychicznej, fizycznej lub słownej wobec pozostałych Uczestników Terapii oraz innych osób,   zachowywania się w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu oraz w sposób naruszający godność osobistą innych,

– utrzymywania kontaktów seksualnych.

 1. Konsekwencje niestosowania się do pozostałych punktów Regulaminu – od upomnienia,  do zakończenia terapii włącznie –  będą podjęte po rozpatrzeniu danej sytuacji przez zespół terapeutyczny.
 2. O decyzji zespołu terapeutycznego zostają powiadomieni pozostali Pacjenci Ośrodka.
 3. O usunięciu Pacjenta z Ośrodka przed ukończeniem leczenia Ośrodek powiadamia rodzinę Pacjenta, o ile Pacjent wyrazi na powyższe zgodę, składając w tym zakresie pisemne oświadczenie.

 

VI . POZOSTAŁE POSTANOWIENIA REGULAMINU

 

 1. W przypadku zniszczenia przez Pacjenta mienia Ośrodka – sprzętu lub wyposażenia na skutek świadomego działania lub zaniedbania, ponosi on odpowiedzialność materialną w pełnej wysokości.
 2. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za pieniądze i inne cenne przedmioty Pacjenta, które nie zostały oddane przez niego do depozytu.
 3. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy Pacjenta, które pozostawił on w Ośrodku po zakończeniu Terapii i pobytu w Ośrodku.
 4. Regulamin został zatwierdzony przez Zarząd Spółki i obowiązuje od dnia zatwierdzenia do odwołania.
 5. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do zasad obowiązujących w Ośrodku, prosimy o kontakt z personelem.
Dbamy o Wasze bezpieczeństwo -Testy COVID-19
Wszystkim naszym pacjentom przeprowadzamy testy na COVID-19