Jak walczyć z przeszłością? Co zrobić, kiedy wspomnienia ciągle powracają?

sty 21, 2021 | Blog, Motywacja

Trauma, trudne dzieciństwo, a przede wszystkim negatywne wspomnienia potrafią wracać do Ciebie niczym bumerang. Wtedy masz wrażenie, że już nigdy nie będzie Ci dane uwolnić się od tych trudnych chwil, a każdy moment radości zostaje przyćmiony przez nieszczęście. Czy tak naprawdę musi być? Jak zapomnieć o przeszłości? Ważne jest to, abyś nauczył się z tym walczyć.

Jak zapomnieć o przeszłości – poznaj 6 sposobów

Zapisz swoje problemy

Czy wiesz, że pisanie może mieć dla ciebie naprawdę uzdrawiającą moc? Dopóki myśli znajdują się tylko w Twojej głowie, to mogą być coraz straszniejsze, aż w końcu każdy problem staje się jeszcze groźniejszy. Dlatego musisz przerwać tę machinę, a pomoże Ci w tym właśnie kartka papieru. Wykonaj pierwszy krok ku poradzeniu sobie z przeszłością i zanotuj w zeszycie to, od czego nie możesz się uwolnić. Zacznij od kilku prostych słów. Kolejnego dnia wróć do tej notatki i dopisz zdanie lub dwa – po prostu tyle, ile jesteś w stanie. Codziennie staraj się jeszcze bardziej rozwijać tę myśl, aż w końcu stworzysz dokładny obraz tego, co Cię dręczy. Choć wyznanie prawdy przed samym sobą jest trudne i stresujące, to wykonasz istotny krok ku własnym uzdrowieniu.

Ucz się na błędach

Pamiętaj, że każdy problem z przeszłości wygląda nieco inaczej – może mieć mniejszą bądź większą wagę, ale też w różnym stopniu wpływać na Twoje życie. Jednak zawsze możesz się czegoś nauczyć. Dlatego, gdy już uzmysłowisz sobie, co Cię dręczy, to pora zastanowić się nad tym, co możesz z tego wynieść? Staraj się przemyśleć sytuację, która Cię spotkała, dokładnie ją przeanalizować, a później wyciągnąć z niej najważniejsze wnioski. Oczywiście nie chodzi tu o to, abyś obwiniał siebie o to, co się stało. Nie, teraz przyszedł czas na naukę. Dzięki temu sprawisz, że nawet trudne chwile Cię ukształtują, nie nie zniszczą. Jednocześnie przeszłość nie zapanuje nad Twoim obecnym życiem.

Staraj się zaakceptować swoje błędy

Teraz czas na jeden z najtrudniejszych kroków, czyli pogodzenie się z własnymi błędami, a przede wszystkim problemami, jakie spotkały Cię w przeszłości. Ten proces może trwać wiele dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat – wszystko zależy od tego, jak duża jest Twoja trauma. Dlatego zacznij od odpowiedzi na jedno pytanie: co stanie się z Twoim życiem, jeżeli nie zaakceptujesz swojej przeszłości? Prawdopodobnie nie dostrzeżesz wielu szczęśliwych chwil, które dzieją się teraz bądź zdarzą w przyszłości. Nie pozwól na to! W końcu trauma, problemy bądź negatywne wspomnienia nie mogą odebrać Ci radości z życia i wszystkich cudownych chwil, czekających na Ciebie. Gwarantuję Ci, że na pewno będzie ich wiele, jeżeli tylko pozwolisz sobie na uśmiech, odegnanie złych myśli i na moment spokoju.

Skup się na swoim szczęściu

Brzmi banalnie, prawda? Postaraj się przez chwilę zastanowić nad tym, co Cię uszczęśliwia. Nie myśl wtedy o swoich problemach – skup się jedynie na sobie. Zastanawiasz się, od czego możesz zacząć? W określeniu swojego celu pomogą Ci odpowiedzi na proste pytania. Przede wszystkim zastanów się nad tym, czego brakuje Ci w tej chwili? Gdy już dowiesz się, co to mogłoby być, to znów zabierz kartkę papieru i zapiszą tę myśl. Teraz przyszedł czas na kolejne pytanie: jak możesz osiągnąć ten cel, ale też, jak to wpłynie na Ciebie? W ten sposób dowiesz się, jak zmieni się Twoje życie, gdy zaczniesz dbać o swoje szczęście. Poza tym zyskasz gotowy plan, a one zazwyczaj najlepiej pomagają w oderwaniu od ponurych myśli. Pamiętaj jednak o tym, że najskuteczniejsze efekty osiągniesz, jeżeli zadbasz również o ich realizację.

Naucz się wyrażać swoje uczucia

Nie umiesz wyrażać swoich emocji, a może wstydzisz się tego, co błąka się w Twoich myślach i w sercu? Pora z tym skończyć! W końcu uczucia – szczególnie te negatywne – mogą skutecznie pozbawić Cię szczęścia czy spokoju. Dlatego pora przejść do kolejnej lekcji, która nauczy Cię uzewnętrzniać oraz pokazywać światu, co tak naprawdę czujesz. Zastanawiasz się, jak zapomnieć o przeszłości i problemach? W tym przypadku najlepiej, jeżeli znajdziesz zaufaną osobę i powierzysz jej swoje sekrety, opowiesz o problemach, trudnej przeszłości, a także o emocjach, kłębiących się w Twojej głowie. Nie chcesz angażować w tę rozmowę przyjaciół lub rodzinę? W takim razie skorzystaj z pomocy psychologa bądź terapeuty – oni na pewno Ci wysłuchają, a przy okazji udzielą fachowej pomocy.

Skonfrontuj się z przeszłością

Prawdziwe oczyszczenie i ukojenie poczujesz wtedy, gdy skonfrontujesz się ze swoim największym lękiem. Jednak pamiętaj o tym, aby zrobić to dopiero na samym końcu swojej drogi ku poradzeniu sobie z przeszłością. Wcześniej możesz nie być przygotowany na to, aby porozmawiać z osobą, która Cię skrzywdziła czy też przyznać się do własnych błędów. Gdy poczujesz się dostatecznie silny, to doprowadź do takiego spotkania – bardziej bądź mniej dosłownego. Po prostu zmierz się ze swoim lękiem, a wtedy nareszcie staniesz się wolny i z większą energią rozpoczniesz walkę o swoje szczęście tym razem niezachwiane przez żadne problemy z przeszłości.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?